THT DUYURU

Web & Server Güvenliği Doğru web ve veritabanı sunucusu güvenliği sağlanmadan, bilgisayar korsanları hassas verilerinize erişebilir. Web, Sunucu ve veritabanı güvenliğini nasıl sağlayacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

chat
Seçenekler

Saldırı Tespit Sistemleri

Weardlegend - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2013
Nereden:
İstanbul
Yaş:
29
Mesajlar:
771
Konular:
232
Teşekkür (Etti):
27
Teşekkür (Aldı):
51
Ticaret:
(0) %
22-03-2013 22:51
#1
Arrow
Saldırı Tespit Sistemleri
Saldırı Önleme Sistemleri , saldırı tespit ve önleme sistemleri olarakta bilinen ağ ve/veya sistemi kötü niyetli aktivitelerden korumak için izleyen ağ güvenlik cihazıdır.

Bu sistemin temel görevi kötü niyetli aktiviteleri belirlemek,kötü niyetli saldırıları durdurmak ve saldırının türünü rapor etmektir.

Intrusion Prevention Sistemler Intrusion Detection sistemlerin uzantısı olarak değerlendirilirler.Çünkü bu sistemlerin her ikisi de ağ trafiğini ve/veya sistem aktivitelerini kötü niyetli saldırılardan koruma amacıyla izleyen sistemlerdir.

Intrusion Detection sistemlerle Intrusion Prevention sistemler arasındaki temel fark IPS lerin tespit edilen saldırıları aktif olarak önleme yeteneğine sahip olmasıdır. Daha spesifik olarak açıklamak gerekirse IPS"ler alarm gönderme,istenmeyen paketleri atma,ağı sıfırlama işlemlerini gerçekleştirir.

ÇEŞİTLERİ
Intrusion Prevention Sistemler kendi arasında 4"e ayrılır.

Network-based Intrusion Prevention (NIPS): Tüm ağı şüpheli durumları tespit etmek için protokol analizi yöntemini kullanarak izler.

Wireless Intrusion Prevention Systems (WIPS): Kablosuz ağ üzerindeki şüpheli durumları tespit etmek için kablosuz ağ protokolü ile izler.

Network Behavior Analysis (NBA): Ağ trafiğindeki davranışların analizinde kullanılır.

Host-based Intrusion Prevention (HIPS): Ana bilgisayara yönelik saldırıları önlemek için kullanılır.
ersel2100 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2012
Nereden:
MERSİN
Mesajlar:
251
Konular:
52
Teşekkür (Etti):
4
Teşekkür (Aldı):
27
Ticaret:
(0) %
24-03-2013 19:51
#2
teşekkürler

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler