İPUCU

Web & Server Güvenliği Doğru web ve veritabanı sunucusu güvenliği sağlanmadan, bilgisayar korsanları hassas verilerinize erişebilir. Web, Sunucu ve veritabanı güvenliğini nasıl sağlayacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Seçenekler

usta hackerlara CVSS

12-06-2009 17:30
#1
atlas_tr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2008
Nereden:
NErDe OLsam BEğeNİRsin
Mesajlar:
2.383
Teşekkür (Etti):
19
Teşekkür (Aldı):
189
Konular:
389
Ticaret:
(0) %
Ewt MasTerHaCK.Com ailesi bu konum biraz daha ii ilerletmiş arkadaşlar için CVSS i tanıtıcam sizlere.

Uzatmadan başlıyorum.CVSS
Bu araç bir güvenlik problemi için Genel Açık Derecelendirme Sistemi (CVSS) risk seviyesinin hesaplanmasında kullanılabilir. Risk seviyelerinin hesaplanmasında kullanılan bileşenler ek açıklamalarla birlikte Türkçe'leştirilmiştir.
Tüm hesaplamalar CVSS standards guide dokümanındaki standartlara göre yapılmaktadır.

CVSS Nedir?
Genel Açık Derecelendirme Sistemi (CVSS, Common Vulnerability Scoring System), güvenlik açıklarının önem ve önceliklerinin belirlenmesi açısından risk seviyelerinin belirlenebilmesinde kullanılabilecek açık bir standarttır. Birbirleri ile uyumsuz, farklı seviye belirleme sistemlerinin yerine kullanılması amaçlanmıştır. CERT, Mitre, Cisco, Symantec, Microsoft, Qualys gibi güvenlik organizasyonları ve üreticiler tarafından kullanılmaya başlanan CVSS'in kullanımı, gittikçe daha yaygın hale gelmektedir.

CVSS Risk Seviyeleri
CVSS'in kullanımıyla, son kullanıcıya da bir güvenlik açığının önem ve risk seviyesinin sunulması amaçlanmaktadır. Risk seviyeleri üç ayrı kategori olarak hesaplanmaktadır. Bunlar; Temel Risk Seviyesi (Base Metric Scoring), Geçici Risk Seviyesi (Temporal Metric Scoring) ve Yapısal Risk Seviyesi (Environmental Score Metrics)'dir.

Temel risk seviyesi, güvenlik açığına özgü, zaman içerisinde veya yapıya göre değişmeyen, temel risk seviyesidir. Geçici risk seviyesi, güvenlik açığının zaman içerisinde değişebilecek risk seviiyesidir. Yapısal risk seviyesi ise, güvenlik açığının organizasyon/firma yapısına olan etkisidir. Yapısal risk seviyesinin her organizasyon/firma için tekrardan hesaplanması gerekmektedir.

Kimler CVSS'i Nasıl Kullanabilir?
Payment Card Industry (PCI) onaylı güvenlik denetim firmaları, bilgi güvenliği organizasyonları, güvenlik denetimi yapan firmalar ve üreticiler CVSS'i kullanabilir. İleride CVSS'in daha yaygın kullanılması durumunda, daha çok kişi CVSS risk seviyesini bir önkoşul olarak isteyecektir. Dolayısıyla şimdiden CVSS'in hizmet ve ürünlere entegre edilmesi rekabet açısından da faydalı olabilir.

Son kullanıcılar (organizasyonların bilgi güvenliği ekibi, bilgi işlem kadrosu vb.) CVSS'i Yapısal Risk Seviyesini hesaplamada kullanabilirler. Bunu hesaplayabilmek için gereken temel risk seviyesi ve geçici risk seviyesi üreticiler tarafından verilmektedir.
Kullanıcı İmzası


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı