THT DUYURU

Web & Server Güvenliği Doğru web ve veritabanı sunucusu güvenliği sağlanmadan, bilgisayar korsanları hassas verilerinize erişebilir. Web, Sunucu ve veritabanı güvenliğini nasıl sağlayacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

takipci
chat
Seçenekler

Nmap nedir?

Balamir97 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2013
Nereden:
Nowhere
Yaş:
16
Mesajlar:
2.622
Konular:
240
Teşekkür (Etti):
333
Teşekkür (Aldı):
554
Ticaret:
(0) %
0
2486
28-06-2013 11:49
#1
Nmap nedir?
Nmap, bilgisayar ağları uzmanı Gordon Lyon (Fyodor) tarafından C/C++ ve Python programlama dilleri kullanılarak geliştirilmiş bir güvenlik tarayıcısıdır. Taranan ağın haritasını çıkarabilir ve ağ makinalarında çalışan servislerin durumlarını, işletim sistemlerini, portların durumlarını gözlemleyebilir.
Nmap kullanarak ağa bağlı herhangi bir bilgisayarın işletim sistemi, çalışan fiziksel aygıt tipleri, çalışma süresi, yazılımların hangi servisleri kullandığı, yazılımların sürüm numaraları, bilgisayarın ateşduvarına sahip olup olmadığı, ağ kartının üreticisinin adı gibi bilgiler öğrenilebilmektedir.
Nmap tamamen özgür GPL lisanslı yazılımdır ve istendiği takdirde sitesinin ilgili bölümünden kaynak kodu indirilebilmektedir. Nmap' ın kullanılabildiği işletim sistemleri Linux, Windows, MacOS, Solaris, *BSD ve AmigaOS olarak sıralabilir fakat popülerliği öncelikle Linux daha sonrasında Windows' ta dır.

Nmap kullanım alanları
Taranan ağ üzerindeki sistemler hakkında bilgi sahibi olunmasında(port, üzerinde koşan uygulama vb. bilgileri öğrenmek gibi).
Ağ topolojisinin çıkarılmasında.
Sızma testlerinin gerçekleştirilmesinde.
Herhangi bir ağ hazırlanırken gerekli ayarların test edilmesinde.
Ağ envanteri tutulması, haritalaması, bakımında ve yönetiminde

Nmap herhangi bir istemci veya sunucuyu birçok farklı şekilde tarama yeteneğine sahiptir. Nmap'i güçlü kılan farklı tarama tekniklerine sahip olmasıdır. Protokol temelli( Tcp, Udp vb. ) tarama yapılabileceği gibi, belirli aralıklardaki ipler, subnetler ve üzerlerinde çalışan port ve servisleride taranabilir.[1]
Tarama sonuçlarında ortaya çıkabilecek port durumları aşağıdaki gibidir :
Open (Açık): Portun erişilebilir durumda olduğunu ve port üzerinde bir uygulamanın TCP bağlantılarını ya da UDP paketlerini kabul ettiği anlamına gelmektedir. [2]
Closed (Kapalı): Portun erişilebilir olduğunu(Paketleri almakta ve geri paket göndermekte) fakat üzerinde herhangi bir uygulamanın olmadığı anlamını taşımaktadır.
Filtered (Filtreli): Dönen tepkiler bir paket filtreleme mekanizması tarafından engellenir. Nmap portun açık olduğuna karar veremez.
Unfiltered (Filtresiz): Portlar erişilebilir ancak Nmap portların açık veya kapalı olduğuna karar veremez. (Sadece ACK scan için )
Open|filtered (Açık|Filtreli): Nmap portların açık veya filtrelenmiş olduğuna karar veremez. (UDP, IP Proto, FIN, Null, Xmas Scan için )
Closed|filtered (Kapalı|Filtreli): Nmap portların kapalı ya da filtreli olduğuna karar veremez. ( Sadece Idle Scan için )TCP Syn Scan
Kaynak makinanın hedef makinaya TCP SYN bayraklı paket göndererek başlattığı bir tarama türüdür. Portların kapalı olduğu durumlarda hedef makina RST + ACK bayraklı paket döndürür. Portların açık olduğu durumlarda ise hedef makina SYN + ACK bayraklı paket döndürür. Daha sonra kaynak makina RST bayraklı paket göndererek bağlantıyı koparır ve böylelikle üçlü el sıkışma tamamlanmaz.[3]
Bu taramayı gerçekleştirmek için aşağıdaki komut kullanılmalıdır :
nmap -sS -v [Hedef_IP]
TCP Connect Scan
Kaynak makinanın gerçekleştireceği TCP Connect Scan, kapalı portlara yapıldığı zaman RST + ACK bayraklı paket dönecektir. Ancak açık portlara yapıldığı durumlarda hedef makinanın göndereceği SYN + ACK bayraklı paketi, kaynak makina ACK bayraklı paket göndererek cevaplar ve üçlü el sıkışmayı tamamlar.
Bu taramayı gerçekleştirmek için aşağıdaki komut kullanılmalıdır :
nmap -sT -v [Hedef_IP]
FIN Scan
Hedef makinaya TCP bağlantı isteği olmadan gönderilen paketle tarama yapılır. Kaynak makinanın göndereceği FIN bayraklı paket, hedef makinanın kapalı bir portuna gelirse hedef makina RST + ACK bayraklı paket döndürecektir. Eğer açık portuna gelirse hedef makinadan herhangi bir tepki dönmeyecektir.
Bu taramayı gerçekleştirmek için aşağıdaki komut kullanılmalıdır :
nmap -sF -v [Hedef_IP]
Xmas Tree Scan
Bu tarama türünde kaynak bilgisayarın TCP paketine URG,PSH ve FIN bayraklarını set edeceği paket hedef makinaya gönderilir. Eğer Kaynak makinanın göndereceği URG,PSH ve FIN bayraklı paket, hedef makinanın kapalı bir portuna gelirse hedef makina RST + ACK bayraklı paket döndürecektir. Eğer port açık olursa hedef makinadan herhangi bir tepki dönmeyecektir.
Bu taramayı gerçekleştirmek için aşağıdaki komut kullanılmalıdır :
nmap -sX -v [Hedef_IP]
Null Scan
Hiçbir bayrağın bulunmayacağı bu tarama türü, gerçek hayatta karşımıza çıkmayan bir durumdur. Kaynak makinanın göndereceği bayraksız paketler karşısında hedef makinanın vereceği tepkiler FIN Scan ile aynıdır. Kaynak makinanın göndereceği bayraksız paket, hedef makinanın kapalı bir portuna gelirse hedef makina RST + ACK bayraklı paket döndürecektir. Eğer port açık olursa hedef makinadan herhangi bir tepki dönmeyecektir.
Bu taramayı gerçekleştirmek için aşağıdaki komut kullanılmalıdır :
nmap -sN -v [Hedef_IP]
Ping Scan
Bu tarama türünde kaynak makina hedef makinaya tek bir ICMP Echo istek paketi gönderir. IP adresi erişilebilir ve ICMP filtreleme bulunmadığı sürece, hedef makina ICMP Echo cevabı döndürecektir. Eğer hedef makina erişilebilir değilse veya paket filtreleyici ICMP paketlerini filtreliyorsa, hedef makinadan herhangi bir cevap dönmeyecektir.
Bu taramayı gerçekleştirmek için aşağıdaki komut kullanılmalıdır :
nmap -sP -v [Hedef_IP]
UDP Scan
Kaynak makinanın hedef makinaya göndereceği UDP paketine, ICMP Port Unreachable cevabı döndürülüyorsa hedef makina kapalı kabul edilecektir. Herhangi bir tepki döndürmeyen hedef makina open | filtered kabul edilecektir. UDP paketiyle cevap döndüren hedef makinaya ait port ise açık kabul edilecektir.
Bu taramayı gerçekleştirmek için aşağıdaki komut kullanılmalıdır :
nmap -sU -v [Hedef_IP]
IP Protocol Scan
IP paketleriyle gerçekleştirilen bu taramada, erişilemeyen bir IP taramaya cevap vermeyecektir. Erişilebilen bir IP ise protokol tipine özel olacak şekilde RST bayraklı paket döndürecektir.
Bu taramayı gerçekleştirmek için aşağıdaki komut kullanılmalıdır :
nmap -sO -v [Hedef_IP]
ACK Scan
Bu tarama türünde kaynak makina hedef makinaya TCP ACK bayraklı paket gönderir. Eğer hedef makina tarafından ICMP Destination Unreachable mesajı dönerse ya da herhangi bir tepki oluşmazsa port filtered olarak kabul edilir. Eğer hedef makina RST bayraklı paket döndürürse port unfiltered kabul edilir.
Bu taramayı gerçekleştirmek için aşağıdaki komut kullanılmalıdır :
nmap -sA -v [Hedef_IP]
Window Scan
Window Scan, ACK Scan türüne benzer ancak bir önemli farkı vardır. Window Scan portların açık olma durumlarını yani open durumlarını gösterebilir. Bu taramanın ismi TCP Windowing işleminden gelmektedir. Bazı TCP yığınları, RST bayraklı paketlere cevap döndüreceği zaman, kendilerine özel window boyutları sağlarlar. Hedef makinaya ait kapalı bir porttan dönen RST frame ait window boyutu sıfırdır. Hedef makinaya ait açık bir porttan dönen RST frame ait window boyutu sıfırdan farklı olur.
Bu taramayı gerçekleştirmek için aşağıdaki komut kullanılmalıdır :
nmap -sW -v [Hedef_IP]
IdleScan [değiştir]
Bu tarama türü, kaynak makinanın hedef makinayı tarama esnasında aktif olarak rol almadığı bir türdür. Kaynak makina zombie olarak nitelendirilen makinalar üzerinden hedef makinayı tarayarak bilgi toplar.
Bu taramayı gerçekleştirmek için aşağıdaki komut kullanılmalıdır :
nmap -sI -v [Zombie_IP] [Hedef_IP]

ALINTIDIR!!!
---------------------

Think like a Coder
Deface like a Hacker
See like a Grapher

Marpuç+Tütün+Güzel olan herşey : Powerpuff Nargile

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler