THT DUYURU

Visual Basic Öğrenilmesi ve kullanışı kolay olan Visual Basic’in dökümanlarının ve open source projelerin paylaşım alanı.

chat
Seçenekler

[Visual Basic] Visual Basic (.NET) Nedir ?

NoteBox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2017
Yaş:
17
Mesajlar:
1.779
Konular:
218
Teşekkür (Etti):
377
Teşekkür (Aldı):
332
Ticaret:
(0) %
18-07-2018 23:20
#1
[Visual Basic] Visual Basic (.NET) Nedir ?
Visual Basic .NET, Visual Basic’in kapsamlı yeniden tasarım işleminden geçirilmiş halidir. Visual Basic .NET’i daha sağlam bir yapılandırılmış programlama dili haline getiren pek çok yeni özellik eklenmiştir. En büyük değişiklik, Visual Basic .NET’in artık yönetilen bir dil olmasıdır. Visual Basic .NET artık kendi yerel derleyicisine sahip değildir, ama önceki bölümde açıklanan common language runtime öğesine derlenmektedir. Visual Basic .NET’in, runtime ile çalışabilmesi ve yeni programlama modelini kullanabilmesi için kapsamlı değişiklikler yapılmıştır. Visual Basic .NET, daha yüksek nesne yönelimi düzeyine sahiptir ve önceki sürümlere oranla daha yüksek type safety düzeyi sunmaktadır. Bu değişiklikler sayesinde, Visual Basic 6.0 projelerini .NET Framework sistemine taşırken kodları yeniden yazmak yerine, basit bir bağlantı noktası kullanmak yeterli olacaktır. Yeni özelliklerden bazıları aşağıda sunulmaktadır.

Common Language Runtime Desteği

Visual Basic .NET common language runtime yaklaşımını temel almaktadır; COM-tabanlı bir Visual Basic .NET yoktur. Visual Basic 6.0 uygulamalarınızı Visual Basic.NET ortamına taşımak için küçük bir güncelleme çalışması yapabilir ve runtime kazançlarından yararlanabilirsiniz.

Nesne Yönelimli Tasarım

Dil açısından en çok istenen özellik eski bileşenlerin kullanılabilmesidir. .NET sayesinde, artık Visual Basic programcıları eski uygulamaları kullanabilecek ve yeni Inherits anahtar sözcüğü ile mevcut sınıfları alabilecek ve Overrides ile taban sınıfı işlevini silecektir. Eski öğeleri kullanma özelliği, yönetilen bir dille oluşturulan tüm sınıflarda çalışacaktır
Visual Basic .NET’e eklenen bir başka özellik de işlev aşırı yüklemesidir. Uygulama geliştiriciler artık aynı ada sahip olan, ama farklı argüman türleri ve dönüş türleri içeren işlevleri oluşturabilecektir.

Visual Basic .NET içindeki oluşturucuları kullanan uygulama geliştiriciler, bir sınıfın yeni örneklerini oluştururken, argümanları sınıfa eşzamanlı olarak iletebilecektir.

Boş Düğüm

Serbest düğümleme sayesinde, uygulama geliştiriciler zamanuyumsuz yürütme özelliğini kullanarak, daha ölçeklenebilir ve daha güvenli uygulamalar geliştirecek. Yürütülmesi uzun süren veya harici kaynaklara gerek duyan işlev çağrıları, artık işlem için ikincil düğüm oluşturarak, uygulamanın geri kalan kısmının zamanuyumsuz olarak çalışmaya devam etmesini sağlayacaktır.Diğer Yeni Özellikler

Visual Basic .NET içindeki kesin tür denetimi, Visual basic 6.0 içindeki gizli tür zorlamayı sıkılaştırmaktadır. Visual Basic 6.0’da, hemen hemen her tür başka bir türe gizli olarak çevrilebilmekte, ama tür sınırları aşıldığında çalışma zamanı hatası oluşturmaktadır. Visual Basic .NET, artık çalışma zamanında hataya neden olabilen tüm çevrimler için derleme zamanı hataları oluşturabilmektedir.

Yapılandırılmış istisna işleme özelliği, Visual Basic 6.0’daki On Error GoTo veya Resume Next hata işleme özelliğinin yerini almıştır. Yapılandırılmış istisna işleme sayesinde uygulama geliştiriciler, Try…Catch deyimlerini kullanarak normal koşullarda ve istisna koşullarında çalışan kodlar yazabilmektedir.

Windows Forms, Visual Basic .NET’te uygulama geliştirme için yeni teknolojidir ve diller arasında uyumludur.
---------------------
Hissedilmiş her şeye cümle kurulmuyor.
ForumAski - Ayyıldız Tim - MemoryHackers - KızlarSoruyor -Frmtr

Sosyal Mühendislik, Kişisel Gelişim, İlişkiler, Sosyal Medya Güvenliği, PC /Mail Güvenliği,Trojan ve Virüsler

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler