Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Sunucu Yönetimi ve Güvenliği
> Windows Server Yönetim

Windows Server Yönetim Windows tabanlı server yönetim

Windows Server 2008 R2 to Windows Server 2012 Active Directory Migration Bölüm 2

Windows Server Yönetim

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 19-07-2016 14:12   #1
  • Yarbay
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
01/2013
Nereden
E5
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 1736
Teşekkür (Aldı): 2233


Windows Server 2008 R2 to Windows Server 2012 Active Directory Migration Bölüm 2Makalemizin ilk bölümünde Windows Server 2008 R2 domain ortamına Additional Domain Controller olarak Windows Server 2012 kurulumunu gerçekleştirdik. Makalemizin 2. Kısmında ise, Operations Master rollerini yeni kurduğumuz Domain Controller üzerine taşıyarak Windows Server 2008 R2 sunucusunu ortamdan kaldıracağız.
Netdom query fsmo komutu ile Operation Masters rollerinin hangi sunucu üzerinde olduğunu göz atalım.
Tabloda gördüğümüz üzere bütün rollerimiz Windows 2008r2 üzerindeki Domain Controller üzerindedir. Root Domain Controller’dan Additional Domain Controller’a (W2012-DC) transfer edilecekse, bu işlemi Additional Domain Controller üzerinde yapma gerekliliğinin bulunmasıdır. Diğer method olarak, Root Domain Controller üzerinden, Additional Domain Controller’a bağlanarak da bu işlem gerçekleştirilebilir.
PDC Emulator, RID Master ve Infrastructure Master rollerini Additional Domain Controller’a transfer ederken Active Directory Users and Computers konsolunda Operation Masters sekmesini açtığımızda rolün şimdiki sahibi olarak Root Domain Controller üzerinde olduğunu görüyoruz.
Change diyerek rolün artık W2012-DC.ufuktatlidil.com isimli Addtional Domain Controller’a transfer edilmesini sağlıyoruz. Active Directory’e yeni operations master’ın kim olduğu bilgisi işlenir. Artık yeni bir PDC Emulator’ımız var. Bu madde de yer alan işlemleri tekrarlayarak, RID Master ve Infrastructure Master rollerini diğer Domain Controller’a transfer ediyoruz.
Şimdi Domain Naming Master rolünü transfer edelim .Active Directory Domains and Trust konsolunu açarak, Change Active Directory Domain Controller seçeneği ile rolün aktarılacağı Domain Controller sunucusuna bağlanıyoruz.
İlgili sunucuya bağlandıktan sonra, aynı konsol üzerinden Operations Master sekmesine geliyoruz ve Change ile online rol transfer işlemini yapıyoruz.
Active Directory Schema konsolu üzerinden Schema Master rolünü taşıyacağız.Öncelikle, Regsvr32 ile Schmmgmt.dll’i kaydediyoruz. Bu sayede Active Directory Schema konsolunu MMC üzerinden açabiliriz.
Additional Domain Controller’a tekrar bağlanıyoruz.
Operation Master rolü hangi domainde olduğunu kontrol edelim.
Change butonuna basarak, gerekli değişikliği yapıyoruz.
Netdom query fsmo komutu ile Operation Masters rollerinin hangi sunucu üzerinde olduğunu tekrar göz atalım.
Rol taşıma işlemleri tamamlandı. Şimdi DNS Server IP adreslerinde değişiklik yapalım.Windows Server 2008 R2 sunucusunu ortamdan kaldıracağımız için, birincil DNS Server IP adresi olarak Windows Server 2012 yazarken, Windows Server 2012 sunucusuna ise kendi IP adresini giriyoruz.
Windows Server 2008 R2 sunucusu üzerindeki Global Catalog özelliğini kaldırıyoruz.
Windows Server 2012 Active Directory Migration sürecinde son adımlara geldik.Bu kısımda Windows Server 2008 R2 sunucusu üzerinden Active Directory rolünü kaldıracağız.
Karşılama ekranını geçiyoruz. Sonraki pencerede dikkatimiz çeken bir seçenek var. Eğer Windows Server 2008 R2 sunucusu ortamdaki son Domain Controller ise, Delete the domain because this server is the last domain controller in the domain seçeneğini işaretlemeliyiz. Mevcut Active Directory ortamını tamamen kaldırmak için kullanılır. Biz sadece Windows Server 2008 R2′yi kaldırıp, Windows Server 2012 sunucusu ile devam edeceğimiz için kutucuğu işaretlemiyoruz.
Windows Server 2008 R2 sunucusu, Domain Controller iken Member Server olacağı için Lokal Administrator şifre bilgisini giriyoruz.
AD Removing işlemi başlıyor. Active Directory kaldırma işlemi bittikten sonra, sunucunun otomatik restart olması için, Reboot on completion kutucuğunu seçiyoruz.
Ortamda yer alan bütün Windows Server 2008 R2 sunucularında, anlatmış olduğumuz adımları tekrarlayarak Active Directory kaldırma işlemlerini yapabilirsiniz. Bu sayede Active Directory yapısı Windows Server 2012’ye yükseltilmiş olur.
Windows Server 2008 R2 sunucusu artık Domain Controller olmadığı için, Active Directory Users and Computers’dan kontrol ettiğimiz zaman Computers Organizational Unit’i içerisinde yer aldığını görüyoruz.
Domain Controllers Organizational Unit’i içerisinde Windows Server 2012 sunucumuz yer almaktadır.
Ayrıca Bilgi Islem ve Yonetim OU’larida görünmektedir.
Dns’de sorunsuz gelmişmi kontrol edelim.
İşlemler sonrası bir client’i domaine dahil edelim.
Başarılı bir şekilde domainimize Join ettik.___________________________________________

- 2015-2018 Moderasyon -
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Teşekkür

By ALFREDO Teşekkür etti.
Alt 19-07-2016 14:23   #2
  • Forumdan Uzaklaştırıldı
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
07/2016
Nereden
'2nokta'<3'
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 127
Teşekkür (Aldı): 100
Emek kokuyor ellerinize sağlık
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Pomeranian Boo
Siber Güvenlik
sosyal medya bayilik paneli

wau