İPUCU

Web & Server Güvenliği Doğru web ve veritabanı sunucusu güvenliği sağlanmadan, bilgisayar korsanları hassas verilerinize erişebilir. Web, Sunucu ve veritabanı güvenliğini nasıl sağlayacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Seçenekler

Kablosuz ağlarda güvenlik

11-02-2014 21:22
#1
Rival - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
10/2013
Mesajlar:
7.307
Teşekkür (Etti):
743
Teşekkür (Aldı):
1071
Konular:
2439
Ticaret:
(0) %


Kablosuz ağlar oldukça yoğun olarak kullanılmakta. Hatta otobüsle seyahatlerde en popüler ve ayrıcalıklı özelliklerden biri de kablosuz internet hizmetidir. Fakat kablosuz ağların şifrelenmemesi, kablosuz bağlantıya sahip kişileri mağdur edebiliyor.
Çünkü şifresiz bir kablosuz ağ, her türden insanın internete girip suç işleyebileceği bir eriğim noktasıdır. Sizin kablosuz ağınızı kanunsuz ve yasadışı işlerde kullanan başkası olur, fakat mağdur siz olursunuz. Böyle durumlarda Bilişim suçlarını araştıran emniyet yetkilileri suçu işyenenin değil, suçun işlenmesine sebebiyet veren kablosuz ağın sahibinin kapısını çalar. Böyle bir durumla karşılaşmamak için kablosuz ağınızı şifreleyin ve rahat edin.
Başkalarının sizin ağınıza sızarak kişisel verilerinizi çalması ya da yasadışı bir eylemde bulunmaya kalkışması potansiyel bir tehlike oluşturuyor. Günümüzde kablosuz ağın bir çok yerde kullanıldığını ifade ettik. Peki, bu ağların ve kişisel cihazlarımızın güvenliğini sağlıyor muyuz? Bu ağların güvenliğini nasıl sağlayacağımız noktasında yeterli bilgiye sahip miyiz? Bir kaç adımda kablosuz ağlarda nasıl güvenliğ sağlarız. Yapmanız gereken çok basit ve aşağıdaki şekildedir.

Kablosuz Ağınız İçin Yapmanız Gerekenler

1- Koblosuz yönlendirici görevi gören kablosuz ADSL modeminizin arayüzüne girin. Genelde giriş için kullanılan standart IP numarası 192.168.1.1 dir. Tarayıcınızın adres satırına bunu yazıp enter demeniz yeterli. Yönetici adınızı ve şifrenizi girerek ADSL modem arayüzüne girişinizi tamamladıktan sonra lütfen yönetici ayarlarınızı değiştirin ve bu ayarları asla size ilk geldiği haldeki gibi bırakmayın. Çünkü ağınıza girmeye çalışan kişilerin en kolay yöntemlerinin başında koblosuz ADSL modem şifresinin ilk geldiği halinin deneyerek ağınıza girmeye çalışmasıdır. Özellike servis sağlayıcıların dağıttığı kablosuz ADSL modemleri kullanıyorsanız daha fazla risk altındasınız. Çünkü kablosuz ADSL modemin markasının bilinmesi kötü niyetli kişilerin işini çok kolaylaştırmaktadır.
2- SSID (Service Set Identifier) ya da diğer adıyla kablosuz ağ ismini mutlaka değiştirmelisiniz. Cihazınızın kendis ismini değiştirin ve ağınızın fiziksel konumunu (isim ya da adres) belirtecek ya da ADSL modem markasının anlaşılmasını sağlayacak isimler vermekten kaçının. Verilecek çok küçük bir ipucu, kablosuz ağınıza girmek isteyenlerin işini çok kolaylaştırır.
3- Kablosuz ADSL arayüzünüze giriş yaptığınızda ağınızın şifreleme ayarlarını da değiştirmelisiniz. Güvenli kalabilmek ve kimsenin sizin internet trafiğinize, isteğiniz dışında müdahale edemeyeceğinden emin olmanız için yapmanız gereken en önemli iş "şifreleme ayarlarını" değiştirmek olmalıdır. Şifreleme bölümünde girildiğinde karşınıza iki ya da üç şifreleme metodu çıkar: WEP, WPA ve WPA2. Bunlar içinde en güçlü kabul edilen WPA2 şifreleme metodudur ve WiFi onaylı logosu bulunan tüm kablosuz ADSL modemlerin bu standardı desteklemesi gerekiyor. Cihazınızın bu özelliğe sahip olup olmadığına dikkat edin. WPA ya da WPA2 ile ağınıza yapılacak saldırılara ve erişim girişimlerine karşı güçlü bir koruma sağlayabilirsiniz.
4- WPA ya da WPA2 metodlarında belirlediğiniz şifre rasgele yazılmış büyük ve küçük harfler ile rakamlardan oluşan en az 8 karakterli olmasına dikkat edin. Eğer cihazınızda WPA2 yoksa, WPA kullanabilirsiniz. Ancak siz siz olun WEP şifreleme metodunu kullanmamaya gayret edin. Çünkü WEP şifreleme metodu, çok acemi bir saldırganın bile kullanabileceği basit araçlar ile kırılabilir ve kablosuz ağ şifreniz başkasının eline geçebilir.

Ağ Güvenliğinde Doğru Bilenen YANLIŞLAR

1- Kablosuz ağınızın adını gizlemenin size güvenliğiniz sağlayabileceği önerilmiş olabilir ancak kesinlikle buna itibar etmeyin. Çünkü herhangi birisi, kablosuz ağınızla iletişime geçerek, adını gizlediğiniz ağınızın ismini çok kısa zaman içinde bulabilir. SSID sadece ağınızı bir adıdır, daha fazlası değildir.
2- Bir başka mesele MAC adresi üzerinde konuşulan bir husus. Birçok güvenlik önerisinde, donanım adreslerinin kablosuz ağınıza bağlanabilmesi için beyaz listeye alınması gerektiği yer alır. Bu zaman kaybından başka birşey değildir. Çünkü herhangi birisi, sizin ağınıza girerek bağlanmasına izin verilen MAC adreslerini görebilir ve saniyeler için "iyi bilinen" MAC adresini kopyalayarak ağa bağlanabilir.

Alıntı...
Kullanıcı İmzası

11-02-2014 21:23
#2
mehmet t - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2013
Nereden:
nereye....
Yaş:
20
Mesajlar:
633
Teşekkür (Etti):
29
Teşekkür (Aldı):
72
Konular:
59
Ticaret:
(0) %
Teşekkürler yararli konu :-)
Kullanıcı İmzası
T H T
ALPAGU
"Tek Başına Düşmana Saldırıp Yenilmeyen Yiğit"
HER GÜN BİRİNİZİ, BİR GÜN HEPİNİZİ... JÖH-PÖH
11-02-2014 21:29
#3
Rival - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
10/2013
Mesajlar:
7.307
Teşekkür (Etti):
743
Teşekkür (Aldı):
1071
Konular:
2439
Ticaret:
(0) %
Alıntı:
mehmet t´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Teşekkürler yararli konu :-)
teşekkürler
Kullanıcı İmzası

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı