İPUCU

Web & Server Güvenliği Doğru web ve veritabanı sunucusu güvenliği sağlanmadan, bilgisayar korsanları hassas verilerinize erişebilir. Web, Sunucu ve veritabanı güvenliğini nasıl sağlayacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Seçenekler

/// Firewall ve Web Proxy Dns ///

02-02-2014 20:17
#1
Köstebek-02 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
05/2008
Nereden:
Köstebek
Mesajlar:
15.654
Teşekkür (Etti):
4721
Teşekkür (Aldı):
9164
Konular:
3891
Ticaret:
(0) %
Senaryo: Firewall ve Web Proxy (/Content Filter) ile tüm internet trafiği engellenmiş bir kullanıcı/hacker internete ulaşmak istiyor.


Yerel ağdan internete giden tüm port ve protokoller Firewal tarafından engellenmiştir. Web erişimi için hizmet veren proxy ise yalnızca yetkili kulllanıcılara internet erişimi sağlamaktadır.


Bu sistemlere takılmadan sınırsız ve kayıt altına alınamaz internet trafiği nasıl elde edilebilir ?


www.TurkHackTam.Net
DNS Tunnel
Bir protokol içerisinde başka bir protokole ait veri taşıma işlemine protokol tünelleme denir. DNS paketleri içersinden herhangi bir tcp/udp paketini (örneğin, http,ftp, ssh vb.) taşıma işlemi de DNS Tünnelleme olarak isimlendirilir.DNS sunucu kendisinden sorgulanan bir dns isteğine önce önbelleğini kontrol ederek yanıt vermek ister eğer alan adı dns önbelleğinde yoksa, sorgulanan alan adından sorumlu dns sunucuyu bulur ve ona sorar. Sorgulanan alan adından yetkili dns sunucu ilgili dns kaydı için yanıt verir ve DNS sunucu bu yanıtı istemciye iletir.


Örnek
Kullanıcı, tunnel.bga.com.tr alan adını sorgulamak istediğinde yerel ağındaki dns sunucu bu kayıt önbelleğinde yoksa bu isteğe doğrudan yanıt veremez. tunnel.bga.com.tr alan adından sorumlu dns sunucuyu bulur dns.bga.com.tr ve ona tunnel A kaydını sorar aldığı yanıtı istemciye iletir.

Tcp-Over-Dns Çalışma Prensibi


tcp-over-dns client, dns verisini encode ederek ISP'nin dns sunucusuna iletir. ISP'nin dns sunucuyu bu isteğe yanıt veremez ve dns isteğini tcp-over-dns server a iletir. tcp-over-dns server gelen isteği decode eder ve ilgili isteğe yanıtı client a geri gönderir. DNS isteklerinin, dns sunucu tarafından önbelleğe alınma ihtimaline karşı her dns sorgusunda rastgele bir subdomain kullanılır.

www.TurkHackTam.Net

Ön Gereksinimler:

  1. Dns isteklerinize yanıt alabildiğinizi doğrulamalısınız. Örneğin; 'nslookup google.com.tr' komutu ile google ip adreslerini öğrenebiliyorsanız. DNS isteklerinize yanıt veriliyordur.
  2. İnternet dünyasında sizin kontrolünüzde olan bir sunucu.Administrator veya root yetkilerine sahip olmalısınız. UDP 53 portu farklı bir uygulama tarafından kullanılmıyor olmalı ve erişim problemi yaşanmamalıdır.
  3. Kullandığınız işletim sistemine göre tcp-over-dns yazılımı. Mutlaka java kurulu olmalıdır.
    tcp-over-dns | analogbit.com

www.TurkHackTam.Net Tcp-Over-Dns Server Yapılandırması
Bu işlem için bir alan adına ve bu alan adından sorumlu dns sunucuya ihtiyaç vardır. Bu örnekde aşağıdaki dns kayıtları oluşturup, kullanılmıştır.


NS = dns.bga.com.tr
A = tunnel.bga.com.tr


tcpoverdns, multi platform çalışmaktadır (Windows,Linux,*BSD). Bu örnekde dns sunucu FreeBSD istemci ise Windows 7 işletim sisteminde kurulmuştur.
www.TurkHackTam.Net

Not: Tcp-Over-Dns server, gelen trafiği port 443 (ssh servisine) yönlendirecektir.


Tcp-Over-Dns Client Yapılandırması
İstemci bilgisayarda client-example.bat dosyası düzenlenerek DOMAIN değeri bu iş için oluşturulan alan adı ile değiştirilir.

www.TurkHackTam.Net
client-example.bat dosyası çalıştırıldığında tünel için 127.0.0.1:8080 portu dinleme alınacaktır.Tcp-Over-Dns Client, yerel bilgisayarda 8080 portunu dinleme açtı ve bu porta yapılan bağlantıları tunnel.bga.com.tr makinasının 443 (ssh) portuna iletecektir.

Test için, putty aracı ile 127.0.0.1:8080 portuna bağlantı isteği başlatıldığında bga.com.tr adresinin 443 portuna erişim kurulacaktır.www.TurkHackTam.Net

www.TurkHackTam.Netwww.TurkHackTam.Net
SSH trafiği Firewall tarafından engellenmiş olsada, DNS paketleri ile ssh trafiği internete kaçırıldı.

Bu yöntem ile birçok yerde bulunan Hotspot sistemleri de atlatılabilmek mümkündür.
ALcatraz', 'BozKurt, 0xLegendary, xxHxxHxx Teşekkür etti.

02-02-2014 21:35
#2
'BozKurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2013
Nereden:
İstanbul
Mesajlar:
11.213
Teşekkür (Etti):
2231
Teşekkür (Aldı):
3013
Konular:
3340
Ticaret:
(0) %
Babacanım konuların çok güzel özeniyorsun ama kırmızı ve mor kullanmassan daha güzel olur okurken insanın gözleri ağrıyor eline sağlık .
Kullanıcı İmzası
"En çok inandığımız şeyler, en az bildiklerimizdir."
- M.D. Montaigne.
02-02-2014 23:32
#3
xxHxxHxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2013
Mesajlar:
1.225
Teşekkür (Etti):
156
Teşekkür (Aldı):
135
Konular:
120
Ticaret:
(0) %
Ellerine sağlık babacanım
Kullanıcı İmzası
Ben bir Türk'üm. Dinim, cinsim uludur.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı