THT DUYURU

Web & Server Güvenliği Doğru web ve veritabanı sunucusu güvenliği sağlanmadan, bilgisayar korsanları hassas verilerinize erişebilir. Web, Sunucu ve veritabanı güvenliğini nasıl sağlayacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

chat
Seçenekler

Ağ Keşifi nedir? Nasıl yapılır?

Squ4re - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
12/2018
Nereden:
Suriye
Yaş:
19
Mesajlar:
248
Konular:
33
Teşekkür (Etti):
18
Teşekkür (Aldı):
58
Ticaret:
(0) %
06-12-2018 05:18
#1
Arrow
Ağ Keşifi nedir? Nasıl yapılır?
Merhaba arkadaşlar bildiğiniz kadarıyla bir sisteme sızmadan önce ilk olarak o sistem hakkında bilgi toplanmalıdır.Bu yazımda sızmak istediğiniz sistemde port/host taraması nasıl yapılır bunu anlatacağım.Ağ keşifi neden önemlidir?
Ağ keşifi yaparak hedef sistemin açık veya kapalı olduğunu,işletim sistemini,hedef sistemin üzerine açılmış olan portları,hedef sisteme girişinizi zorlaştıracak firewall,IPS vb sistemleri öğrenebilirsiniz.


Ağ keşifi yapmak için kullanılan araçlar
Benim sizlere önerdiğim araç nmap fakat bu araca alternatif olarak hping'ide kullanabilirsiniz.


Keşif olayı nasıl gerçekleşir?
Kullandığınız araçlar ile hedef sisteme çeşitli paketler gönderirsiniz mesela TCP SYN paketini gönderirsiniz.Bu şekilde portun durumunu yoklarsınız ve hedef sistem hakkında bilgi toplarsınız.


Hping ile ağ keşifi nasıl yapılır? (nmap forumda mevcut)
Hping aracı ile hedef sisteme çeşitli paketler gönderirsiniz.Sızılmak istenen ağın açık olup olmadığını anlamanın en kolay yolu ping'tir.Bu yöntem ile karşı tarafa TCP veya UDP bayraklı paketler gönderirsiniz ve eğer sistemde açık varsa araç size bunu belirtir.(Eğer sızmak istediğiniz ağ eskiyse veya ilgilenilmiyorsa icpm paketlerinide gönderebilirsiniz,günümüzde birçok ağ bu paketlerin ağa giriş ve çıkışlarını yasaklamıştır.)


Bir sonraki konumda detaylı olarak Hping ile hedef sistemde port taraması nasıl yapılır bunu anlatacağım.[Konularımı kendim yazmaktayım farklı bir kaynağa ekleyecekseniz konumu lütfen KAYNAK gösterin]Konu Squ4re tarafından (06-12-2018 05:50 Saat 05:50 ) değiştirilmiştir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler