Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Turkhackteam Under Ground
> Web & Server Güvenliği

Web & Server Güvenliği Doğru web ve veritabanı sunucusu güvenliği sağlanmadan, bilgisayar korsanları hassas verilerinize erişebilir. Web, Sunucu ve veritabanı güvenliğini nasıl sağlayacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.


Sniffer nedir ve nasıl çalışır?

Web & Server Güvenliği

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 03-07-2012 15:14   #1
  • Forumdan Uzaklaştırıldı
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
06/2012
Nereden
Balıkesir -- Erdek
Yaş
26
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 11
Teşekkür (Aldı): 238


Sniffer nedir ve nasıl çalışır?Birden fazla bilgisayarı,birbirine bağlayarak aralarında bir paylaşım kurmak masraflı bir iştir. Paylaşım,bir bilgisayardaki bilgilerin,başka bir bilgisayara aktarılması olarak açıklanabilir. Bu iki bilgisayar arasında yapılan bilgi alış-veriş ini yakalamaya “sniffing” denilir. Bir kaç bilgisayarın,bir ağ üzerinde birbirleriyle paylaşıma açık olarak bağlanılmasında kullanılan en popüler yol “ethernet” dir.Ethernet protokolü bir bilgi paketini aynı devreler üzerindeki tüm bilgisayarlara yollayarak çalışır.Gönderilen paketin başlığında,paketin gideceği bilgisayarın adresi yazar.Sadece bu paketteki adres ile adresi tutan makine bu bilgileri alabilir.Her paketi kabul eden bir makine,paket başlığındaki adrese aldırmayan makine,çok karışık bir hal alacaktır. Bu karışıklık sayesinde,sniffer işini görecektir.

Normal bir networkte,account ve şifreler ,ethernet üzerinde düzgün bir yazıyla(encrypt edilmemiş) gidip gelirler.Bir ziyaretçi,ethernet üzerindeki herhangi bir makineden root yetkisi elde ederse, sistemi sniffleyerek ağ üzerinde ki diğer makinelerde de çok rahat “root” elde edebilir.

Snifferları nereden bulabilirim?

Sniffing,hackerlar tarafından kullanılan en önemli hack yöntemlerinden biridir.Sniffer denilen bu programları,netde bir çok yerden bulabilirsiniz.Fakat hepsi,gerçekten çalışırmı bilmiyorum. Onun için çalıştığına şahit oldugum bir sniffer dan bahsedicegim.Esniff.c!SunOS da çalışmak için dizayn edilmiş,küçük boyutta ve sistemde ki tüm telnet,ftp ve rlogin sezonlarının ilk 300 byte ını yakalayabilen bir program.Esniff.c,ilk kez *Phrack* de ünlendi.Bu programı bir çok FTP server da bulabilirsiniz.(coombs.anu.edu.au:/pub/net/log.)


Ünlenmiş bir kaç tane Snifferıda söylemeden geçemeyelim,

* SunOs4.1.x için Etherfind
* Solaris 2.x ve SunOs 4.1 için Snoop!( ftp playground.sun.com )

Dos tabanlı snifferlar,
* Gobbler
* ethdump v1.03( ftp.germany.eu.net:/pub/networking/inet/ethernet/ethdp103.zip )
* ethload v1.04( ftp.germany.eu.net:/pub/networking/monitoring/ethload/ethld104.zip )

Ticari snifferlar ,

* Network General
* Microsoft’s Net Monitor

Sistemimizde sniffer çalıştığını nasıl anlarız?

Bir sistemde sniffer çalıştıgını remote olarak anlamamız mümkün değildir. Sniffer çalışan makina,her paketi kabul eder ve çok karmaşık bir hal alır.Bir çok Unix tabanlı İşletim sisteminde,sistemde sniffer olup olmadığını anlamanın yolları vardır. SunOS,BSD,Linux ve diğer bir çok Unix tabanlı OS larda bir komut bulunur..

“ifconfig -a”

Bu komut,tüm arayüzleri kontrol edecek ve sistem de bir abukluk varsa size bildirecektir.Ama bazı OS larda bu komutu çalıştırmak için bazı device adresleri falan girmek gerekir (IRIX gibi..)Onun için başka bir komut daha söyleyeyim.(Aşağıdaki örnek tamamen hayalidir.)

# netstat -r
Routing tables
Internet:
Destination Gateway Flags Refs Use Interface
default infern0.com UG 1 24949 virgo
localhost localhost UH 2 83 le0

Bu komutdan sonra gördüğümüz tüm arayüzleri kontrol edebiliriz.Örnek,

# ifconfig virgo
virgo: flags=8863<UP,BROADCAST,NOTRAILERS,RUNNING,PROMISC ,MULTICAST>
inet 127.0.0.1 netmask 0xffffff00 broadcast 255.0.0.1
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 06-07-2012 19:56   #2
  • Yüzbaşı
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
07/2012
Nereden
Bruksel
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 6
Teşekkür (Aldı): 70
cok sagol
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Pomeranian Boo
Siber Güvenlik
sosyal medya bayilik paneli
instagram takipci hilesi

wau