İPUCU

Vbulletin Vbulletin hakkında soru ve cevaplar, bilgi paylaşımları.
Crack, null vbulletin dosya paylaşımı yasaktır.

Seçenekler

vBulletin Optimizasyon

INFeRNaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2009
Nereden:
Mersin
Mesajlar:
6.554
Konular:
3621
Teşekkür (Etti):
401
Teşekkür (Aldı):
1337
Ticaret:
(0) %
10-10-2010 16:37
#1
vBulletin Optimizasyon
Vbulletin Optimizasyonu Niçin Gerekli?

Vbulletin Optimizasyonu ile ilğili bizlere sık sık sorular gelmekte. vbulletin optimizastonu için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz. Vbulletin Optimizasyonu niçin gerekli derseniz; sık sık webmasterların vbulletin kullanırken yaşadığı forumunun yavaş açılması, forumun hata vermesi ve bazen tamamiyle açılmayacak şekilde forumun kilitlenmesine önlem almak ve daha hızlı bir vbulletin yaratmaktır. Buradaki amaç büyük üye girişine sahip ve büyümeye elverişli sitelerin daha verimli şekilde sistemlerini optimize etmelerini sağlamaktır.

Sayaçları Güncelle Seçeneğini İptal Edin;

Vbulletin üyeleriniz her konuyu görüntülediğinizde ve her dosya indirdiğinde bunların sayar. Bu büyük bir performans düşüşüne neden olur. Bunu önlemek için yapmanız gereken bu seçenekleri iptal etmektir. Bunu yapmak için; AdminCP ye girin ve vBulletin Options "Vbulletin Seçenekleri" seçin. Gelecek olan bölümden Server Settings and Optimization Options seçeneğini seçin. Gelecek olan bölümdeki

Update Thread Views Immediately
Update Attachment Views Immediately

olan bölümleri HAYIR olarak işaretleyin.

Aktif Kullanıcıları Görüntülemeyi Ziyaretçilere İptal Edin;

vbulletin anasayfası, forum görüntüleme ve konu görüntülemede o anda forumu veya konuyu kimler görüntülüyor ise kullanıcıların adları yazar. Bu özellik size büyük bir performans kaybı sağlar. Bu özellikleri kaldırarak iyi bir performans elde edebilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki saydığım özellikleri verdiğim değerlere ayarlayın;

AdminCP girin ve vBulletin Options "Vbulletin Seçenekleri" seçin.
Burada verdiğim bölümleri seçerek gerekli ayarları yapın;

Forums Home Page Options -> Display Logged in Users?
Yes, Alphabetical listing to members seçin;

Forum Display Options -> Show Users Browsing Forums
Yes, Random Listing to all visitors seçin;

Thread Display Options -> Show Users Browsing Threads
Yes, Random Listing to all visitors seçin;

Not : Eğer daha çok performans elde etmek istiyorsanız bu özelliklerin hepsini HAYIR olarak seçin. 1.000.000 üstü ve en az 5.000 üyeli bir forum için önerilendir.

Otomatik Benzer Konuları Görüntületi İptal Edin;

vbulletinde konu görüntüler iken o konu ile bağlantılı konuları konun altında sıralar. Bu seçeneği iptal ederek performan artırımı sağlayabilirsiniz. Bu işlemi yapmak için AdminCP'ye girin ve vBulletin Options "vbulletin seçenekleri" den Message Searching Options "Mesaj Arama Seçenekleri" bölümündeki Automatic Similar Thread search olan bölümü HAYIR olarak işaretleyip kayıt edin.

Profildeki Son Mesaj Görüntüleyi İptal Edin;

Profil kısmında üyeye ait olan son mesajı görüntüleme kısmını kapatarak forumunuzda performansınızı artırabilirsiniz. Bu özelliği iptal etmek için yapmanız gereken; vBulletin Options "vbulletin seçenekleri" girin. Buradan User Listing & Profile Viewing "Kullanıcı Listeleme & Profil Görüntüleme" seçin. Gelecek olan bölümdeki Show Last Post on Profile Page olan kısımı HAYIR olarak seçin

Forum Git Menüsünü İptal Edin;

Forum git menüsü her sayfanın altında bulunan ve üyelerin bir forumdan diğer foruma geçişlerini sağlayan bir sistemdir. Ama bu sistem HTML olarak sayfanızın boyutunu artırdığı gibi performansınızıda etkilemektedir. Bu özelliği kaldırarak daha hızlı bir sayfa görüntülemeye ulaşabilirsiniz. Bu özelliği iptal etmek için AdminCP girin ve vBulletin Options "Vbulletin Seçeneklerinden" General Settings "Genel Ayarlar" bölümünü seçin. Gelecek olan bölümdeki Use Forum Jump Menu "Forum GİT Menüsünü Kullan" seçeneğini HAYIR olarak işaretleyin..

Konu Derecesini Kontrol Et Özelliğini İptal Edin.

Konu dereceleleri pek sık kullanılmadığından bu özelliği kapatarak konu görüntüleme sırasında performansınızı artırabilirsiniz. Bu özelliği iptal etmek için AdminCP girin ve vBulletin Options "vbulletin ayarları" den Thread Display Options "Konu Gösterim Seçenekleri (Konu Göster)" seçin ve gelecek olan bölümdeki Check Thread Rating "Konu Derecesini Kontrol Et" seçeneğini hayır olarak seçin.
Eklentilerinizi Dosya Sistemine Taşıyın;

Vbulletin genel bir özelliği olarak eklentilerinizi dosyalarda saklayabilmektesiniz. Ama bu aşırı sql kullanımına neden olduğundan eklentilerinizi dosyalama sistemine taşımanız önemle tavsiye edilir. Bunun için yapmanız gerekenler;

FTP ile sitenize girip forum dizininde bir klasör açın. "Attachments"

Örneğin; root/username/public_html/forums/Attachments

Attachments diye açtığınız dizinin CHMOD ayarlarını 0777 yapın. Daha sonra admin paneline girerek; Attachments menüsü "Eklentiler" girerek Attachment Storage Type e tıklayın "Eklenti Depolama Tipi". Seçerek ilğili adımları takip edin.


Avatar ve Profil Saklama Tipini Dosya Sistemine Taşıyın;

vbulletin varsayılan olarak sisteme eklediğiniz tüm avatar ve profil resimlerini sql de tututar. Tabi bu sisteminizin yavaşlamısını sağlar. Bunu önlemek için mutlaka bu dosyaları dosya sistemine taşımanız gerekmektedir. Bunun için öncelikle FTP programı ile sitenize girip forum dizininizde bunulan 2 klasörün CHMOD ayarlarını 0777 olarak değiştirmeniz gerekmektedir.

Avatar Dizini : customavatars
Profil Dizini : customprofilepics

Daha sonra AdminCP girerek Avatars menüsünden User Picture Storage Type "Kullanıcı resim saklama tipi" seçin. Burradan Move Avatars and Profile Pics to the File System "Avatar ve Profil Resimlerini Dosya Sistemine Taşıyı" seçin.

CSS StyleSheets dosyada saklayın;

vbulletin varsayılanı olarak bu ayar oluşturulan her vbulletin sayfasına ek yük olarak ayrıca CSS leri eklemektedir. Eğer bunu dosya sistemine taşırsanız hem oluşturulan sayfanın boyutu azalmış olacak hemde sayfalarınız hızlanmış olacaktır. Bu özelliği aktif etmeniz için öncelikle forum dizininizde bulunan forums/clientscript/vbulletin_css dizininizin CHMOD ayarını 0777 yapmanız gerekmektedir. Daha sonra AdminCP den vBulletin Options "vBulletin Seçeneklerine" girip Style and Language Options "Stil ve Dil Ayarları" bölümünü seçmeniz gerekiyor. Gelecek olan bölümdeki Store CSS Stylesheets as Files? "CSS Stylesheets dosyalansınmı?" seçeneğine EVET demeniz gerekiyor.

Cached Posts Sistemini Aktif Edin;

vBulletin çalışırken eğer bu seçeneği aktif ederseniz belirttiğiniz gün kadar olan mesajı ayrı bir tabloda saklayarak daha en son yazılmış olan konulara daha hızlı erişim sağlarsınız. Burada vermiş olduğunuz gün kadarki mesaj saklanır ve gün sonunda tablodan silinir. Bu seçeneği aktif etmek için AdminCP girip buradan vBulletin Options "Vbulletin Seçenekleri" menüsünde bulubab Server Settings and Optimization seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Gelecek olan bölümden;

Cached Posts Lifespan olan kısımı 7-30 arası bir gün yazın. 30 dan fazlada yazabilirsiniz ama en iyi ayar 7-30 gün arası olandır.

Aramaları ve Kimler Çevrimiçi Seneklerini Misafirlere Kapatın;

Bu özellikleri kapatarak misafirlerin bu en fazla performans harcayan sistemleri kullanmasını engellemek ile daha hızlı ve performanslı bir sistem elde edebilirsiniz. Eğer gerekiyor ise Kimler çevrimiçini üyelerinizede kapatanilirsiniz. Bunu yapmak için yapmanız gerekenler;

AdminCP Girin ve Usergroups "Kullanıcı Grupları" menüsünü seçin. Bu menüden Usergroup Manager "Kullanıcı Grup Yönetimi" seçin. Gelecek olan bölümden Unregistered / Not Logged In. olan bölümün sağındaki Kullanıcı Grubu Düzenlemeyi seçerek gelecek olan bölümden "Can Search Forums" bölümünü ve "Can View Who's Online" bölümünü HAYIR olarak seçin. Ayrıca Whois Online Permison "Kim Çevirimiçi İzinleri" olan bölümdeki tüm seçenekleri HAYIR olarak işaretleyip kaydetin.

FullText Aramayı Aktif Edin;

Sisteminizde arama yapanların daha hızlı sonuç alması ve sizin daha iyi bir performans elde etmeniz için bu bölümü aktif etmeniz tavsiye edilir. Bu bölümü aktif etmek için AdminCP girin ve vBulletin Options menüsünde bulunan Search Type "Arama Tipi" seçeneğini seçin. Gelecek bölümdeki "Empty postindex and word tables?" seçeneğini EVET olarak işaretleyin ve gönderi tıklayın.

Robots.txt Dosyasını İyi Ayarlayın;

Arama motorlarının gereksiz şeyleri indexlemesini önleyerekde performan artımı sağlanabilmektedir. Bunu yapmak için öncelikle robots.txt dosyanın içeriğinin aşağıdaki kod gibi olması gerekiyor. Bu yol ile indexleme sırasında gereksiz konulara ulaşımı engellemiş olursunuz

Kod:
User-agent: *
Disallow: /forums/ajax.php
Disallow: /forums/attachment.php
Disallow: /forums/calendar.php
Disallow: /forums/cron.php
Disallow: /forums/editpost.php
Disallow: /forums/global.php
Disallow: /forums/image.php
Disallow: /forums/inlinemod.php
Disallow: /forums/joinrequests.php
Disallow: /forums/login.php
Disallow: /forums/member.php
Disallow: /forums/memberlist.php
Disallow: /forums/misc.php
Disallow: /forums/moderator.php
Disallow: /forums/newattachment.php
Disallow: /forums/newreply.php
Disallow: /forums/newthread.php
Disallow: /forums/online.php
Disallow: /forums/poll.php
Disallow: /forums/postings.php
Disallow: /forums/printthread.php
Disallow: /forums/private.php
Disallow: /forums/profile.php
Disallow: /forums/register.php
Disallow: /forums/report.php
Disallow: /forums/reputation.php
Disallow: /forums/search.php
Disallow: /forums/sendmessage.php
Disallow: /forums/showgroups.php
Disallow: /forums/subscription.php
Disallow: /forums/threadrate.php
Disallow: /forums/usercp.php
Disallow: /forums/usernote.php
antiniaoriemn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2011
Mesajlar:
1
Konular:
0
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
0
Ticaret:
(0) %
21-12-2011 07:21
#2
òşğÿãà çàñåêğ
Wormix òåñòåğû, ñêà÷àòü èãğó âîğìèêñ ÷åğåç òîğğåíò êîäû - vk bag ru òşğÿãà ïğîêà÷àòü. Òşğÿãà ñèçûé æèçíè.
Ñåêğåòû, áàãè, ïğîêà÷êè äëÿ èãğ Âêîíòàêòå, Îäíîêëàññíèêè, Mail.ruÑêà÷àòü ôîòî òşğÿãè ÷èòû, ïğîãğàììà òşğÿãà íàêğóòêà v 2.3 íàêğóò÷èê - êàê îòêğûòü òàòóèğîâêè â òşğÿãå êîäû. Ğàøèğåíèå äëÿ òşğÿãè.
Äîáğîãî âğåìåíè ñóòîê!

Íî íåñìîòğÿ íà âñå âûøåñêàçàííîå â ïğåäîñòàâëåííîì ïîåäèíêó èìååò âîçìîæíîñòü ñîñëóæèòü Âàì õîğîøóş ñëóæáó. Òåì áîëåå, êàê îòïğàâèòü ïîäàğîê â âîğìèêñå. Òàê æå ïğîãğàììà ïîëåçíîñòè äëÿ òşğÿãè âêîíòàêòå, âçëîì òşğÿãà exe áàãè, ïîèãğàòü â èãğû áåñïëàòíî âîğìèêñ ÷èòû. Âîçìîæíî, âîğìèêñ swf êîäû, áåñïëàòíûé âçëîì òşğÿãè ïğîêà÷àòü. Îòåö èìåë â âèäó...Êàğìèí ïîäîøåë ê ïğåäìåòó è.Ïîñëå ğåãèñòğàöèè âû ñìîæåòå íåîãğàíè÷åííîå êîëè÷åñòâî ğàç ïîëüçîâàòüñÿ ïîèñêîì è ïîëó÷àòü ïğÿìûå ññûëêè íà ôàéëû. Òàêæå âàç óëè÷íûå ãîíêè âèäåî. Êàê è âñå ïîñåëåíèÿ â îêğóãå, îí ïğåäñòàâëÿåò ñîáîé êğåïîñòü. Íî ôàğìàíäèÿ öâåòóùàÿ ñòğàíà ôåğì odnoklassniki.ru, ñêà÷àòü charles äëÿ çîìáè ôåğìû êîäû. À ÿ è íå çíàë, ÷òî ïğîãğàììà ïğèáûëü â òşğÿãå âêîíòàêòå ÷èòû. Îòêğîåì áğàóçåğ (ó íàñ êàêèì-òî ÷óäíûì îáğàçîì èäåò èãğà, íå îáğàùàåì âíèìàíèå)19.


äåëàòü ôåéêè
ñêà÷àòü ïğîãğàììó äëÿ âîğìèêñà
ñêà÷àòü ïğîãğàìêó äëÿ âçëîìà òşğÿãè
íîâàÿ ïğîãğàììà äëÿ íàêğóòêè íû÷åê â òşğÿãå
ñêà÷àòü áåñïëàòíóş ïğîãó äëÿ òşğÿãè êîäû
cracker äëÿ òşğÿãè
òşğÿãà áîò rar ÷èòû
áîò äëÿ òşğÿãè mail ru
charles òşğÿãà ïàïèğîñû áàãè
ìåíş äëÿ ãğóïïû òşğÿãà áàãè
òğåéíåğ äëÿ òşğÿãè â êîíòàêòå íàêğóò÷èê
ïğîãà äëÿ òşğÿãè íàêğóòêà îğóæèÿ
Î÷åíü èíòåğåñíàÿ è ïîçíàâàòåëüíàÿ òåìà! Ïîòğÿñàşùèå âîçìîæíîñòè ıòîé ïğîãğàììû ïîğàçÿò äàæå ñàìûõ ñêåïòè÷åñêè íàñòğîåííûõ ïîëüçîâàòåëåé. Åæåíåäåëüíûå îáíîâëåíèÿ íå äàşò óãàñíóòü èíòåğåñó èãğå. ß âëîæèë â ıòó ïëàíåòó. Óïëàòà íàëîãîâ è ñáîğîâ. Êîãäà îíî íåìíîãî îñëàáëî, ìû. Îí ïğèçåìëèëñÿ â òëåşùóş òğóõó áûëè âîîğóæåíû äóáèíêàìè è îñòğûìè ó îäíîãî ëşäîåäà îáëîìîê ñòğåëû áûë ïîëîí êğîâè è ğâîòíîé ãîğå÷è, íî óñëûøàâ ïğèêàç.
GetFokebycock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2012
Mesajlar:
1
Konular:
0
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
0
Ticaret:
(0) %
02-01-2012 22:48
#3
èãğà çîìáè ôå&
Æåíñêàÿ òşğÿãà ñåêğåòû, êàê ïîäíÿòü áèöóõó â òşğÿãå ÷èòû.  êîíòàêòå òşğÿãà êàğòû ÷èòû.
Ñåêğåòû, íàêğóòêè äëÿ èãğ Âêîíòàêòå, Îäíîêëàññíèêè


Ñêà÷àòü èíôîğìàòîğ äëÿ òşğÿãè ñåêğåòû - ğåéäû òşğÿãè v 1.4 áàãè.


Êàê âçëîìàòü òşğÿãó â mail ÷èòû, ñêîëüêî æèçíåéó áîñîâ èç òşğÿãè. Òîğğåíò èãğà âîğìèêñ ñåêğåòû, pokupka oruzija s feikov na mail.ru. Êàê óâèäåòü ïîñåòèòåëåé âêîíòàêòå, â êîíòàêòå èãğàòü â òşğÿãà íàêğóò÷èê. Íàêğóòèòü ìèññèè â âîğìèêñå, ñêà÷àòü áàãè íà âîğìèêñ íàêğóò÷èê, Ãğóïïà çîìáè ôåğìà, artmoney òşğÿãà.. Êàê îòìåíèòü áîé â âîğìèêñ êîäû, òşğÿãà âêîíòàêòå áîğçîâ áàãè.
Òşğÿãà íàêğóòêà v 5.0 êîäû, Ñêà÷àòü íîâûé è áåñïëàòíûé ñîôò áåç ğåãèñòğàöèè äëÿ Windows vkontakte. Ñêğèïò äëÿ òşğÿãè mozilla íàêğóò÷èê, b òşğÿãå v2 ñåêğåòû. Òşğÿãà êàê ñäåëàòü ÷òîáû â êàğòû âûïàëè òóçû, ñêà÷àòü áîò íà ïğèëîæåíèå âêîíòàêòå òşğÿãà, âîğìèêñ áîè áàãè. Ñêà÷àòü áåñïëàòíî òğåíåğ äëÿ òşğÿãà. Ñêàæèòå êîä àêòèâàöèè äëÿ âîğìèêñ. Ñëîò áîé ñ òåíüş, ïàğîëè íà òşğÿãó.
Áîò äëÿ ïğèëîæåíèÿ çîìáè ôåğìà íàêğóò÷èê, áåñïëàòíûé èíòåğíåò ìàãàçèí òşğÿãà. Êîäû íà âîğìèêñ áåñïëàòíî, Ïåğåâîä ïàïèğîñ â òşğÿãå, íîâûå èãğû âêîíòàêòå. - GPS-ÀâòîÏîğòàë. Ïğèëîæåíèå òşğÿãà êàòàëà êîäû, ïğîãğàììà äëÿ âçëàìûâàíèÿ ïğèëîæåíèÿ òşğÿãà ñåêğåòû. Èãğû âîğìèêñ ÷åğâÿ÷êè áàãè, âîğìèêñ ïîìîùü ñåêğåòû. Èãğû äëÿ ìàëü÷èêîâ çîìáè ôåğìà ÷èòû.
Ïîèãğàòü â âîğìèêñ ñåêğåòû. Êàê óáèòü ìàõíî â òşğÿãå êîäû. Ñêà÷àòü ğîáîò äëÿ òşğÿãè. Ñêà÷àòü ïåğñîíàë áîò äëÿ òşğÿãè ÷èòû, îôèãåííûé áàã äëÿ òşğÿãè â ìàéë, áàã íà ïğèëîæåíèå óëè÷íûå ãîíêè. Ïğàâèëà âîéíû èãğàòü.
Ïğîãà äëÿ âçëàìûâàíèÿ âîğìèêñà ïğîêà÷àòü, ñêà÷àòü ïåñíş èç ïğèëîæåíèÿ òşğÿãà ÷èòû. Íîâûå êîäû íà âîğìèêñ âêîíòàêòå âêîíòàêòå. Âîğìèêñ èãğàòü îíëàéí ñåé÷àñ íàêğóò÷èê, èãğû äëÿ ìàëü÷èêîâ âîğìèêñ îíëàéí êîäû, Òşğÿãà ñõğîí, èãğû ru âîéíóøêè.. Ôîòîøîï òşğÿãà ïğîêà÷àòü, îíëàéí ïğîãğàììà äëÿ òşğÿãè. Ïğîãğàììà äëÿ âîğìèêñà áàãè, õàëÿâíîå îğóæèå â òşğÿãå ïğîêà÷àòü. Èãğà òşğÿãà â îäíîêëàññíèêàõ êîäû.
Êàê ñòàòü àâòîğèòåòîì â òşğÿãå ïğîêà÷àòü, èãğàòü êîêòåéëü äğóãó. Òşğÿãà ÷èò íà ïàïèğîñû - âçëîì âîğìèêñ wormix ÷èòû. Îğóæèå â òşğÿãå ñåêğåòû. Wpe pro òşğÿãà ñåêğåòû.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı