TARİHTE BUGÜN

Uydu Teknolojileri D-Smart, Recevier, Uydu, Digiturk ve Frekanslar hakkında karşılık soru cevap ve bilgiler.

Seçenekler

DVB-S, DVB-S 2, DVB-C, DVB-T gibi Kavramlar Ne Anlama Gelir?

DogukanEmin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2019
Nereden:
/home/
Mesajlar:
13
Konular:
6
Teşekkür (Etti):
11
Teşekkür (Aldı):
3
Ticaret:
(0) %
05-01-2020 13:15
#1
Lightbulb
DVB-S, DVB-S 2, DVB-C, DVB-T gibi Kavramlar Ne Anlama Gelir?
Başlıkta görmüş olduğunuz “ne anlama” ifadesinde dikkatinizi çeken en önemli husus, terimlerin her birinde DVB ibaresinin geçiyor olmasıdır. DVB, Digital Video Broadcasting kelimelerinin baş harflerinden oluşmakta olup, Türkçe’ye kelime kelime çevrildiğinde “sayısal görüntü yayın” anlamına gelmektedir. DVB olarak tümünün ortak bir yanı bulunmaktadır; her biri, tamamen sayısal olarak verileri (dataları) iletmektedir. Uzun zaman önce televizyon izlerken başınıza gelen karıncalanmalar, havanın kapalı ya da yağışlı olduğu zamanlarda yaşanan parazitlenmeler, bu yayınların sayısal olarak alıcılara gönderilmemesinden dolayı ortaya çıkmaktaydı. Analog yayın olarak yapılmaktaydı. Bu durum, sinyallerin hava koşullarından etkilenmesine yol açmaktaydı. DVB ile bu durum tamamen engellenerek daha kaliteli bir video aktarımı sağlandı.

DVB-S, evinizde televizyonların dâhili ya da harici olarak video alarak sizlere görüntü vermesini sağlayan cihazlar üzerinde görmüş olduğunuz bir kelimedir. DVB kelimesinin, sayısal görüntü aktarımı olduğunu biliyoruz. Peki, DVB sonrasında bulunan “S” nedir? Burada kullanılan “S” satellitte yani Türkçe olarak Uydu anlamına gelmektedir. DVB sonrasında eklenen harflerin videonun hangi kaynak üzerinden size aktarıldığını göstermektedir. O halde DVB-S, uydu üzerinde sayısal video sinyallerin alındığını belirtir. Uydu üzerinde, hava yolu ile alıcınıza ulaştığı anlamına da gelmektedir diyebiliriz.Başlıkta görmüş olduğunuz “ne anlama” ifadesinde dikkatinizi çeken en önemli husus, terimlerin her birinde DVB ibaresinin geçiyor olmasıdır. DVB, Digital Video Broadcasting kelimelerinin baş harflerinden oluşmakta olup, Türkçe’ye kelime kelime çevrildiğinde “sayısal görüntü yayın” anlamına gelmektedir. DVB olarak tümünün ortak bir yanı bulunmaktadır; her biri, tamamen sayısal olarak verileri (dataları) iletmektedir. Uzun zaman önce televizyon izlerken başınıza gelen karıncalanmalar, havanın kapalı ya da yağışlı olduğu zamanlarda yaşanan parazitlenmeler, bu yayınların sayısal olarak alıcılara gönderilmemesinden dolayı ortaya çıkmaktaydı. Analog yayın olarak yapılmaktaydı. Bu durum, sinyallerin hava koşullarından etkilenmesine yol açmaktaydı. DVB ile bu durum tamamen engellenerek daha kaliteli bir video aktarımı sağlandı.

DVB-S, evinizde televizyonların dâhili ya da harici olarak video alarak sizlere görüntü vermesini sağlayan cihazlar üzerinde görmüş olduğunuz bir kelimedir. DVB kelimesinin, sayısal görüntü aktarımı olduğunu biliyoruz. Peki, DVB sonrasında bulunan “S” nedir? Burada kullanılan “S” satellitte yani Türkçe olarak Uydu anlamına gelmektedir. DVB sonrasında eklenen harflerin videonun hangi kaynak üzerinden size aktarıldığını göstermektedir. O halde DVB-S, uydu üzerinde sayısal video sinyallerin alındığını belirtir. Uydu üzerinde, hava yolu ile alıcınıza ulaştığı anlamına da gelmektedir diyebiliriz.DVB–S2, hemen paragraf başında bahsetmiş olduğumuz DVB-S‘in geliştirilerek %30 daha fazla verim sağlanmış, 1.2 değerleri verebilen Full HD yayınlara daha uyumlu hale getirilmiştir.

DVB-C ise, sayısal kablolu yayını ifade eder. Sayısal yayının, kablo TV için çekilen kat üzerinden size ulaştığı anlamına gelir. Son zamanalarda pek ilgi duyulmayan bir sistemdir de diyebiliriz.

Son olarak DVB-T kelimesine bir göz atalım. Bir bölgede bulunan uydu vericilerinin, belirli uzaklıkta bulunan alıcılara sayısal olarak aktarılması ile oluşan yayınlardır. Basit bir alıcı ile her an her yerden televizyon izleyebileceğiniz yayınlara DVB-T denilir. Zaman neyi gösterir bilinmez ama bu yayınların günden güne pek kullanımının azaldığı ve hatta çoğu yerde kullanılmadığı biliniyor.

---------------------

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ


ZVkill3r Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı