THT DUYURU

Web & Server Güvenliği Doğru web ve veritabanı sunucusu güvenliği sağlanmadan, bilgisayar korsanları hassas verilerinize erişebilir. Web, Sunucu ve veritabanı güvenliğini nasıl sağlayacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Seçenekler

Domain güvenliği

CoLTFeeT06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
10/2011
Nereden:
ANKARA
Yaş:
26
Mesajlar:
1.648
Konular:
247
Teşekkür (Etti):
96
Teşekkür (Aldı):
383
Ticaret:
(0) %
02-04-2012 00:20
#1
Domain güvenliği
Alan adı veya kısaca Domain, internette varolmak için başvurduğunuzda size verilen Internet Protokol adresinin bir görüntüsüdür. Diğer bilgisayarlar ile connection kurabilmek için bağlantıyı kuracak olan bilgisayarların IP adreslerinin tanımlanmış olması gerekir. Yani Internet ortamındaki bilgisayarlar ile iletişiminiz, size tayin edilen IP adresleri ile sağlanır.

Bir kullanıcının, şirketinizin veya herhangi bir kurumun Web adresine girmek isteyen kullanıcının, şirkete tayin edilmiş olan IP adresini browser’a yazması gerekir. IP adreslerinin zihinde tutulması güç olduğundan dolayı, her IP adresine farklı bir alan adı tayin edilir. Tayin edilen bu alan adları domain adını alır. Bu sayede Browser’a girilecek olan web sayfasının IP adresi yerine, alan adı yazılarak girilir. İşte bu alan adları da domain adını alır.

Hedef olarak seçilen bir sistemi tamamen ele geçirmenin en sağlam yolu Domain Hack’tir. Sisteminizi hedefleyen bir saldırgan, öncelikli olarak Whois Sorgulaması yapacaktır. Whois sorgulamasında Domain Registration Maili, irtibat Adresleri, gerçek e-Mail adresi, DNS bilgileri...vs gibi detayları görecektir. İşin kilit noktası da burasıdır.

Bu bilgiler alındıktan sonra gelebilecek saldırılardan korunmak için;

Domain Hi-Jacking saldırılarından korunmak için temel yöntem tedbirdir. Şöyle ki; domain hacking’te temel yöntem registration e-mail hack’tir. Bu mail hacklendikten sonra, domainin tescil edildiği domain firmasından yeni şifre istenir. Ayrıca domainin geri alınmasını engellemek için zone transfer yapılır. Kısacası e-mail saldırısıyla eğer domaininiz alınırsa, bunu geri almak mümkün olmayabilir.

Ayrıca şifre güvenliğini sağlamak için en garanti yol, zor şifreler seçmektir. Örneğin; şifrenizin 123456 olduğunu varsayalım. Saldırgan belli bir şifre kombinasyonunu baz alarak saldırı yapan Brute Attack programlarıyla, domain şifrenizi çalmaya çalışacağı zaman, daha ilk denemelerde bu şifreyi ele geçirebilir. Ama şifrenin %x-m4st3r?$x-Master% olduğunu düşünün. Böyle bir şifreyi deneme yanımlayla ele geçirme ihtimali hemen hemen yok gibidir.

Whois sorgusunda DNS bilgilerini gören Attacker, DNS sorgulaması ($nslookup) yapacaktır. Burası çok önemli bir noktadır. Eğer konfigürasyon hatası yapılmışsa, Zone Transfer yapılabilir, Domain Hi-Jacking edilebilir. O yüzden bu noktaya dikkat edilmelidir.

Domain’lerin her alanda güvenilir olduğuna inandığınız halde domaininiz el değişiyorsa, Date Expire tarihlerini kontrol edin. Unutmuş olduğunuz domain Date Expire tarihi dolduğu zaman, farklı bir kullanıcı domaininizi satın alabilir, legal olarak domain elinizden çıkmış olur. O yüzden bu detayı da atlamamak gerek.

Web uygulamalarında Domain Güvenliğinin en büyük bölümünü oluşturan Registration Mail güvenliği, Domain’lerin hacklenmesinin çoğunluklu nedenidir. Bu nedenle Registration Mailinizi koruyabilmek için;

-> Meraklı olmayın.. E-Mail’lerin ele geçirilmesinde yararlanılan bir diğer zaaf meraklılıktır hiç şüphesiz. Saldırgan size bir e-Mail yollayabilir. Bu e-Maillerde bir takım XSS kodları bulunabilir ve eğer kullandığınız e-Mail, hotmail.com gibi bir servisten alınmışsa Cookie bilgileriniz saldırganın eline geçebilir. Veya saldırganın gönderdiği e-Posta’da bir eklenti olduğunu varsayıyoruz. Bunu direk indirip açmak, aceleci davranmak, e-Mail hesabınızı kaybetmenize neden olabilir.

-> Gizli sorularınızın cevabını alakasız yapın.. Gizli sorularınızın cevabını, sorduğunuz soruya karşılık olacak şekilde değil de, bağlantısız bir şeyler yapmaya özen gösterin. Zira saldırganın, tahmin gücünü düşürmede etkili olacaktır.

-> Sizden şifre soran hiçbir postayı yanıtlamayın.. Unutmayın ki, hiçbir mail servisi sizden şifrenizi sormayacaktır..

-> Size giriş yapmanız için sunulan sayfalarda ,browser’a bakın.. Bu yolla sitenin kime ait olduğunu görebilirsiniz.

-> Tanımadığınız kişilerden gelen dosyaları, mailleri açmayın ve mümkünse iyi bir güvenlik duvarı kullanın..

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler