İPUCU

Web & Server Güvenliği Doğru web ve veritabanı sunucusu güvenliği sağlanmadan, bilgisayar korsanları hassas verilerinize erişebilir. Web, Sunucu ve veritabanı güvenliğini nasıl sağlayacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Seçenekler

web sitelerine socker ile bağlanma

04-06-2009 13:57
#1
atlas_tr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2008
Nereden:
NErDe OLsam BEğeNİRsin
Mesajlar:
2.383
Teşekkür (Etti):
19
Teşekkür (Aldı):
189
Konular:
389
Ticaret:
(0) %
Burda socketla nasıl web sitelerine baÇlanıldıÇını ve bilgi alınacaÇını anlatmaya çalışacaÇım. Socketlarla ilgili hiç bir bilginiz yoksa bile bu döküman sayesinde biraz da olsa bilginiz olacak.

Giriş: Daha önce socketları addonlarda ya da scriptlerde muhtemelen görmüşsünüzdür, belki onları kullanmaya çalışmış fakat başarılı olamamışsınızdır. Durum her neyse socketlar mIRC'de gerçekten önemli bir yer tutuyorlar. Socketlar bir çok şey için kullanılsada burda web sitelerine baÇlanmak ve gerekli bilgiyi almak üzere anlatacaÇım. İşte başlıyoruz..

Socketı açmak: Web sitesine baÇlanma sürecini başlatmak için öncelikle bir socket açmak zorundayız. Bu /sockopen komutuyla yapılıyor.

/sockopen <socket-ismi> <adres> <port>
<socket-ismi> socketınıza vereceÇiniz ismi belirtir. Aklınızda kalan ve alacaÇınız bilgiyle alakalı olan bir isim vermekte fayda var.
<adres> Adres socketınızın baÇlanacaÇı adrestir. Buraya sadece domaini yazmalısınız. ÖrneÇin www.domainim.com/text.html'ye baÇlanacaksanız sadece domainim.com yazsanız yeterli olacaktır.
<port> BaÇlanacaÇınız adresin portu. Web sitesinden bilgi alıyorsanız bu port genelde 80'dir.

on SOCKOPEN durumu: Socketi /sockopen la belirli adres ve portla açtıktan sonra gereken olayları on sockopen durumunda yapıyoruz. Socketa sitedeki hangi sayfaya gideceÇini söylemeliyiz. Bunu başka bir socket komutu olan /sockwrite la yaparız. Bu durumda /sockwrite GET i ve HTTP/1.1 ya da HTTP/1.0'ı kullanırız istediÇimiz sayfaya gitmek için. HTTPler için endişelenmeyin. HTTP/1.1'i kullanın :-) İşte örnek bir socket açıldıÇında on sockopen durumunda yapılması gerekenler:

ÖrneÇin domainim.com'a baÇlandık /sockopen komutuyla ve orda www.domainim.com/isimler.txt dosyasından bir şeylere bakacaÇız bunun için aşaÇıdakini remote'a koyuyoruz.

on *:sockopen:<socket-ismi>:{
sockwrite -n $sockname GET /isimler.txt HTTP/1.1
;Bu sockete belirtilen sayfada GET'i kullanmasını ve isimler.txt dosyasına gitmesini söylüyor
sockwrite -n $sockname Host: domainim.com $+ $crlf $+ $crlf
;Burda hostu tekrar belirtiyoruz.
}

EÇer ana sayfadan yani domainim.com dan bilgi alacaksanız /isimler.txt yerine sadece / [slash] koyuyoruz. (sockwrite -n $sockname GET / HTTP/1.1)

/sockwrite -n <socket-ismi> <text>

<socket-ismi>'ni yukarda anlattıÇım gibi belirlemiştik onu yazıyoruz ya da sadece $sockname kullanıyoruz. text ise web sitesine göndermiş olduÇumuz yazı.

on SOCKOPEN durumuyla gereken bilgileri [hangi sayfayı görmek istediÇimizi] web sitesine gönderdik şimdi o bilgileri okumada sıra.

Bilgileri okuma: Şimdiye kadar socketımız istediÇimiz siteye baÇlandı [www.domain.com/isimler.txt]. Şimdi sıra on SOCKREAD durumunu kullanarak isimler.txt'ten bilgiyi almada. Bu durum web sitesinden her satır geldiÇinde kullanılır. ÖrneÇin isimler.txt'te 50 satır varsa on SOCKREAD durumu 50 kez çalışacaktır. HTML sitesine baÇlandıysanız html kodlarıyla beraber tüm içerik gelecektir.

Örnek bir sockread durumu aşaÇıdaki gibidir.


Kod:
on *:sockread:<socket-ismi>:{
if ($sockerr) {
echo -a Hata!
halt
}
else {
var %temptext
sockread %temptext
echo -a %temptext
}
}
$sockerr identifierı socketta bir hata olduÇunda çıkacaktır, bu hata varsa socket otomatik olarak kapatılacaÇından yapacaÇımız işlemleri bitirmek için halt kullandık, eÇer hata yoksa devam ettik ve çıkan bilgileri aktif pencereye echoladık.
Bundan sonra if durumlarını kullanarak aktif pencereye çıkan sonuçlardan istediÇinizi kullanabilirsiniz.

-
AşaÇıdaki kod html kodlarını temizler, kullanımı $htmlfree(%temptext)alias htmlfree {


var %x, %i = $regsub($1-,/(^[^<]*>|<[^>]*>|<[^>]*$)/g,$null,%x), %x = $remove(%x,&nbsp
return %x
}
Kullanıcı İmzası


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı