THT DUYURU

chat
ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

WordPress Siteleri Spam’dan Korumanın Bir Yolu Var

'Black-Dios - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
12/2013
Nereden:
İzmir
Mesajlar:
1.137
Konular:
551
Teşekkür (Etti):
225
Teşekkür (Aldı):
309
Ticaret:
(0) %
0
504
28-01-2015 15:51
#1


WordPress sitelerimizi spamdan korumak için pek çok yöntem var. Örneğin yorumları ele alacak olursak pek çok kişi arkasını akismet’e veriyor yada akismet’i sevmeyenler (bazen yanıldığı için) solugu captcha uygulamalarında alıyor…


Spamdan çok çekmiş biri olarak spam koruma teknolojilerine hep merak salmışımdır. Hatta captcha’nın yeterli ileride yeterli gelmeyeceği ile ilgili kişisel blogumda yazmıştım. Uzun zamandır takip ettiğim çözümlerden biriside “Are you human?”, sitelerinden detaylı bilgi edinebileceğiniz gibi kısaca açıklamak istiyorum.


Captcha denince genellikle çoğumuz google’un re-captcha servisinden faydalanıyoruz. Re-captcha’da bazen öyle ifadeler geliyorki sürekli yenile butonuna basmaktan usanıyoruz. İşte buraya yeni bir bakış açısı getiren are you human projesi yine re-captcha’da olduğu gibi bir doğrulama kutusu ekliyor. Ancak sizden bir ifade yazmanızı vs… istemiyor. Sadece basit mouse hareketleri ile oynayabileceğiniz küçük oyunlar ekliyor ve bu sayede kullanıcının insan olup olmadığını anlıyor.


Bu tür uygulamaların en orjinal düşünülmüşü bence solvemedia ‘nın yaklaşımıdır. Ancak are you human’ın da ciddi bir oyuncu olduğunu ve etkili bir koruma sağladığını ekleyelim. (bir zamanlar LettoBlog’da test etmiştik)


Are You Human WordPress Eklentisi

Aslında wordpress eklentisi uzun zamandır var, ama artık multisite desteğide gelmiş durumda. Eklentiyi kullanmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

* Are you human hesabı edinin. Api anahtarı lazım olacak.


* WordPress eklenti deposundan eklentiyi indirip kurun. Yada panelinizden otomatik olarak yapın.


* Api anahtarınızı girin.


* Spamlardan kurtulun.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler