THT DUYURU

chat
ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

WordPress Eklentileri Yüklememek İçin 5 Neden @ @

ZipKa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
10/2014
Nereden:
Abu Dabi
Mesajlar:
828
Konular:
147
Teşekkür (Etti):
391
Teşekkür (Aldı):
268
Ticaret:
(0) %
0
416
15-01-2015 18:28
#1
1. Pek Çok Sorun Eklentisiz Çözülebilir

WordPress sistemini kullanan pek çok insan, tüm sorunlarını eklentiler sayesinde halletmeye çalışıyor. İletişim formları, admin barının gizlenmesi gibi pek çok minik özelliği WordPress admin panelinde bulamıyorsunuz. Fakat bu demek değildir ki eklenti yüklememiz şart! Örneğin, sitenize pek çok abone geliyor veya siteniz üyelik sistemi ile çalışıyor. Bildiğiniz üzere WordPress sitelerine giriş yapıldığında yukarıda siyah admin barı karşımıza çıkıyor. Bunu eklentilerle halletmek mümkün, fakat sitemizi bir nebze olsun yavaşlatan hiç bir şey iyi değildir. Ben bu sorunu;
  1. add_filter('show_admin_bar', '__return_false');


kodları ile halledebiliyorum. Bu minik işlem gibi bazı ufak kodlamalarla login sayfanızın adresini değiştirebilir, güvenlik açıklarınızı kapatabilir, gzip yapabilirsiniz. İnternette bu tarz kodları hazır halde bulabileceğiniz pek çok site de mevcut.
2. Eklentilerin Çoğu Güncellenmiyor

Eminim sizde karşılaşmışsınızdır. Harika bir işleve sahip olduğunu düşündüğünüz bir eklentinin sayfasında uzun süredir güncellenmediğine dair uyarılar bulunabiliyor. Güncellenmeyen bir eklenti, WordPress yeni sürümleri ile uyum sağlamayabiliyor, sitenizi yavaşlatabiliyor veya kötü içerikli spamleri sizin sitenize getirebiliyor. Bu yüzden, eklentilere güvenmek yerine kendi işinizi kendiniz halletmeniz sitenizin güvenliği açısından çok önemli.
3. WordPress – Eklenti Uyumu

WordPress 3.8 ile değişen arayüz, pek çok eklentinin kullanımını bizler için işgence haline getirdi. Güncellenmeyen, kendi özel arayüzüne sahip eklentiler bir anda siteniz ile uyum göstermemeye başladı. Bu yüzden, WordPress uyumlu eklentiler bulmak durumunda kaldık. Sitelerimizin görünümünü bozan, eklenti ayarları bölümünde işimize zorlaştıran bu eklentiler beni pek çok eklentiyi kullanmaktan vazgeçiren etkenlerden biri.
Bu etkeni anlatırken, benim uyguladığım ve sizlere tavsiye ettiğim bir şeyi de açıklamak istiyorum. Genelde bu kuralı uygularım ve her zaman daha sağlıklı eklentileri bulmamı sağlar. Sizlere tavsiyem, ekran görüntüsüne sahip olmayan hiç bir eklentiyi sitenize yüklemeyin. Ekran görüntüsü olmayan bir eklenti, geliştiricisi tarafından fazla önemsenmiyor demektir ve bu da sitenize pek çok sorun çıkarabilir.
4. Rahatsız Edici Reklamlar

Açık konuşmak gerekirse, çok önemli diye adlandırdığım ve sayısı 5’i geçmeyen eklentilerin bile üzerinde çok rahatsız edici reklamlar mevcut. Eklenti sahipleri, gerek başka şirketlerin veya sitelerin reklamını, gerekse kendi isimlerini eklenti ayarları içinde defalarca geçiriyor. Bu benim eklenti kullanmak istemeyişimin sebeplerinden biri. Aşağıdaki örnekleri inceleyecek olursanız, en kaliteli eklentilerde bile kullanıcıları rahatsız edecek derecede reklam mevcut.
5. Zorla Pazarlanan Premium Paketler

Daha önceden, MailChimp mail formları üzerine eklentileri araştırıyordum. Yönettiğim sitelerde bu eklentileri denerken her defasında kötü ve kullanıcıyı iten tasarımlarla karşılaşıyordum. Eklentilerin ekran görüntülerinde gözüken harika email formlarını ise bana parayla satmak isteyen yazılarla karşılaşıyordum. İyi özelliklere sahip pek çok eklentinin bu yöntemi uygulayıp bizleri kandırması, zaman kaybettirmesi canımı sıkan ve eklenti kullanmak istemeyişime yol açan diğer bir neden.

Konuyu toparlayacak olursak, sitelerimde severek kullandığım eklentiler yok değil. Fakat yukarıda saydığım nedenlerden dolayı, eklenti seçerken çok titiz davranıyorum. İşime yarayacak olsa bile kusuraları olan hiç bir eklentiyi siteme yüklemiyorum. Bu yolla hem sitemin daha iyi bir görünümde, güvenlikte olmasını sağlıyorum.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler