THT DUYURU

chat
ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

'Black-Dios Farkıyla Wordpress Tema Anatomisi / Wordpress Tema Programlamaya Giriş

'Black-Dios - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
12/2013
Nereden:
İzmir
Mesajlar:
1.137
Konular:
551
Teşekkür (Etti):
225
Teşekkür (Aldı):
309
Ticaret:
(0) %
18
10571
01-01-2015 19:06
#1
WORDPRESS TEMA ANATOMİSİ


Wordpress tema dosyaları, wp-content içindeki themes klasöründe barınmaktadır. Oluşturduğumuz tema projeleri bu klasör içinde konumlandırıldığında, Wordpress tarafından anlamlı bir şekilde yorumlanabilir. Aksi taktirde hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Bir Wordpress teması farklı birçok dosya türünü içinde barındırır. Bu başlık altında son sürüm ile beraber gelen, belli amaçlar için özelleştirilmiş, kullanıcıya kolaylık sağlayan teme dosyalarını inceleyeceğiz. Güncel dosya türlerini incelemek için şöyle bir yöntem izleyebiliriz. Bilindiği üzere Wordpress kurulum paketi resmi web sayfasından indirildiğinde dahili olarak içinde 3 adet tema gelmektedir. Bunlar twentyfourteen, tweentythirtenn, tweentytwelve temalarıdır. Güncellenen her sürüm ile beraber; gelen dosya türleri, üretilen yeni fonksiyonlar bu temalar içinde kullanılmaya özen gösterilir. Böylelikle geliştiricilerin esinlenebileceği güzel bir kaynak ortaya çıkmaktadır.

STYLE.CSS

Sitil dosyası, wordpress temaların içinde barındırması zorunlu olan dosya türlerinden biridir. Oluşturduğumuz tema dosyalarının içinde sitil dosyası bulunmadığı sürece, o dosyalar Wordpress tarafından tema olarak yorumlanamazlar. Genellikle de geliştiriciyi bir beyaz pencere yada bir hata mesajı karşılar. Sitil dosyaları, geliştirici tarafından tanımlanan bazı parametreler sayesinde, Temanın geliştiricisi, adı, lisansı hakkında Wordpress yorumlayıcısını bilgilendirir. Bu parametreler Style.css dosyası içinde /* Parametreler */ şeklinde açıklama satırı olarak tanımlanır. Örnek olarak, Wordpress kurulum dosyaları ile beraber gelen Twenty Thirteen temasının sitil dosyasını inceleyebilirsiniz.
Kod:
 /*
 Theme Name : Tema adı.
  Theme URL : Temanın dağıtıldığı adres (Örn. http://wordpress.org)
  Author : Tema Geliştiricinin Adı.
  Author URL : Geliştiriciye ait Web Sayfası.
  Description : Temayı, yapısını ve kullanım alanları ile ilgili ufak bir bilgilendirme metni buraya yazılmalıdır.
  Version : Gelecek diğer sürümler için, karışıklığı önlemek adına 1.0 gibi versiyon tanımlaması yapılmalıdır.
  */
Yukarıdaki açıklamış olduğum parametlere ek olarak lisans, lisans adresi gibi tanımlamalar yapılabilir. Gerekli tanımlamalarımızı yaptığımızda Wordpresstarafından temanız Resim 1.2’ deki gibi yorumlanır ve kullanıcıya tanıtılır.
Resimdeki bölümde Wordpress panelden Görünüm/Temalar patikasını izleyerek ulaşabilirsiniz.


INDEX.PHP

Bir temanın wordpress teması olarak yorumlanabilmesi için minimum 2 adet dosya türünü içinde barındırmalıdır.Bunlardan birincisi tema bilgilerini tutan Style.css dosyası, bir diğeri ise temanın kullanıcılar ile buluştuğu ilk yer olan index.php dosyasıdır. İndex.php dosyası, ilerleyen satırlarda açıklayacağımız sidebar, header, footer vb. alanları kontrol eden dosya türlerini, fonksiyonlar yardımıyla içine çağıran ve kullanıcıya sunan bir dosya türüdür. Bu sebeple büyük önem arz etmektedir. Ayrıca ana sayfada listelenen içeriklere ait fonksiyonlar ve html/css kodları index.php içinde tanımlanır. Sidebar, header, footer gibi alanları biraz açıklamak gerekirse, Resim 1.3’ teki gibi bir görselden yardım almak yanlış olmaz.

Temaları resimde görüldüğü gibi alanlara bölmek geliştiriciler için büyük bir avantajdır. Bu alanlar içlerinde belli özel fonksiyonları, tasarıma ait html/css kodlarını içinde barındırır. Bütün alanlar index.phpiçinde çağrılır ve kullanıcıya sunulur. Konum olarak birbirlerinden bağımsız olmalarına rağmen işleyiş olarak tümleşik çalışırlar. Konum olarak bağımsız olmaları sayesinde birden çok yerde çağrılabilirler. Bu da, geliştiricileri aynı kod öbeklerini tekrar tekrar yazmaktan kurtarır. İşte index.php bütün bu alanları içinde barındıran dosya türüdür.

HEADER.PHP
Headerbölümüne ait fonksiyonları ve html/css kodlarını içinde tutan dosya türüdür. Sitil dosyaları, Javascript fonksiyonları bu bölüm içinde sayfaya çağrılır. Genellikle logo, dinamik menü, sayfa içi içerik arama formu bu bölümde bulunmaktadır. Fonksiyon yardımı ile index.php içine çağrılır. Bu bölümde meydana gelen ufak bir hata tema arayüzünde kaymalara sebep olur.

SIDEBAR.PHP

Genellikle temaların sağ tarafında kullanılırlar. İhtiyaca göre sol tarafta da bulunabilir. Bu tamamen ara yüz tasarımcısının tercihine kalmıştır. Bazı temalar 3 kolonlu olup 2 adet sidebar alanına sahip olabilir. Genellikle sidebariçinde popüler yazılar, son yorumlar, reklam alanları gibi kullanıcı trafiğini arttırmaya yönelik görsel bağlantılar tanımlanır. Ayrıca kullanıcı tabanlı web sayfaları için oluşturulan login formları bu bölümde tanımlanmaktadır.

FOOTER.PHP

Web sayfalarının en alt kısmını oluşturan alana footer adı verilir. Bu alanda siteye ait telifi belirten yazılar, site sahibi, reklam alanları, sosyal medya bağlantıları ve tasarımı tamamlayıcı html/css kodları tanımlanır.

PAGE.PHP

Wordpressiçerik yönetim sisteminde iki adet içerik türü bulunmaktadır. Bunlar Yazılar ve Sayfalardır. Yazılar daha çok ilan, günlük makaleler için kullanılır. Sayfalar ise zamanla pek değişkenlik göstermeyen içerik türleridir. Menü yardımıyla kullanıcıların her daim görmesi için belli bir yere konuşlandırılır. Site hakkında, referanslar, faaliyetler, iletişim gibi içerik oluşturmak için tercih edilen içerik türü sayfalardır. Page.php sayfalara ait içerikleri kullanıcıya sunmak için özelleştirilmiş dosya türüdür. Yapı olarak yazılardan bir farkı yoktur. Her iki içerik türü de veritabanında aynı tablo içinde tutulur. Bu yüzden fonksiyonlarında da değişiklik yoktur. Kullanılan fonksiyonlar ve döngüler yazılar ve sayfalar için aynıdır.

SINGLE.PHP

Diğer bir içerik türü olan yazıları görüntülemek için kullanılan dosya türüdür. Yazılara ait içeriğin tamının ve yazılara ait yorumların listelendiği bölümdür.

SEARCH.PHP

Wordpresstabanlı sitelerde içerik sayısının artmasıyla beraber kullanıcılara, ihtiyaç duydukları içeriklere ulaşımda kolaylık sağlamak adına arama formları oluşturulur. Search.php arama formlarından gelen sorguyu yorumlayan ve bir döngü yardımıyla alakalı içerikleri listeleyen dosya türüdür.

CATEGORY.PHP

Yayınlamış olduğumuz içerikleri kategorileri kullanarak gruplandırabiliriz. Böylece aynı amaç doğrultusunda yayınlanmış içerikleri ziyaretçilere sunmak daha da kolaylaşır. Category.php, belirttiğimiz ihtiyaçları karşılamak adına oluşturulmuştur. Genel olarak tüm kategorilere hitap eder. Fakat isteğe bağlı olarak her kategori için farklı category.php dosyası oluşturabilirsiniz. Bu işlem, her kategori için farklı tasarımlarda ve farklı döngü koşullarında içerik listeleme imkanı sunar.


FUNCTİONS.PHP

Functionsdosyası, adından da anlaşılacağı üzere tanımlamış olduğumuz fonksiyonları içinde tutan dosya türüdür. Bu dosya türü temalarımızda; sidebar, dinamik menüler, öne çıkarılmış görsel, özelleştirilmiş içerikler gibi birçok modern yapıyı aktif etmemizi sağlar.Functions.php temel olarak bir eklenti gibi davranır. Sayfa açıldığında otomatik olarak yüklenir. Ayrıca ihtiyaçlarımız doğrultusunda oluşturduğumuz fonksiyonları da burada rahatlıkla barındırabiliriz.

ARCHIVE.PHP

Wordpressile yayımlanmış yazılarınız sistem tarafından otomatik olarak tarihlendirilir. İçeriklerinizi belli tarih aralıklarında sınıflandırmak için arşiv sayfalarını kullanabilirsiniz. Bu dosya türü sınıflandırmaya ait koşulları ve tasarımda istediğiniz değişiklikleri gerçekleştirmenize imkan sunar. Ayrıca category.php dosyası bulunmayan temalarda, kategori sayfası olarak kullanılabilir. Bu işlem için ekstra bir ayar gerekmez. Sistem bunu doğrudan algılar.

AUTHOR.PHP

Kullanıcı etkileşimli web sayfalarında üyeler de içerik girişi yapabilir. Wordpress altyapısında bu kullanıcılar yazar olarak adlandırılır. Yazarların yayınlamış olduğu içerikleri, yapmış olduğu yorumları listelemek için author.php dosyası kullanılır. Bu dosya türü sayesinde yazara ait kişisel bilgileri de paylaşabilirsiniz.

TAG.PHP

Tag, Türkçe de etiket manasına gelmektedir. İçerikleri arama motorlarına daha iyi tanıtmak adına etiketlerden faydalanırız. Etiketleri daha fonksiyonel kullanmak adına tag.php sayfasından faydalanabiliriz.

404.PHP

Ziyaretçiler, web sayfalarında aramış olduğu anahtar kelimede herhangi bir içerik bulamadığında varsayılan olarak bir uyarı mesajı ile karşılaşır. 404.php bu uyarı sayfasını isteğiniz doğrultusunda düzenlenemenizi sağlayan bir dosya türüdür. Yapılan değişiklikler doğrultusunda ziyaretçilerin sayfayı ziyaret süresini arttırabilir yada alakalı başka bir içeriğe yönlendirebilirsiniz.

Not : Arkadaşlar şu andan itibaren sürekli olarak Vip ve Özel kolay bulunmayan konular paylaşacağım hem foruma hemde kendimizi geliştirmemiz açısından faydası olacağından eminim. Bir sonraki konum " Wordpress Nasıl Çalışır ? " adlı konum olarak bu konuda hiçbir yerde görmediğiniz bilgiler olacak beklemde kalın

'Black-Dios sundu..
Konu "Squ4LL tarafından (05-09-2018 09:21 Saat 09:21 ) değiştirilmiştir.
fathcnblt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
10/2013
Nereden:
Turan
Mesajlar:
293
Konular:
56
Teşekkür (Etti):
150
Teşekkür (Aldı):
27
Ticaret:
(0) %
01-01-2015 23:51
#2
Yararlı ve detaylı, güzel olmuş.
--------------------- Gençler; hepiniz birer Türk Bayrağısınız. Bayrağı kirletmeyin, lekelemeyin, yere düşürmeyin. Alparslan Türkeş
duman05 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tasarımcı
Üyelik tarihi:
09/2012
Mesajlar:
6.327
Konular:
588
Teşekkür (Etti):
2597
Teşekkür (Aldı):
4001
Ticaret:
(0) %
02-01-2015 00:03
#3
Ellerine sağlık çok yararlı bir paylaşım Sadece yeşil'e beyaz renk uymamış
---------------------
Zaman, can çekişirken,
Akrep yelkovan, arasında; Bir adım öteye gidemezken geceden,
Ay, ışığını çekerken sinesine,Yıldızlar çekilirken kuytu karanlıklara,
Hüzün, bakır bir çaydanlıkta demleniyordu...

'Black-Dios - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
12/2013
Nereden:
İzmir
Mesajlar:
1.137
Konular:
551
Teşekkür (Etti):
225
Teşekkür (Aldı):
309
Ticaret:
(0) %
02-01-2015 00:08
#4
Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar
2nokta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Askıya Alındı
Üyelik tarihi:
02/2013
Yaş:
28
Mesajlar:
16.695
Konular:
2064
Teşekkür (Etti):
10560
Teşekkür (Aldı):
7581
Ticaret:
(0) %
02-01-2015 00:09
#5
aralarında bilmedikermde var pek anlamam wordpressten ama takip edicem konyu
yeni konu açarsan link atmayı untma
'Black-Dios - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
12/2013
Nereden:
İzmir
Mesajlar:
1.137
Konular:
551
Teşekkür (Etti):
225
Teşekkür (Aldı):
309
Ticaret:
(0) %
02-01-2015 00:11
#6
Alıntı:
2nokta´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
aralarında bilmedikermde var pek anlamam wordpressten ama takip edicem konyu
yeni konu açarsan link atmayı untma
http://www.turkhackteam.org/wordpres...iyorsunuz.html

Taze çıktı
Reuters - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hevesli Üye
Üyelik tarihi:
07/2013
Nereden:
Reu Island
Mesajlar:
7.262
Konular:
510
Teşekkür (Etti):
3809
Teşekkür (Aldı):
4915
Ticaret:
(0) %
02-01-2015 00:31
#7
Ellerine saglık cok iyi bir anlatım yapmıssın bilmeyenler icin cok yararlı
qeles-Hacker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hesap Askıya Alındı
Üyelik tarihi:
05/2013
Nereden:
Gaziantep
Yaş:
23
Mesajlar:
2.165
Konular:
470
Teşekkür (Etti):
1376
Teşekkür (Aldı):
913
Ticaret:
(0) %
02-01-2015 00:36
#8
Ellerine Sağlık Şu An Mobilim Yarın Okuyacağım Bu Konuyu Ayrıca Yeni Konu Açarsan Link Yolla Takipçi Olacagım..
CACOO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hesap Askıya Alındı
Üyelik tarihi:
12/2014
Mesajlar:
251
Konular:
30
Teşekkür (Etti):
7
Teşekkür (Aldı):
31
Ticaret:
(0) %
02-01-2015 02:18
#9
eline sağlık gayet güzel paylaşım olmuş
By Ghost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yardımsever
Üyelik tarihi:
07/2013
Nereden:
C:\Linux
Yaş:
24
Mesajlar:
939
Konular:
144
Teşekkür (Etti):
398
Teşekkür (Aldı):
417
Ticaret:
(0) %
02-01-2015 02:58
#10
1 ay öncesine kadar wp tema yapma fikri vardı ama altyapı yoktu ertelemiştim şimdi sayende az da olsa bi alt yapım oldu. Ellerine sağlık

Birde bu konuları takip ederek profesyonel bi tasarım yapabilir miyim yoksa orta seviye bişi mi olur ? Sadece bu bilgiler ile.
---------------------
Öfkene hakim olamıyorsan;
Niye yaşıyorsun?

-->Muslims Freedom!!!<--

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler