THT DUYURU

Web & Server Güvenliği Doğru web ve veritabanı sunucusu güvenliği sağlanmadan, bilgisayar korsanları hassas verilerinize erişebilir. Web, Sunucu ve veritabanı güvenliğini nasıl sağlayacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Seçenekler

Etik Hacker Kimdir? Ne İş Yapar? CEH - Ethical Hacker

hack team hack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2011
Mesajlar:
423
Konular:
69
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
102
Ticaret:
(0) %
18-04-2012 03:46
#1
Etik Hacker Kimdir? Ne İş Yapar? CEH - Ethical Hacker
Hacker bildiğiniz gibi Internet korsanlarına verilen bir addır. Hackerler, Internet üzerinde korsanlık yapıyor, sistemlere sızıyor, şifrelerimizi çalıyor, son kullanıcı ve Kurumsal firmaların başına olmadık sorunlar açıyorlar. Birde Etik Hacker var.Bu kavramla belkide ilk kez tanışacaksınız. Sonuçta bunlarda Hacker. Fakat bunlar Ahlaklı vede Saygılı Hackerler.
Peki Etik Hacker ne iş yapar? Nasıl çalışır?
--------------------------------------------------------------------------------


Etik HAckerin görevi, şirketlerin güvenlik açıklarını yakalamak ve bunların kapatılmasında firmaya yardımcı olmaktır. Bir hacker hatta ondanda daha beceriklidir bunlar.. Aslında kısaca anti-hacker olarak adlandırabiliriz. Hackerlerin sistemlere verebileceği zararı ortadan kaldırmak gibi iyi ve olumlu bir işle ilgilenmektedirler..
Hacker Ne Yapar?


HAcker diye tarif ettiğimiz kişi şirketlerde çalışanlar daha iyi bilirler. Şirketteki tüm bilgisayarlar network üzerinden birbirlerine bağlıdırlar. Birbirleri üzerinden Internete girebilirler. Internete bağlanmak bilgisayar ağlarında en önemli güvenlik sorunlarını oluşturur. Çünkü bu hackerler netten sizin bilgisayarınıza sızabilir buna bağlı olarakda ağdaki bütün bilgisayarlara girebilirler. (Anlıyacağınız tam bir yılan gibi pehh ) Gerçek hackerler bu tür bilgisayar ağlarına sızma ve orada bulunan bilgilere el koyma gibi becerilere sahiptirler. YAni girdikleri bilgisayarda bulunan gizli sırlara bir anda el koyabilme gibi özellikleri vardır.
Etik Hacker İse


Etik Hacker ise , ağlar üzerinden bilgisayar sisteminize sızacak korsanları engelleme gerekirse onları yakalamak gibi olumlu bir misyona hizmet ederler. Bunlarınkide tam hamallık git başkalarının izleriyle uğraş.. Neyse devam edilim.
Nasıl Çalışırlar

Etik hackerler bir güvenlik şirketine bağlı olarak çalışırlar. Benim bilgi edindiğim kişi bir bayan. Gülşah Köroğlu.. Bu tanıtılma izni olan bir etik hacker. Bu bilgiyide kendi sitelerinden edindim. HoRoZz cular sizde girebilirsiniz web sayfalarına.. Olympos | Bilgi Güvenliği Rehberi Resmi siteleri burada üyelik felanda var ben hemen üye oldum. Gayet güzel testlerde yapıyorlar. Diğer üyelerle sizin aranızdaki farkıda gözetiyorlar yani.. Neyse bu Gülşah hanım InfoSecure Güvenlik Denetimi departmanında çalışan üyelerinden birisiymiş. Birçok finans kuruluşu için saldırı tespit sistemleri kurmuş.
Size Sızalımmı?

Tüm etik hackerler gibi Gülşah da ekibiyle şöyle çalışmaymış; Bir şirkete gidiyorlar ve onlara bilgisayar güvenliğini anlatıyorlar. Eğer şirket yönetimi güvenlik konusunda tutuculuk taşıyor ve ikna olmamakta ısrar ediyorsa onlara şu teklifte bulunuyorlar

Bize belirli bir süre verin ; sisteminize sızalım ve size güvenlik açıklarınızı gösterelimde görün siz diyorlarmış.. Teklif kabul edilirse önce gizlilik ve güvenlik anlaşması yapıyorlar sonra ise sıkı bir çalışmaya girerek açıkları bulmaya yöneliyorlar..
Yaptıkları çalışmalar sonucunda mesela patronun bilgisayarındaki kritik ve önemli bir dosya alınarak kendisine takdim ediliyor ve patronda seve seve bu işi kabul ediyor..
Nasıl İşe Alınıyorlar?

Tüm hackerlerin düşü bir gün mutlaka etik hacker olmak ve çok para kazanmaktır. Ancak dünyada ve Türkiye'de her hacker bu işe alınmıyor. Etik hacker olacak kişide iyi ahlak, özel testlerle sınanan ve özel bilgiler aranmaktadır. Bilmek ve öğrenmek gibi kaygısı olmayanlarda bu işe alınmıyorlar.

Tamam işte bu özellikler bende var birazda anlarım hani bu işten acaba benide alırlarmı? Bakalım bende başvurayım Ben aYHaN / TeNNiSeR bende sizden biri olmak istiyorum desem alırlar mı acaba..
Uyarılar
Internete windows 95 yüklü bilgisayar ile girmeyin en kolay bu sistemlere giriliyor.

Mutlaka anti virüs programı kullanın

Mümkünse firewall da kullanın

Hackerlerin %70i gündüz insan geceleri ise HAcker kimliğine bürünürler sohbet ederken dikkatli olun ve işe alınan personeli tanıyın...

Alıntı''
qrowlin Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler