THT DUYURU

chat
takipci
Seçenekler

/ WordPress tema ismi değiştirme yöntemleri /

SeSa1453 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
E-Mail onayı yapılmamış üye
Üyelik tarihi:
10/2012
Nereden:
Nahçıvan
Mesajlar:
10.112
Konular:
1527
Teşekkür (Etti):
6429
Teşekkür (Aldı):
4553
Ticaret:
(0) %
1
4321
17-10-2014 19:50
#1
WP üzerine yeni bir detaylı anlatımla sizlerle beraberiz.
Neden tema adı değiştirmeliyiz bunun sebepleri kimi zaman temanızın bir çok kişi tarafından kullanılmasını önlemek içindir.
Genelde insanlar beğendikleri bir sitenin ismini öğrenmek için sayfa kaynağınnı görüntüleyerek tema adını öğrenip sonra google üzerinde bu temayı aratıp bularak kullanırlar böylelikle ücretli aldığınız bir temanızın bir lüksü kalmaz.

WordPress tema adını değiştirmenin kısa ve uzun yolu olmak üzere iki yolu vardır.

1. yol : basit ve kısa filizilla ile ftp’ye bağlanarak sitemizin dosyalarının bulunduğu dizine gidiyoruz,bunun öncesinden wordpress yönetim paneli temalar bölümünden herhangi bir temayı aktif ediyoruz.
Daha sonra ftpde wp-content yolunu izleyerek themes klasörünün içersinde bulunan temalara ulaşıyoruz burada adını değiştirmek istediğimiz temanın klasör adını değiştiriyoruz.
Örneğin temamızın adı bluecompanyV2 biz biz bu klasörün üzerine gelerek sağ tıklayıp yeniden adlandır diyoruz ve istediğimiz adı yazarak klasörün adını değiştirmiş oluyoruz böylece temamızın adı değişmiş oluyor.
Şimdi tema yönetim paneline giderek adını değiştirdiğimiz temamızı etkinleştir diyerek temamızı kullanmaya başlıyoruz.

2. yol:

Bu sefer sizlere WordPress sitelerde kullandığınız temanın adını değiştirmeyi anlatacağız.
Birkaç dakika içinde yapabileceğiniz bu işlem ile herkesin kullandığı standart tema isimlerinden kurtulmuş olacaksınız ve kendi adınızı kullanarak bir tema elde etmiş olacaksınız.
Temanın Adını Değiştirme:
• Öncelikle sitenizin admin paneline giriş yaparak adını değiştireceğiniz tema dışında bir temaya geçmeniz gerekiyor. Default tema olabilir mesela.
• Yeni temaya geçiş yaptıktan sonra FTP programı aracılığıyla yada CPanel – Plesk panel üzerinden sitenizin tema dosyalarına ulaşmanız gerekiyor.
• İsmini değiştirmek istediğiniz tema dosyasının üzerinde iken Rename yada İsmini Değiştir seçeneklerinden birisini kullanarak belirlediğiniz Tema Adını yazıyorsunuz.
• Sonrasında tema dosyası içerisine girerek orada bulunan Style.css dosyasını buluyorsunuz.
• Style.css dosyasının içerisini açmanız ve kodları görmeniz gerekiyor. Dilerseniz bu işlemi dosyayı bilgisayara indirerek, dilerseniz de indirmeden program üzerinden yapabilirsiniz.
• Açılan style.css dosyasının en üstünde birkaç bilgi var. Tema adı, Adresi, Yapımcısı vs. tema adı kısmına temaya verdiğiniz adı aynen yazıyorsunuz. Diğer kısımları dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.
• Tema adı verirken kesinlikle Türkçe Karakter kullanmıyoruz. “şeker” yazacaksak “seker” yazıyoruz.
• Eğer üst kısımda bilgi yeri yoksa aşağıdaki örnek şablonu kullanabilirsiniz.
Örnek şablon şu şekilde olacaktır.
/*
Theme Name: tema ismi buraya
Theme URI: siteniz.com
Description: temanın açıklaması
Version: buraya tema versiyonu yazılacak v1
Author: tema yapımcısı “sablonmix” gibi
Tags: buraya etiketler yazılacak virgül ile ayırın
*/

• Yukarıdaki kısmı da düzenledikten sonra FTP aracılığı ile düzenlenen belgeyi tema klasörünün içine tekrar atıyoruz. Masa üstünde düzenleme yapmadıysak sorun yok. Kaydetmemiz yeterli.
• Sonrasında Admin sayfasına giderek artık yeni adına kavuşmuş temamızı aktif hale getirebiliriz.
Bunun dışında pek bir sorun yaşanmayacaktır. Tema içerisinde temaya ait linkler vb. bağlantılar olabilir. Onları da deneme yanılma yoluyla silebilir ve değiştirebilirsiniz.
İşlemleri yapmadan önce temanızın bir yedeğini alabilirsiniz. Ancak kodlarla fazla oynama olmayacağı için sorun olmayacaktır.
Üst kısımda yani style.css sayfasının üst kısmında düzenleme yaparken bir şeyler silmemeniz sizin açınızdan iyi olacaktır.
qeles-Hacker, hasaneryilmaz0 Teşekkür etti.
qeles-Hacker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hesap Askıya Alındı
Üyelik tarihi:
05/2013
Nereden:
Gaziantep
Yaş:
23
Mesajlar:
2.165
Konular:
470
Teşekkür (Etti):
1376
Teşekkür (Aldı):
913
Ticaret:
(0) %
13-11-2014 01:30
#2
Eline Sağlık Hocam

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler