İPUCU

Web & Server Güvenliği Doğru web ve veritabanı sunucusu güvenliği sağlanmadan, bilgisayar korsanları hassas verilerinize erişebilir. Web, Sunucu ve veritabanı güvenliğini nasıl sağlayacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Seçenekler

NMAP nedir?

03-07-2012 15:27
#1
Aftemelouchos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
06/2012
Nereden:
Balıkesir -- Erdek
Yaş:
26
Mesajlar:
2.695
Teşekkür (Etti):
11
Teşekkür (Aldı):
238
Konular:
1658
Ticaret:
(0) %
Nmap, sistem yöneticilerinin geniş ağlarını taramasında ve hangi istemci/sunucusunda hangi servislerin çalıştığını
saptamasında kullanabileceği bir araç olarak tasarlandı.

Nmap geniş bir tarama yelpazesini destekler ; UDP, TCP Connect,
TCP SYN (Yarı Açık), FTP Proxy Bounce Atağı, TCP FIN, TCP Xmass Tree, ICMP (Ping Sweep), ACK Sweep, SYN Sweep ve Null Scan bunlara birkaç örnektir. Bahsi geçen port türleriyle ilgili daha ayrıntılı bilgi bu yazının ilerleyen bölümlerinde ve Port Tarama Nedir? yazımızda bulunmaktadır. Nmap ayrıca gelişmiş özelliklere sahip bir araçtır, TCP/IP parmak izleri ile hedefin işletim sistemini saptayabilir, Stealth (Gizli) tarama yapabilir, taramalarında dinamik zamanlamalar kullanılabilir, paralel taramalar yapabilir, ping atarak aktif hostları bulabilir, RPC taraması yapabilir, esnek port ve hedef özelliklerine sahiptir.

Unutulmaması gereken en önemli nokta hedef sistemde açık olan portların nmap'in

standart olarak nitelendirilen ve /etc/services dosyasından aldığı port numarası ve sunucu servis karşılaştırılmaları tablosu
aracılığıyla tespit edilmiş olmasıdır.

Örnek olarak standart kullanımda 21/TCP ftp protokolü için kullanılan bir port olması dolayısıyla bu portu açık bulan nmap servisin ftp olduğunu bildirecektir, ancak o portu dinleyen servis farklı bir servis (örnegin vnc sunucusu) olabilir.

Şimdi neler yapabileceği anlatıldığına göre sıra bunların nasıl yapıldığını anlatmaya geldi.

Tarama Türleri

-sT TCP Connect Scan : En basit anlamda çalışan tarama tekniğidir, hedef porta bağlanmak için SYN paket gönderir,
karşılığında SYN/ACK paketi gelirse ACK paketi göndererek porta bağlanır ve portun açık olduğunu rapor eder, eğer SYN paketine RST cevabı gelirse portun kapalı olduğunu rapor eder. Bu tarama türünde extra paket özelliklerine sahip olmak gerekmediği için root olmayan kullanıcılarda kullanabilir. En kötü özelliği açılan tüm oturumların hedef sistem, Firewall yada IDS tarafından loglanıyor olmasıdır.

-sS TCP SYN Scan : Yarı açık olarakta tanınan SYN tarama oturumu tamamen açmaz, SYN paketinin karşılığında
SYN/ACK paketi geldiğinde portun açık olduğunu rapor eder ve RST paketi göndererek oturumu kapatır, port kapalı ise hedef zaten direk RST cevabı gönderir. Bu yöntemi uygulayabilmek için root olmak gerekmektedir. IDS ve Firewall'lara yakalanma ihtimali ve loglanma ihtimali azdır.

-sF, -sX, -sN : Bu tarama yöntemleri ise sırayla gizli FIN , Xmass Tree ve Null Scan'dir. IDS ve Firewall'ların SYN taramaları loglayabileceğini düşünerek kullanılan yöntemlerdir. FIN, Xmass Tree ve Null scan paketlerinin gönderilmesi durumunda hedefin RFC 793'te açıklandığı gibi kapalı olan tüm portlar için RST cevabı göndermesi mantığına dayanır. Bu

yöntem IPeye ve NmapNT ile windows platformunda da uygulanabilmektedir. Ayrıca bu tarama yöntemleri açık port buluyorsa (FIN taramada Windows sistemlerindeki tüm portlar açık olarak görünmektedir, çünkü Windows tabanlı sistemler bir oturuma ait olmayan FIN paketleri ile karşılaşıyorsa tümünü göz ardı ederler ve göz ardı edilen paketler standart olarak portun açık olduğu anlamına gelir.) hedefin sistemi Windows tabanlı değildir. Eğer SYN scan açık port

buluyor ve bu tarama yöntemleri bulamıyor ise hedef Windows tabanlı bir sisteme sahip demektir. Nmap'in İşletim sistemi saptama özelliklerine bu durum dahildir. Windows'la aynı tepkiyi veren bazı sistemler ise Cisco, BSDI, HP/UX, MVS ve IRIX' tir.

-sP Ping Sweep : Taranılan ağda hangi hostların aktif olduğuna ihtiyaç olduğunda kullanılan genel yöntem ICMP Echo
paketleri gönderip cevap beklemektir, son zamanlarda bu ping isteklerinin Firewall'lar tarafından bloke edildiği düşünüldüğünde alternatif çözümler geliştirilmelidir. Bu durumda nmap TCP ACK paketi gönderiyor (standart olarak 80.
porttan - değiştirilebilir), eğer porttan RST cevabı geliyorsa sistemin aktif olduğu rapor ediliyor. Diğer alternatif teknikte bir SYN paket gönderip hedeften SYN/ACK yada RST cevabı beklemektir, her iki cevapta sistemin aktif oldugunu gösterir. Root olmayan kulanıcılar için ise standart TCP Connect yöntemi kullanılır. Standart olarak ICMP ve ACK teknikleri paralel olarak uygulanır. Eğer bunun değiştirilmesi istenirse -P* parametreleri kullanılarak bu yöntemler değiştirilebilir. Ayrıca bu pingleme işlemi tamamlandığında sadece aktif sistemler taranır, bu seçenek ping taraması kullanmadan port taramaya geçmek isteniyorsa kullanılabilir.

-sU UDP Scan : Bu teknik hedef bilgisayarın UDP portlarından hangilerinin açık olduğunu saptamak için kullanılır.
(RFC 768) Hedef makinede açık olduğu düşünülen porta 0 byte'lik bir UDP paket göndermek ve "ICMP Port Unreachable" paketini beklemek temeline dayanır. Paket gelirse port kapalı gelmezse açık olduğuna karar verilir. Bazı insanlar UDP
taramayı önemsemezler. Önemsemelerini gerektiren sebepler arasında Tftp, NFS, Snmp gibi protokollerin UDP üzerinden çalışması ve Solaris'in RPCBind açığı sayılabilir.

-sA ACK Scan : ACK tarama yöntemi Firewall`ların ACL`lerini bypass ederek tarama yapılmasını sağlar. Bazı Firewall`lar stateful yada basit paket filtreleme Firewall`ları olabilir, dışarıdan gelen SYN paketlerini bloke edebilir ancak ACK flag'lı paketin geçişine izin veriyor olabilir. Rastgele üretilmiş ack/sequence numaralarıyla yapılır. Cevap gelmezse yada ICMP port unreachable mesajı geliyorsa port filtrelenen bir porttur. Nmap genellikle portlar için unfiltered nitelemesi yapmaz. Bu taramada bulunan portları asla açıkca `open` olarak nitelendirmez.

-sW Window Scan : Bu gelişmis tarama türü ACK tarama türüne çok benzer, portların açık olup olmadığını taraması dışında bu portları filtered/unfiltered olarak nitelendirir ve çerçeve boyutundaki farklılıklardan hedefin işletim sistemini saptar. Aralarında AIX, Amiga, BeOS, BSDI, Cray, Tru64 UNIX, DG/UX, OpenVMS, Digital UNIX, FreeBSD, HP-UX, OS/2, IRIX, MacOS, NetBSD, OpenBSD, OpenStep, QNX, Rhapsody, SunOS 4.X, Ultrix, VAX ve VxWorks gibi işletim sistemlerininde bulunduğu işletim sistemlerinin bazı versiyonları bu durumdan etkilenir. Tam listeye ulaşabilmek için Nmap-Hackers posta listesinin arşivlerine bakılabilir.

-sR RPC Scan : RPC taramaları için diğer tarama türleriyle beraber kullanılır. Bütün TCP/UDP portları tarayarak açık bulduğu portlarda SunRPC`nin "NULL" komutlarını kullanarak rpc portlarını saptamaya çalışır, eğer rpc portu bulursa çalışan program ve sürümlerini saptamaya çalışır. Böylece Firewall yada diğer paket filtreleme cihazları hakkında bazı işe yarar bilgiler saptamaya çalışır. Decoy özelliği şu an için RPC taramalarda kullanılamıyor ancak bazı UDP RPC taramalarında bu özellik nmap`e eklenmiştir.

-b (ftp relay host) : Ftp protokolunun ilginç bir özelliği proxy için destek vermesidir (RFC 959). Bunun için öncelikle
hedefin ftp sunucusuna bağlanmak gereklidir, daha sonra internette herhangi bir yerden o sunucuya bir dosya gönderilebilir. RFC nin yazıldığı 1985 yılından günümüze kadar ftp bu özelliğe sahip olabilir. Böylece bir ftp sunucu
üzerinden TCP port tarama yapabilme imkanıda kazanılmış olur. Bu seçenek ile bu denemeler uygulanabilir.

Genel Seçenekler

-P0 : Ping atmayı denemeden tüm hostları nmap`e taratmak için kullanılır. Bazı ağlar ICMP Echo ve ICMP Echo Reply paketlerini bloke etmektedir, böyle durumlarda -P0 yada -PT80 kullanılmalıdır. Böylece Firewall`un arkasındaki sistemleri saptama imkanı kazanılmaktadır


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı