İPUCU

Vbulletin Vbulletin hakkında soru ve cevaplar, bilgi paylaşımları.
Crack, null vbulletin dosya paylaşımı yasaktır.

Seçenekler

Seo Nedir?Püf Noktası

MuJoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
12/2007
Mesajlar:
193
Konular:
110
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
14
Ticaret:
(0) %
25-05-2008 12:27
#1
Seo Nedir?Püf Noktası
SEO nedir? Google, sitemi Google dostu yapmayı öneren şirketler ile çalışmayı önerir mi?SEO "arama motoru doktoru" ifadesinin kısaltılmışıdır. Pek çok SEO ile diğer acente ve danışmanlıklar web sitesi sahiplerine kopya yazmaktan site mimarisiyle ilgili tavsiyede bulunma ve sitenin gönderilebileceği ilgili dizinleri bulmaya yardımcı olmaya kadar yararlı hizmetler sunmaktadır. Bununla birlikte, etik olmayan birkaç SEO fazlasıyla agresif pazarlama faaliyetleri ve arama motoru sonuçlarını adil olmayan şekilde etkilemeye yönelik girişimleri ile sektöre kara bir leke sürmüştür.
Google’ın herhangi bir SEO ile ilişkisi bulunmamasına ve tavsiyeler vermemesine karşın, sizin, sitenize katkıda bulunacak bir SEO ile sadece arama motorundan düşmenize neden olacak bir SEO’yu ayırt etmenize yardımcı olacak birkaç ipucumuz bulunuyor.

Size durup dururken e-posta gönderen SEO firmalarına ve web danışmanlıklarına veya acentelerine karşı tetikte olun.

Şaşırtıcı ama bizler de bu spam e-postalardan alıyoruz:
"Sayın google.com.tr,
Web sitenizi ziyaret ettim ve başlıca arama motorları ile dizinlerin çoğunda bulunmadığınızı fark ettim..."
"Gece yağ yakma"ya yönelik rejim hapları veya görevinden alınmış kişilerden fon aktarımına yardımcı olma talebinde bulunma konusunda gösterdiğiniz şüpheciliğin aynısını arama motorlarına ilişkin istenmeyen e-postalar için de gösterebilirsiniz.
Kimse Google’da 1 numara olmayı garantileyemez.

Sıralama garantisi veren, Google ile "özel ilişkisi" olduğunu ileri süren veya Google’a "öncelikli gönder" hizmetinin tanıtımını yapan SEO’lara karşı dikkatli olun. Google için öncelikli gönderme yoktur. Aslında, Google’a doğrudan bir site göndermenin tek yolu URL Ekle sayfamızdan veyaWeb Yöneticisi Araçlarından yararlanmaktır. Üstelik bu işlemi kendi başınıza herhangi bir ücret ödemeden yapabilirsiniz.
Gizemli ve amaçlarını açıkça ifade etmeyen şirketlere karşı dikkatli olun.

Belirsiz konularda açıklama yapmalarını isteyin. SEO sizin adınıza giriş sayfaları veya "ıskarta" etki alanları gibi aldatıcı veya yanıltıcı içerik oluşturursa, siteniz Google dizininden tamamen kaldırılır. Google’ın dizini. Son olarak, kiraladığınız şirketlerin faaliyetlerinden sorumlusunuzdur, bu nedenle söz konusu şirketlerin size hangi amaçla "yardımcı olduklarını" tam olarak bilmeniz gerekir.
Asla bir SEO bağlantınız olmamalı.

"Hepsi ücretsiz" bağlantılarının, bağlantı popülerlik planlarının etkisi veya sitenizin binlerce arama motoruna gönderme hakkında konuşan SEO’lardan uzak durun. Bunlar, başlıca arama motorlarının sonuçlarında sıralamanızı, en azından sizin pozitif olarak düşündüğünüz şekilde etkilemeyen yararsız denemelerdir.
Bazı SEO’lar size, anahtar kelimeleri doğrudan tarayıcının adres çubuğuna yazma özelliğini satmaya çalışabilir.

Bu tür tekliflerin çoğu, kullanıcıların ekstra yazılım yüklemesini gerektirmekte ve çok az kullanıcı bunu yapmaktadır. Bu tür teklifleri çok dikkatli değerlendirin ve istenen uygulamaları indirmiş kullanıcıların bildirdikleri sözde sayılar hakkında şüpheci davranın.
Makul bir biçimde seçim yapın.

Bir SEO’ya katılıp katılmayacağınızı düşünürken, sektör ile ilgili birkaç araştırma yapmak isteyebilirsiniz. Bunu yapabilmenin tek yolu elbette Google’dır. Aynı zamanda, özellikle saldırgan içerikli bir SEO’nun yer aldığı bu makale de dahil, basında yer almış basında yer almış birkaç uyarıcı hikayeyi de arayıp bulmak isteyebilirsiniz: http://seattletimes.nwsource.com/html/businesstechnology/2002002970_nwbizbriefs12.html. Google, özel şirketlerle ilgili yorumda bulunmamakla birlikte kabul edilmiş iş davranışının açık bir şekilde kapsamı dışında kalan uygulamaları takip eden ve kendilerini SEO olarak adlandıran firmalarla karşılaşmıştır. Dikkatli olun.
Paranın nereye gittiğini anlamaya çalışın.

Google, bize asla arama sonuçlarımızda daha iyi bir sıralama sözü vermez ancak diğer pek çok arama motoru tıklama başı ödeme veya ekleme / kayıt başına ücretlendirme sonuçlarını normal web arama sonuçlarıyla birleştirir. Bazı SEO’lar size, arama motorlarında üst sıralara yerleştirme sözü verecek ancak sizi arama sonuçları yerine reklam bölümüne yerleştirecektir. Birkaç SEO diğer arama motorlarını "kontrol" ettikleri görünümü yaratmak ve kendilerini tercih edilen konumunda göstermek için teklif fiyatlarını gerçek zamanlı olarak değiştirecektir. Reklamlarımız açık bir şekilde etiketlenmiş ve arama sonuçlarımızdan ayrılmış olmasından dolayı bu oyun Google’da işe yaramaz. Bununla birlikte, göz önünde bulundurduğunuz SEO’lara hangi ödemelerin kalıcı eklemeye ve hangilerinin de geçici reklama ayrıldığını sorun.
Birçok SEO ile konuşun ve diğer SEO’lara düşünmekte olduğunuz firmayı tavsiye edip etmeyeceklerini sorun.

Referanslar bu konuda iyi bir başlangıç olmakla birlikte hikayenin tamamını anlatmazlar. Şirketin ne kadar süredir iş dünyasında olduğunu ve kaç tane tam zamanlı çalışanı olduğunu sormanız gerekir. Baskı veya tedirginlik hissederseniz, içgüdünüzle hareket edin ve işinizi sağlama alın: güvenebileceğiniz bir firma buluncaya kadar bekleyin. SEO firmanıza bulduğu her spam’i aşağıdaki adresteki spam şikayet formunu kullanarak Google’a bildirip bildirmediğini sorun: http://www.google.com/contact/spamreport.html. Etik SEO firmaları Google’ın spam kurallarını ihlal eden, aldatmaya yönelik siteleri bildirmektedir.
Yasal olarak korunduğunuzdan emin olun.

SEO’nuzun performansından memnun kalmazsanız çekinmeden iade talebinde bulunabilirsiniz. Fiyatlandırmanın dahil olduğu, yazılı bir sözleşme yaptığınızdan emin olun. Sözleşme, aynı zamanda SEO’nun site ekleme konusunda her bir arama motoru tarafından tavsiye edilen kurallara uymasını da zorunlu kılmalıdır.


Bir web sitesi sahibinin karşılaşabileceği en yaygın suiistimaller nelerdir?
En yaygın hile, aldatıcı yönlendirmeler vasıtasıyla kullanıcıları siteye yönlendiren "gölge" etki alanlarının yaratılmasıdır. Söz konusu gölge etki alanlarının sahibi genellikle, müşterinin adına çalıştığını iddia eden SEO’lardır. Bununla birlikte, ilişkiler bozulduğunda SEO etki alanını farklı bir siteye hatta bir rakibin etki alanına yönlendirebilmektedir. Böyle bir şey olduğunda, müşteri SEO’nun tümüyle sahip olduğu rakip siteyi geliştirmek için ödemede bulunur.

Diğer bir hatalı uygulama ise, anahtar kelimelerle yüklü "giriş" sayfalarını müşterinin sitesinde herhangi bir yere yerleştirmektir. SEO bu uygulamanın daha fazla sorgu yapılabilmesi için sayfayı daha uygun hale getireceği sözünü verir. Bu doğası gereği yanlıştır, çünkü tek tek sayfalar çok çeşitli anahtar kelimeler ile nadiren alakalıdır. Bununla birlikte söz konusu hilelerin daha sinsisi, bu giriş sayfalarının, genellikle SEO’nun diğer müşterilerine ait gizli bağlantılar içermesidir. Bu tür giriş sayfaları sitenin bağlantı popülerliğini yavaş yavaş azaltmakta ve siteyi çirkin ve yasadışı içeriğe sahip sitelere SEO ve SEO’nun diğer müşterilerine yönlendirmektedir.
Dikkatli olunması gereken diğer noktalar nelerdir?
Baş belası bir SEO ile başa çıkarken dikkat etmeniz gereken birkaç uyarı işareti vardır. Kapsamlı bir liste söz konusu değildir, bu nedenle herhangi bir şüpheniz varsa, içgüdülerinize güvenmeniz gerekir. SEO:

gölge etki alanlarına sahipse
giriş sayfaları üzerine diğer müşterilerine ait bağlantıları koyuyorsa
adres çubuğundaki anahtar kelimeleri satmayı teklif ediyorsa
gerçek arama sonuçları ile arama sonuçlarında görünen reklamları ayırt etmiyorsa
sıralamayı ancak herhangi bir şekilde bulabileceğiniz anlaşılması güç, uzun anahtar kelime öbekleri üzerinde garanti ediyorsa
birden çok takma ad veya sahte WHOIS bilgilerini kullanıyorsa
trafiği "sahte" arama motorlarından, casus yazılım veya kötücül yazılımlardan alıyorsa
Google dizininden kaldırılmış veya Google’da listelenmeyen etki alanlarına sahipse ondan bir an önce uzaklaşın.

Bir SEO tarafından herhangi bir şekilde aldatıldığınızı düşünüyorsanız, bu durumu raporlayabilirsiniz.
Federal Ticaret Komisyonu (FTC) aldatıcı veya haksız iş uygulamaları hakkındaki şikayetleri işleme koymaktadır. Şikayette bulunmak için: http://www.ftc.gov/ sitesini ziyaret edin ve ve "Online Şikayet Et" öğesini tıklayın, 1-877-FTC-YARDIM’ı arayın veya aşağıdaki adrese yazın:
Federal Trade Commission
CRC-240
Washington, D.C. 20580

KAYNAK:

http://www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?hl=tr&answer=35291
berkay0606 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2008
Mesajlar:
4
Konular:
0
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
0
Ticaret:
(0) %
25-05-2008 13:11
#2
saol kardeş baya süper bilgiler
MuJoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
12/2007
Mesajlar:
193
Konular:
110
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
14
Ticaret:
(0) %
26-05-2008 18:10
#3
Bişey değil....Görevimiz

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı