THT DUYURU

Web & Server Güvenliği Doğru web ve veritabanı sunucusu güvenliği sağlanmadan, bilgisayar korsanları hassas verilerinize erişebilir. Web, Sunucu ve veritabanı güvenliğini nasıl sağlayacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

chat
Seçenekler

Elektronik Ticarette Güvenlik İlkeleri

Fearlessleon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
- HARBİYELİ -
Üyelik tarihi:
02/2013
Nereden:
Hacking.py
Yaş:
30
Mesajlar:
6.654
Konular:
1551
Teşekkür (Etti):
1224
Teşekkür (Aldı):
1882
Ticaret:
(0) %
14-06-2013 11:08
#1
Elektronik Ticarette Güvenlik İlkeleri
Son çeyrek yüzyılda teknolojinin üssel bir oranda ilerlemesiyle birlikte 21. yüzyıl, enformasyon çağı olarak adlandırılmaya başlanmıştır. Bu çağdaki en önemli gelişmelerden birisi de kuşkusuz elektronik ticaret olmuştur. Gerçek hayatta yapılan her olay, artık sanal ortamda da yapılabilir bir duruma gelmiştir. Fakat gerçek hayatta olduğu gibi sanal ortamda da karşılaşması olası pek çok sorun mevcuttur. Bu tür sorunların önüne geçilmesi için ulaşılması gereken hedef, varolan güvenlik sistemlerini daha da geliştirmek olmalıdır.


Elektronik ticaret, bilgisayar ağları aracılığı ile ürünlerin üretilmesi, tanıtımının, satışının, ödemesinin ve dağıtımının yapılması olarak tanımlanabilmektedir [1][2][3]. Yapılan işlemler, sayısal biçime dönüştürülmüş yazılı metin, ses ve video görüntülerinin işlenmesi ve iletilmesi işlemlerini içermektedir.
Elektronik ticaret, enformasyon analizi içeren ve bir şebekedeki ticari aktiviteleri destekleyen süreçler bütünüdür. Bu aktiviteler, enformasyon üretmekte ve olayları, hizmetleri, sağlayıcıları, tüketicileri, reklamcıları içine almaktadır. Aynı zamanda işlemleri, bir grup hizmet ve oturumlar için olan (örneğin ürünü bulmak ve ucuz ürünü bulmak) borsa sistemlerini, işlemlerin güvenliğini ve güvenilirliğini vb. destekler. Elektronik ticaret aynı zamanda bir ticari süreç içerisinde verimliliği ve etkinliği geliştirmek amacıyla ileri enformasyon teknolojisi tarafından desteklenen bir iş vizyonunun olmasına imkan verir [4].
Şekil 1’deki model, elektronik ticaretin çok disiplinli doğasını yansıtmaktadır [1]. Şekilden görüldüğü gibi bu model, birkaç ana bileşenden oluşmaktadır. İlk olarak ürünleri global bir elektronik pazar ortamının bir parçası olan satıcıdan elektronik olarak eşya satın almak isteyen tüketici ile modele başlanır. Ticaretin bu yeni modu, yeni iş modellerinin kabul edilmesine, çeşitli yasal ve idari konular tarafından etkilenmesine yol açar.
Bu tür global bir elektronik pazar ortamını mümkün kılmak için; kaynakların paylaşılmasına olanak sağlayan, asimetrik protokoller üzerine kurulmuş, veri konumlarının ve karar desteğinin şeffaf olmasını sağlayan, çoklu ortam enformasyonunu destekleyen, çeşitli yazılım ve donanım platformlarının birleştirilip uyuşmalarına izin veren, mesaj tabanlı değiştokuş üzerinden haberleşmeyi destekleyen ve verinin güvenliğini ve bütünlüğünü garanti eden teknik bir mimariye gereksinim duyulmaktadır.
Elektronik ticaretin öncelikli hedefi; iş dünyasındaki işlemlerin ve süreçlerin hızını ve verimliliğini arttırmak ve müşteri hizmetlerinin geliştirilmesini sağlamaktır. Ayrıca iştirakçilerin yükseltilmiş rekabet, iş yaratma ve ekonomik büyüme gibi konulara önem vermesini teşvik etmek de elektronik ticaretin hedefleri arasındadır. Bilindiği gibi yüksek rekabet, eşya ve hizmet fiyatlarında bir ucuzlamaya sebep olmaktadır. Bu amaçlar, endüstri için ve aynı zamanda müşteriler için yeni seçenekler sunan yeni pazarlar geliştirilmelidir. Bu noktada elektronik ticaret, iş dünyasındaki süreçleri daha basit ve daha verimli yapmak zorundadır. Amerika Birleşik Devletleri, devleti küçültmek için büyük bir güç sarf etmektedir. Böylece tüm devlet işlemleri, yerini iş dünyasında görülen elektronik işlemlere bırakmaktadır. Bunlara ek olarak elektronik ticaretin; ürünü tedarik etme süreçlerinin gelişmesini sağlamak, ürün çemberinin uzunluğunda bir azalmaya neden olmak, teşebbüslerin komşu partnerlerle ilişkili olduğu kadar uzak mesafedeki partnerlerle de ilişkili olmasını sağlamak, küçük çaptaki işlere de yetki vermek, yeni hizmetler ve işler yaratmak ve iştirakçilerinin ufkunun genişlemesine yardımcı olmak gibi amaçları da mevcuttur.
---------------------
Bir gün yine yeniden..

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler