THT DUYURU

Web & Server Güvenliği Doğru web ve veritabanı sunucusu güvenliği sağlanmadan, bilgisayar korsanları hassas verilerinize erişebilir. Web, Sunucu ve veritabanı güvenliğini nasıl sağlayacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Seçenekler

Router Şifresi Kırma

ագրեսիվ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
05/2010
Nereden:
FF
Mesajlar:
1.861
Konular:
572
Teşekkür (Etti):
102
Teşekkür (Aldı):
464
Ticaret:
(0) %
18-11-2010 19:56
#1
Router Şifresi Kırma
İlk yapmamız gereken router açılırken IOS (işletim sistemi)'in yüklenmemesini sağlamak olacaktır.Bunun için açılıs sırasında CTRL+BREAK (CTRL+C) tuşlarına basılır. Bu işlem ile cihazımız mini IOS denen sınırlı işlemlerin yapılabileceği işletim sistemi ile açılır.Şimdi komut satırına yazacağımızKod:

o/r 0x2142

komutu ile configuration-register'ı değiştiririz.Artık router'ımız açılışta NVRAM'den konfigürasyonu yüklemeyecektir.Router'ı kapatım açalım. Şimdi eski çalışan konfigürasyonumuz yüklenemediği için IOS bize adım adım yeni bir konfigürasyon oluşturmak isteyip istemeyeceğimizi soruyor. Bu soruya No cevabı verdikten sonra default komut satırımız olan

Kod:

router>karşımıza çıkar.

Kod:

router>enableyazıp enter'a bastığımızda artık şifresiz bir şekilde enable mode'a geçmiş oluruz. Peki eski konfigürasyonumuz ne olacak?

Eski konfigürasyonumuz hala NVRAM içinde kayıtlıdır. Biz şu anda Runnin-Config içindeyiz. Eski konfigürasyonumuzu geri almak için yapacağımız işlem çok basit. Startup-Config içindeki konfigürasyonu Running-Config üzerine kopyalayacağız. Bunun için aşağıdaki komutu vermeniz yeterlidir.

Kod:

router#copy startup-config running-config

Tamam eski konfigürasyonu kurtardık.Şimdide yeniden bir enable secret şifresi verelim. Bunun için global configuration mod'a geçmemiz gerekiyor.Kod:

router#configure terminalkomutu ile global configuration moda geçilir.Kod:

router(config)#enable secret şifrenizkomutuyla da yeni enable secret şifenizi verebilirsiniz.

Bu işlemden sonra tekrar enable mod'a geçip RAM'de çalışan konfigürasyonu NVRAM'e kaydetmemiz gerekiyor ki router kapanıp açılınca yaptığımız ayarlarla açılsın.

Kod:

router(config)#exitKod:

router#copy running-config startup-configYukarıdaki işlemle kopyalamayı tamamlamış oluyoruz. Hem eski konfigüraysonu kurtardık hemde enable secret şifremizi yeniledik. Yapmamız gereken son bir işlem kaldı. Configuration Register'ı eski haline çevirmek. Bunun için tekrar global configuration mod'a geçip aşağıdaki satırı yazmamız yeterli olacaktır.

Kod:

router#configure terminal

router(config)#configuration-register 0x2102

Bu son işlemden sonra router'ımızı kapatıp açarsak yeni enable secret şifresi ve eski konfigürasyonumuzla çalışmaya devam edebiliriz...
alıntıdır

--------------------- .

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler