THT DUYURU

Web & Server Güvenliği Doğru web ve veritabanı sunucusu güvenliği sağlanmadan, bilgisayar korsanları hassas verilerinize erişebilir. Web, Sunucu ve veritabanı güvenliğini nasıl sağlayacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Seçenekler

MSSQL Sorunları ve Yanıtlar

CoLTFeeT06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
10/2011
Nereden:
ANKARA
Yaş:
26
Mesajlar:
1.648
Konular:
247
Teşekkür (Etti):
96
Teşekkür (Aldı):
383
Ticaret:
(0) %
01-04-2012 23:55
#1
Arrow
MSSQL Sorunları ve Yanıtlar
S.A. Arkadaşlar,

Bu bölümde MSSQL ile ilgili şimdiye kadar sorulmuş sorularınız yer alıyor. Aynı sorunları yaşayan arkadaşların daha kolay inceleyebilmeleri için tek başlık altında topladım. Yine aynı şekilde zamanla sorulan soruları ve cevaplarını bu başlık altında eklemeye devam edeceğim.

Soru: SQL Server 2005’ bağlanmaya çalışıyorum fakat "Login failed for user ’username’. The user is not associated with a trusted SQL Server connection. (Microsoft SQL Server, Error: 18452)" hatası alıyorum.

Cevap: Start/Run/reg dosyası çalıştırılır. Bu işlem LoginMode’u mix mode yapacak ve sorun düzelecektir.Soru: Sorgumu çalıştırdığımda "Divide by zero error encountered" hatası alıyorum.

Cevap: Mantık hatasıdır. Sıfıra bölünememeyi ifade eder. Sorgunuzda yaptığınız işlemi kontrol etmelisiniz.Soru: SQL Server’a ağdaki diğer bir pc’den bağlanabilmek için nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

Cevap: SQL Server Management Studio üzerinde bağlanmak istediğiniz bilgisayara ait IP adresini yazarak, varsa username ve password kısımlarını doğru şekilde girerek bağlanabilirsiniz.Soru: SQL Server’ paylaşıma açmak için ne yapmam gerekiyor?

Cevap: SQL Server Configuration Manager’da Client Protocols üzerindeki TCP/IP erişim özellikleri "Enable" olmalı. Bunun için TCP/IP protokolü üzerinde sağ tıklayıp özelliklerinden "Default Port: 1433", "Enable: Yes" olarak düzenlenmelidir.Soru: Sistemde Visual Studio kurulurken SQL Server Express sürümü de yüklendi. Yeniden SQL Server kurmama gerek var mıdır?

Cevap: Visual Studio kurulurken SQL Server Express Edition sürümü de bilgisayarınıza yüklenir. Uygulamalarınız için bundan yararlanabilirsiniz. SQL Server’ın diğer serviceslerine ihtiyacınız yoksa ayrıca bir SQL Server sürümünü kurmanıza gerek yoktur.Soru: SQL Server’in dil ayarlarını nasıl değiştirebilirim?

Cevap: EXEC sp_configure ’default language’, 22 RECONFIGURE
sorgusunu çalıştırarak yapmak istediğiniz dili seçebilirsiniz. Default olarak kullanılan dili görmek için "select @@Language" sorgusunu çalıştırabilirsiniz.Soru: Tablodaki date bilgisi Yıl/Ay/Gün formatında kaydediliyor fakat Gün/Ay/Yıl formatında kaydetmek istiyorum ne yapabilirim?

Cevap: "set dateformat DMY; insert into tabloadi" şeklinde düzenleyebilirsiniz.Soru: SQL Server 2000’deki veritabanı ve prosedürlerimi sorunsuz bir şekilde SQL Server 2008’de çalıştırabilirmiyim?

Cevap: SQL Server’da geriye uyumluluk olduğundan ötürü veritabanınızı taşıyabilir ve sorgularınızı rahatlıkla çalıştırabilirsiniz.Soru: "An installation package for the product MSXML 6.0 parser (KB933579) cannot be found.Try the installation again using a valid copy of the installation package ’msxml6.msi’." hatası alıyorum.

Cevap: Denetim Masasından > Program Ekle veya Kaldır > MSXML 6.0 Parser dosyasını silip yeniden kurulum yapılırsa sorun düzelecektir.Soru: Veritabanımın dilini Turkhis_CI_AS olarak değiştirmek istiyorum.

"Error 5030 - Error changing collation The Database could not be exclusively locked to perform the operation. ALTER DATABASE failed. The default collation of database ’DatabaseName’ cannot be set to "Collation Name". (Microsoft SQL Server, Error: 5030)" şeklinde bir hata alıyorum.

Cevap: Aşağıdaki 3 satırı sırasıyla çlıştırmalısınız.

-- Veritabanını "Single User" moda dönüştürür.
ALTER DATABASE veritabaniAdi SET SINGLE_USER WITH ROLLBACK IMMEDIATE

-- Veritabanını yeni dil ailesine dahil ederiz. Eğer Turkhis_CI_AS olmasını istiyorsanız onu yazmalısınız.
ALTER DATABASE veritabaniAdi COLLATE DILAILESIADI

-- Veritabanını tekrardan "Multi User" moda çeviririz.
ALTER DATABASE veritabaniAdi SET MULTI_USER
Soru: Sistemimde Windows XP yüklü, SQL Server 2008 R2 kurulumu esnasında PowerShell ile ilgili hata alıyorum ne yapmam gerekiyor?

Cevap: İşletim sistemine uygun PowerShell sürümünü indirip kurmanız gerekiyor. SQL Server 2008 R2 için PowerShell 1.0 ve üstü kurulu olmalıdır.
Soru: SqlDataSource nesnesi ile SQL Server’a bağlanmak istiyorum nasıl yapabilirim?

Cevap: SqlDataSource nesnesinin özellikler penceresinden "Server Name" alanına "." veya SQL Server ismini yazmalısınız. Daha sonra ilgili veritabanını database seçeneğinden ekleyebilirsiniz.
Soru: SQL Server’da iki farklı database üzerinde A database’indeki a tablosundaki verileri B database’indeki b tablosuna taşıyabilmek için ne yapmam gerekiyor?

Cevap: Data Transformation Services(DTS) işlemleri ile halledebilirsiniz. B database üzerinde Import/Export işlemleri yapılabilir. Aşağıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz.

- Önce B database i üzerinde sağ tıkla "Task" ordanda "Import Data"

- Açılan pencereden Next, gelen kısımda en altta "Database" alanından A database adını seçip, devam et

- Gelen bölüme aktarma yapacağın database adı yani B olacaktır, burada herhangi bir değişiklik yapmadan devam et,

- Devamında işaretli iki seçenek var, ilk baştaki işaretli olacaktır dokunmadan devam et,

- Gelen pencerede "Source" aktaracağın databasedeki tablo isimleri ve "Destination" karşı tablo için kısımlar görülecektir. Burada aktarmak istediğin tablo ya da tabloları seçtiğinde karşısında ekleneceği "Destination" kısımları çıkacaktır. Destination kısmındaki alana mouse ile tıkla, açılan pencereden eklemek istediğin tabloyu seç ve devam et

- Sonrasında next ve finish ile sonlandırılır.

Soru: SQL Server sunucu adını değiştirmek isiyorum nasıl yapabilirim?

Cevap: Aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

1) SQL Server Management Studio açın.
2) Query yani sorgu ekranına şu kodu girip çalıştırın: SELECT @@ServerName
3) çalıştırdığınızda server adınız çıkacak. Şimdi de server adınızı yazarak şu kodu çalıştırın: sp_dropserver ’EskiServerAdi’
4) Artık server’ı drop ettik, şimdi yenisini oluşturacağız: sp_addserver ’YeniServerAdi’, local
5) Yeni serverı da oluşturduk, şimdi SQL Serverımızı restart edelim:
Başlat >> Çalıştır >> cmd yazıp enterlayın.
Komut satırına : "net stop mssqlserver" yazarak enterlayın.
Şimdi aynı şekilde: "net start mssqlserver" yazıp enterlayın.

SQL Server adınız değişmiş olacaktır.
Soru: SQL Server’da veritabanının Collacion’ı "SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS". Bunu Turkish_CI_AS olarak değiştirmek istiyorum. Ancak izin verilmiyor. Çünkü veritabanının içerisinde bazı tablolar dbo.TabloAdi yerine deneme.TabloAdi şeklindeler. Bu deneme.TabloAdi şeklinde olan tabloları dbo.TabloAdi olarak değiştirmem mümkün müdür?

Cevap: Aşağıdaki stored procedure ile mümkün.

USE Database_Adi
EXECUTE sp_changeobjectowner ’deneme.TabloAdi’, ’dbo’
Soru: SQL Server’daki bir tabloyu .txt formatına dönüştürmek istiyorum nasıl yapabilirim?

Cevap: SQL Server’daki tablolarınızı dosya transfer işlemleri ile farklı formatlara dönüştürebileceğiniz gibi bu formattaki dosyalarınızı SQL Server’a aktarabilirsiniz. Bu işlemler SQL Server 2000, 2005’de DTS işlemleri ile yapılırken SQL Server 2008 Business Studio ile Integration Services sayesinde kolayca yapabilirsiniz.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler