THT DUYURU

chat
Webmaster Rss Webmaster sitelerinden rss kaynaklar

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Cms nedir ? Çeşitleri nelerdir?

Ra
Ra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Stajyer Moderatör
Üyelik tarihi:
01/2016
Mesajlar:
1.993
Konular:
198
Teşekkür (Etti):
397
Teşekkür (Aldı):
519
Ticaret:
(0) %
0
439
bir Hafta önce
#1


CMS Nedir?

Açılımı Content Management System olan CMS, web sitelerine ait içeriklerin yönetilmesini sağlayan sistemlerin tümüne verilen isim oluyor. CMS’den yalnızca bir program ya da yazılım olarak bahsetmek mümkün değil. Çünkü CMS; PHP, JavaScript, CSS ve HTML gibi geleneksel programlama dillerinin beraber kodlanması ile hazırlanan bir yapı olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor.

CMS sayesinde web sitesinde yer alan içeriklerin kontrolü sağlanabiliyor, düzeltmeler yapılabiliyor ve update’ler gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca CMS ile içerikleri tamamen silmek de mümkün. CMS’nin en önemli özelliklerinden bir tanesi tüm alanları çoklu kullanıcı yapısıyla desteklemesi. Bu sayede içeriklere tek bir kişinin değil birden fazla kullanıcının erişim olanağı bulunuyor.CMS Çeşitleri Nelerdir?

CMS’in farklı çeşitleri de bulunuyor. Bu çeşitler arasında

ECMS (Enterprise CMS)
WCMS (Web CMS)
DMS (D*ocument Management Systems)
MCMS (Mobile CMS)
CCMS (Component CMS)
MCMS (Media CMS) yer alıyor.

Enterprise CMS, şirketler tarafından kullanılan sistemlere verilen genel adı ifade ediyor. Sistem; personel bilgileri, dökümanlar, çeşitli belgeler ve şirket kayıtlarını içeriyor.

Web CMS ise fazla detayı bulunmayan ve basit arayüzlere sahip olan sistemlere deniyor. DMS, genel olarak dosya içerik sistemi şeklinde isimlendiriliyor. Bu sistemlerle belge ve resim arşivi benzeri verilerin kontrolü kolayca sağlanıyor. Mobil telefonlardan içeriklere erişim sağlamak için mobil cihazlar ve akıllı telefonlar için yapılmış olan Mobile CMS kullanılıyor.

Bileşen içerikleri yönetebilmek için de CCMS adı verilen Component CMS kullanılıyor. Bunun yanı sıra film, resim ve müzik gibi çeşitli medya içerikli olan web sitelerinin yönetiminin gerçekleştirilmesi için Media CMS türündeki sistemler kullanılıyor. Dolayısıyla CMS türleri arasında ihtiyaçlarınıza ve beklentilerinize uygun olan çeşidi kolayca seçebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

//Alıntıdır.
---------------------
Şu iki insanı asla unutmayın. İhtiyaç anında yanınızda olanı, zor zamanda yalnız bırakanı.
~ Hz.Ali
Konu Ra tarafından (bir Hafta önce Saat 10:36 ) değiştirilmiştir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler