İPUCU

Web & Server Güvenliği Doğru web ve veritabanı sunucusu güvenliği sağlanmadan, bilgisayar korsanları hassas verilerinize erişebilir. Web, Sunucu ve veritabanı güvenliğini nasıl sağlayacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Seçenekler

drupal nasıl yapılır

27-06-2012 21:39
#1
SHORYUKEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
06/2012
Mesajlar:
145
Teşekkür (Etti):
28
Teşekkür (Aldı):
14
Konular:
74
Ticaret:
(0) %
1- Drupal Yükleme

En güncel Drupal versiyonunu Drupal core | drupal.org adresinden indirebilirsiniz. Yeşil renkli sürümler kararlı sürümlerdir, dolayısıyla bu sürümleri indirmeniz tavsiye edilir. Kırmızı renkli sürümler ise geliştirme sürümleridir. Geliştirme sürümleri sürekli olarak güncellenmektedir ve henüz giderilemeyen hatalar içerebilirler. Bu yüzden geliştirme sürümleri genellikle test amacıyla kullanılmaktadır.

Drupal’in Türkçe çevirisini Turkish Translation (Türkçe çevirisi) | drupal.org adresinden indirebilirsiniz. 6.x için henüz kararlı bir sürüm olmadığından kırmızı renkli geliştirme sürümünü indirebilirsiniz.

İndirdiğiniz .tar.gz uzantılı Drupal ve Türkçe çeviri arşivlerini Winzip veya WinRar gibi bir yazılımla açınız. Çeviri arşiv dosyasının içinden çıkan klasör ve dosyaları, Drupal arşiv dosyasından çıkan klasör ve dosyaların üzerine atınız.

Artık Türkçe çevirisini de içeren Drupal klasöründeki tüm içeriği (tüm klasör ve dosyaları) sitenizin kök dizinine (ör: htdocs, public_html, vs.) taşıyınız.

Not-1: Eğer localhost yerine bir web sunucusuna kurulum yapacaksanız, ftp yazılımınızın .htaccess dosyasını da taşıdığından emin olunuz.
Not-2: Eğer aynı hesapta farklı siteler barındırıyorsanız kök dizin yerine bir alt dizin de kullanabilirsiniz.

2- settings.php Dosyası

Drupal sitenize ait veritabanı giriş bilgileri gibi bazı önemli bilgileri settings.php dosyasında tutar. Daha önceleri bu dosya Drupal çekirdeği ile birlikte gelmekteydi. Dolayısıyla mevcut bir sitenizi güncellemek istediğinizde önce bu dosyanın bir yedeğini almak gerekiyordu. Artık her güncellemede bu işlemi yapmak yerine sadece sitenizi kurarken ek bir işlem yapmanız gerekiyor. O da çekirdekle gelen sites/default dizinindeki default.settings.php dosyasının bir kopyasını oluşturup adını settings.php olarak değiştirmek. Böylece bu dizinde biri settings.php diğeri de default.settings.php adından 2 dosyanız olacak. Sitenizi ileride güncellemek istediğinizde de bu dosyanın yedeğini almakla uğraşmak zorunda kalmayacaksınız, çünkü indireceğiniz güncel Drupal sürümünde settings.php adından bir dosya olmadığından mevcut settings.php dosyanız korunmuş olacak.

settings.php dosyasını oluşturduktan sonra yazma izinlerini 777 olarak ayarlayınız. Kurulum tamamlandığında Drupal bu dosyanın yazma izinlerini salt-okunur olarak kendisi değiştirecektir. Eğer Drupal kurulum sonrasında izinleri değiştiremezse, bu izinleri kendiniz 555 olarak değiştirmelisiniz.

Not-1: default.settings.php dosyasını kopyalamak yerine sadece adını değiştirmeniz yeterli olmayacaktır. Bu dizinde her iki dosyanın da bulunması gerekiyor. Aksi takdirde kurulum sırasında bir hata alacaksınız.

3- Veritabanı oluşturma

Drupal’i kurabilmek için öncesinde bir veritabanı oluşturmanız gerekmektedir. Bunun için barındırma hizmeti sağlayıcınızı sunduğu web-tabanlı arayüzü veya PHPMyAdmin yazılımını kullanabilirsiniz.Not: Veritabanınızı oluştururken, veritabanı kullanıcısı, veritabanı kullanıcı şifresi, veritabanı adı ve sunucu adını not etmeyi unutmayınız. Bu bilgilere Drupal kurulumu sırasında ihtiyacınız olacak.

4- Kurulum betiğini çalıştırma

Kurulum betiğini çalıştırabilmek için tarayıcınızın adres satırına sitenizin URL adresini yazınız.

Bu adres Drupal dosya ve klasörlerini yerleştirdiğiniz ana dizini işaret etmelidir. Örneğin bu dosyalar "drupal" adında bir dizinin içinde yer alıyorsa, adres satırına "http://www.siteadi.com/drupal" yazmanız gerekmektedir.

Betik ilk ziyaretinizde otomatik olarak kuruluma yönlendirilecektir (/install.php?profile=default). Böylece kuruluma başlamış olacaksınız.

İlk adımda dil seçimi yapıyorsunuz. Daha önceden yüklemiş olduğunuz Türkçe çevirisi sayesinde, sunulan seçenekler arasında Türkçe de yer almakta. Burada Türkçe’yi seçerek "Select language" düğmesine tıklayınız.


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı