Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Webmaster
> Webmaster Rss

Webmaster Rss Webmaster sitelerinden rss kaynaklarWebsite için gerekenler A'dan Z'ye

Webmaster Rss

Yeni Konu aç Konu Kapatılmıştır
 
Seçenekler
Alt 15-05-2018 02:42   #1
 • Yüzbaşı
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
01/2018
Nereden
<CMD>
Mesajlar
Konular


  
Website için gerekenler A'dan Z'ye
ALINTIDIR

Merhaba Ben; M R X
Bugün sizlere Web Site açıpta nelerin gerekli olduğunu bilmeyen saygıdeğer kardeşlerim için " Web Site için gerekenler " konu başlığı altında bir makale hazırlamak istedim.

Not: Formda böyle veya buna benzer makale ler mevcuttur, fakat konuların tarihi 2013-2014 yıllarına dayanıyor. Ayrıca pratik ve çekici bir anlatım-makale bulamadım ( Şüphesiz! Hepsinin emeğine saygım sonsuz) . Lafı dolandırmadan konumuza başlayalım...Bir web sitesi nasıl kurabilirim, ne tür programlara ihtiyacım var yada nasıl bir web sitesi kurabilirim gibisinden aklınızdan türlü türlü cevabı olmayan sorular dönüp dolaşıyordur mutlaka.
İnternet sitesi kurmak aslında bilgisayarınızda bir klasör açıp içine farklı dosya ve klasörler koymaktan farklı değildir.

İdeal olarak bir internet sitesi kurmak için 2 ana bileşen gereklidir.

Alan adı (Domain)
Sunucu alanı (Hosting)


Bunun dışında insanlara farklı, çekiçi, kendine çeken, bana göz at diye bağıran içerikler paylaşmak zorundasınız ((:


İnternet Sitesi Kurmak İçin Gerekli Bileşenler ve Detayları

Şimdi yukarda bahsettimiz bileşen ve gerekenlerin üzerinden geçelim;1. Alan Adı (Domain) Alın.
İnternet sitesi kurmak demek bence kendinize ait bir mülk sahibi olmak demektir. Yani kiracı değil ev sahibi olmaktır.
Alan adı satın almadan önce ilk olarak yapmanız gerekn doğru alan adını satın almak.
Site içeriğinize yani paylaştığınız içeriklere en uygun kelimeyi seçin. Örneğin bir belgesel sitesi açacaksanız eğer vahsidoga.com yada benzer isimler kullanmanız arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmanıza yardımcı olacaktır.
NOT: Şöyle belirtiyim ücretsiz Web sitesi hizmetlerini kullanarak ana sitenin altında ek bir site olarak yayın yapan bir siteyi ben tam olarak bir “internet sitesi” gibi adlandırmıyorum. Bu hizmetlere karşı değilim yanlış anlaşılmasın lütfen, konumuza devam edelim...

Ancak, bu devremülk yazlıkta oturmak gibidir yani mülk size tam olarak ait değildir. Kendinize ait bir mülk sahibi olmak için internet ortamında ilk olarak alan adı (hosting) yani bir başka deyişle adres sahibi olmalısınız. Alan adları sonu .com, .net, .org vb şekilde biten ve tarayıcı adres çubuğuna yazıldığında sitenize ulaşılmasının sağlayan adres isimleridir.

Kullanmak istediğiniz ismin alınıp alınmadığını hosting sitesi üzerinden incelemeniz mümkün. Hemen hemen bütün hosting şirketlerinde alan adı sorgulama özelliği bulunuyor. Alan adınızı seçtikten sonra kendinize bir php+mysql destekli linux paketi ile beraber alan adını satın alarak hosting yetkililerine durumu bildirin ödeme yaptığınıza dair.

Domain Satan Siteler ;
Godaddy
Webservis
Natro
İHS2. Sunucu Alanı (Hosting) Edinin
Pek çok alan adı sağlayıcısı üzerinden kendinize bir adres almak istediğinizde aynı zamanda paket olarak veya indirimli olarak size bir sunucu alanı teklifi sunulduğunu görebilirsiniz. Hosting konusunda hiç sorun sıkıntı yaşamadan yıllarca devam da edebilirsiniz veya sunucu sağlayıcılarla çok da uğraşabilirsiniz.
Hosting temel olarak iki türlüdür. Birincisi paylaşımlı hosting, ikincisi de dedike sunucu yani paylaşımsız hosting seçenekleridir. Eğer trafiğiniz düşük ise paylaşımlı hosting sizin işinizi görecektir ve yıllık masrafı çok makul seviyelerdedir. Ancak, trafik miktarınız yüksekse paylaşımlı hosting bünyesinde sorun yaşarsınız. Bunun sebebi, paylaşımlı hosting dahilinde aynı sunucuda sizden farklı sitelerin de mevcut olmasıdır. Bu siteler ortak kaynaklardan istifade ederler. Bir otel düşünün, ortak banyosu ve mutfağı olsun. Oteldeki diğer konaklayanlar otele günlük 1 misafir getirirken sizin günlük olarak 100 misafir getirdiğinizi düşünün. Bu durumda otelede konaklayan diğer kişilerin mutfak ve banyo kullanımı neredeyse imkansız hale geleceğinden size ya uyarı gelir veya sizin otelde konaklamanız iptal edilir. Paylaşımlı hostingde aşırı trafik ile (işlemci, ram veya disk alanı vb.) kaynakları hakkınıza düşenden çok fazla tüketmek size sıkıntı çıkarır. Bu durumda yapmanız gereken paylaşımsız olarak dedike yani sadece size özel hizmet veren bir sunucuya geçmek olacaktır.

NOT: Hosting almak için yukarıdaki domain satan siteleri kullanabilirsiniz.


3. İnternetin Temel Kodlama Dillerini ÖğreninWeb site kurmak isteyen şahış bence iki tür kodlama dilini bilmek zorundadır; Bunlar HTML ve CSS kodlama dilleridir. HTML (Hyper Text Markup Language) istisnasız her web sitesnin kullanmak zorunda olduğu bir dil olup temel özelliklerini mutlaka öğrenmeye çalışın. HTML daha ziyade içerik kısmıyla alakalı iken CSS (Cascading Style Sheets ) bu içeriğin görsel olarak ziyaretçilere nasıl sunulacağını belirler.

Bu dilleri kolayca ögrenmek için yada hazır Kodlara erişmek için aşagıdaki siteye göz atmanızı tavsiye ederim;
W2SCHOOLS


4. FTP (File Transfer Protocol) Dosya transfer sistemi
Konunun başında anlattığım gibi bir Websitesi dosya ve klasörler bütünüdür. Bu dosya ve klasörler FTP ile yönetilir.

NOT: Bir benzetme daha yapıyımki konuyu iyi anlayın, Bizler; İnsanoğlu organsız yaşayamayız dimi? Buna dayanaraktan dile getirmek istiyorumki Websiteside klasörsüz dosyasız çalışmaz.

FTP dosya transfer protokolüdür. Dosya Silme-Yükleme-İndirme işlevleri görür.
FTP vasıtası ile sitenizin sunucu alanına bağlanmak için hosting servis sağlayıcınız size kullanıcı adı ve şifre temin edecektir. Bu bilgiler ile örneğin Filezilla gibi bir programı kullanarak dosya veya klasör transferlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.FileZilla Official (RESMİ) Sitesi ve İndirme Linki
FileZilla Gezginler İndirme Linki
FileZilla Kullanımı (Resimli-Pratik)
FileZilla Kullanımı Video:5. İçerik Yönetim Sistemlerinden Haberdar Olun
İnternet sitesi kurma işinde henüz yeniyseniz bu başlığı şimdilik okuyun ancak sonra işleri geliştirince tekrar gelip bir daha okuyun. Bunu söylememdeki sebep, ilk okuduğunuzda pek bir şey anlamayabilirsiniz ancak konuyu daha çok araştırdıktan ve bir webmaster olarak deneyim kazandıktan sonra konuyla ilgili algılarınızın açılacak olmasıdır.

İçerik yönetim sistemleri temel olarak internet sitesi kurma ve içeriği yönetme işini çok pratik hale getirmektedirler. Fakat işe buradan başlamak pek doğru olmaz çünkü içinde kaybolursunuz. İçerik yönetim sistemi paketlerinin içinde yüzlerce dosya vardır. Bu dosyaların ne anlamı olduğunu sizin bunları nasıl düzenlemeniz gerektiğini idrak edebilmek için önce internetin temel kodlama dillerine aşina olmanız gerekir.


6. Dimanik Site vs. Statik Site Seçimini Yapın
İnternet siteleri iki türlüdür; dinamik veya statik. Statik sitelerde sadece içerik vardır ve ziyaretçilerin siteye katkı sunabileceği ve siteyle etkileşim içine girebileceği bir mekanizma yoktur. Monolog şeklinde sadece site yöneticisinin siteye koyduklarını görürüz. Diğer taraftan dinamik sitelerde ziyaretçiler siteyle etkileşim kurabilirler. Yorum yazabilirler, mesaj gönderebilirler veya içerik ekleyebilirler.

Size Faydası Dokunduysa TEŞEKKÜR Botununa Basmayı Unutmayın!
    


___________________________________________

.-


- gнєттσ

.

Konu SolidStar tarafından (21-05-2018 13:02 Saat 13:02 ) değiştirilmiştir..
 Offline  
 
Alt 15-05-2018 07:23   #2
 • Binbaşı
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2017
Nereden
Makedonya
Mesajlar
Konular


  


Ellerine sağlık güzel bir anlatım olmuş
    
 Offline  
 
Alt 15-05-2018 08:13   #3
 • Yüzbaşı
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
03/2018
Mesajlar
Konular


  


Eline Sağlık Hocam
    
 Offline  
 
Alt 15-05-2018 08:15   #4
 • Dergi Timi
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
03/2016
Nereden
pardus@root
Mesajlar
Konular


  


Ellerine sağlık
    
 Offline  
 
Alt 15-05-2018 08:55   #5
 • Yüzbaşı
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2017
Nereden
Senin Kalbin
Mesajlar
Konular


  


eline saglik yararli konu
    


___________________________________________

.

 Online  
 
Alt 15-05-2018 15:58   #6
 • Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
03/2018
Mesajlar
Konular


  


Eline Sağlık Harika Özenilmiş Bir Anlatım Olmuş
    
 Offline  
 
Alt 15-05-2018 16:02   #7
 • Yarbay
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
07/2017
Nereden
Ötüken
Mesajlar
Konular


  


Elinize sağlık hocam.
    


___________________________________________

Herkes barıştan söz ettiği halde herkes savaşıyor. Çünkü herkes kendi yarınını, öbür gününü, daha uzak geleceğini emniyete almak istiyor. Çünkü kimse kimseye güvenmiyor. Çünkü herkes birbirinden korkuyor

-Hüseyin Nihal ATSIZ
 Offline  
 
Alt 15-05-2018 16:12   #8
 • Yarbay
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
10/2017
Nereden
.
Mesajlar
Konular


  


güzel olmuş biraz da kurulumu hakkında veya host sürümleri ile vs vs de konu açarsan iyi olabilir
    
 Offline  
 
Alt 15-05-2018 16:18   #9
 • Forumdan Uzaklaştırıldı
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
01/2018
Nereden
Istanbul
Mesajlar
Konular


  


Konu ve anlatım çok güzel eline sağlık
    
 Offline  
 
Alt 15-05-2018 17:24   #10
 • Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
10/2013
Nereden
Dünya
Mesajlar
Konular


  


Ellerine Sağlık
    
 Offline  
 
Konu Kapatılmıştır

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2018

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme VakfıGoogle+

wau

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.