İPUCU

Seçenekler

WordPress Optimizasyon – WordPress Site Hızlandırma % 100 Garanti

23-06-2017 20:24
#1
DeadLogger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2008
Nereden:
Declare
Yaş:
32
Mesajlar:
677
Teşekkür (Etti):
8
Teşekkür (Aldı):
90
Konular:
175
Ticaret:
(0) %
Merhabalar,

bu yazımızda size WordPress tabanlı sitenizi hızlandırma adına çok önemli noktalardan bahsedeceğiz. Aynı zamanda bu noktalar, sitenize giren ziyaretçinin sıkılmaması, tekrar ziyaret etmesi gibi önemli hususlarda size yardımcı olacak. Sitenizi mümkün olduğunca hızlı hale getirerek,

Daha Detaylı Bilgiler için tıklayınız

WordPress Optimizasyon

Google’da üst sıralarda gözükmek için önemli bir adım atabilirsiniz. Aynı zamanda bu yazıda yer alan tüm ipuçlarını ve daha fazlasını oldukça cüzi bir ücret karşılığında ONET+ PLUS tarafından profesyonel bir şekilde yapılmasını talep edebilirsiniz. Onun haricinde buna ayıracak kapsamlı bir vaktiniz varsa aşağıda detaylı olarak hazırladığımız yazıyı okuyabilirsiniz.WordPress sitelerinizde, her yöneticinin olduğu gibi sizin de önceliğiniz sitenin hızlı olmasıdır. Bu sadece sizin değil, ziyaretçilerinizin de önceliği olacaktır. Eğer Google’da üst sıralarda yer almak ve aynı sektörde bulunan rakiplerinize fark atmak istiyorsanız site hızınıza mümkün olduğunca dikkat etmelisiniz. Sitenize verdiğiniz emeğin karşılığını almak istiyorsanız içeriğinizden çok site hızına önem vermeniz gerekiyor.

Sitenizin olağanüstü kaliteli ve çok iyi içeriklere sahip olduğunu düşünelim. Ancak site hızınız düşükse Google botları, sizden daha kalitesiz ve daha kötü ancak hızlı olan siteleri üst sıralara çıkarak, sizi maalesef üst sıralara taşımayacaktır.

Google’nin 200 civarı sıralama kriteri bulunmaktadır. Bu kriterlerin içinde en önemli üç madde içinde sitenin hızı yer almaktadır.

Site hızını, bir apartmanın veya bir evin temeli olarak düşünebilirsiniz. Eğer temeliniz sağlam olmazsa, üstüne koyacaklarınızın bir önemi olmayacaktır.

WordPress siteniz için hızın ne kadar önemli olduğunu buraya kadar anlatmaya çalıştık. Peki yavaş olan sitenizi nasıl hızlandıracaksınız?

Makale boyunca sizlere ipuçlarını sunacağız, ancak sitenizi hızlandırmak için yapmanız gereken çok iş olduğunu şimdiden belirteyim. ONET+ PLUS’un bu işi profesyonel olarak yaptığını ve hemen aşağıda belirttiğim site hızı ölçüm sitelerindeki verileri gözle görülür oranda tavana çıkardığını üstelik bunu da yalnızca 50 TL karşılığında yaptığını, ipuçlarını sizlere sunmadan belirtmek istiyorum.

wordpress optimizasyon hızlandırma
wordpress optimizasyon hızlandırma
Google Page Speed Ayarlarını Yapın
Öncelikle sitenizin hızını kontrol edelim. Bunun için 4 farklı aracımız bulunmaktadır. Bu dört araçta ücretsiz ve çevrimiçi olarak kullanılabilmekle beraber bunların arasında en çok kullanılan ve benim de size tavsiye edeceğim Google Page Speed aracı olacaktır.

Öncelikle buradan WordPress site hızınızın tahmini değerini ediniyorsunuz. Daha sonra sitenizi hızlandırmanızın yollarını tek tek deniyorsunuz.

Birçok WordPress sitesinde yavaşlığın temel sebebi temadır. Tema seçimi her ne kadar basit görüntüler olarak görünse de seçilen tema, aslında sitenin her anlamda kaderini belirlemektedir. Sitenizde bulunan tema, sitenizi yavaşlatıyorsa öncelikle onu mutlaka daha hızlı bir tema ile değiştirmeniz gerekiyor.

Cache Eklentisi Kurmayı Deneyin
WordPress site hızlandırma işlemlerinde bir diğer yöntem ise cache eklentisi kullanmak olarak verilebilir. Cache eklentisi, günümüzde artık bir eklentiden çıkmış ve zorunluluk kapsamına geçmiştir. Doğru cache ayarları ile WordPress sitenizi oldukça hızlandırmanız mümkün.

Bir diğer yöntem olarak da karşımız CDN kullanmak çıkıyor. WordPress sitenizi kesin olarak hızlandırabileceğiniz yöntemin CDN olduğunu söyleyebiliriz. CDN kullanımı, WordPress sitenizin hızlandırma işlemine etki eden en öncü faktörlerden birisi olarak tanımlanabilir.

Sitenizde bolca resim bulunuyorsa, CDN kullanmak da sizin için tıpkı Cache kullanmak gibi tercih meselesi değil artık zorunluluk olmalıdır.

Sitenizin host firmanızın serverlerinin Viyana’da olduğunu düşünelim. Viyana’dan sitenize giren bir ziyaretçi, sitenizi çok hızlı açabilirken, İstanbul’dan giriş yapan bir ziyaretçi çok farklı sürelerde sitenizi erişebilir. Server ile istemci arasındaki mesafe ne kadar artarsa, sayfanın yüklenme süresi de aynı oranda artacaktır.

CDN kullanıldığında, sitenizdeki dosyaların birçok noktadaki serverlara dağıtıldığını ve bir ziyaretçinin sitenize girmeye çalıştığında bunlardan kendisine en yakın olanı seçerek siteye eriştiğini söylesek sanırım CDN kullanımının ne kadar önemli olduğunu anlatabiliriz. CDN kullanımı ile sitenizin hemen hemen dünyanın her yerinde aynı hızda açılacaktır.

Bir diğer konu olan resim optimizasyonuna bakalım. Kendinizi bir ziyaretçinin yerine koyun ve bir siteye girdiğinizde sitedeki resimlerinin büyüklüklerinin, genişliklerinin birbirinden çok farklı olduğunu ve her resmin özgürlüğünü ilan ettiğini düşünün. O siteye ne sıklıkla girer veya ne kadar süre o sitede kalırsınız? Cevabınızı az çok tahmin edebiliyorum, kendi siteniz üzerinden düşündüğünüzde resimleri boyutlandırdığınızı hatırlıyor musunuz? Admin paneline girerek tüm yazılar sekmesinin altından boyutları belirtilmemiş resimler hangi yazınızda ise yazıyı metin editöründe açarak genişlik ve yükseklik seçeneklerini kontrol edin.

Evet, maalesef bu işlem, sitenizi standart bir hale getirmek istiyorsanız sizi biraz uğraştıracak. Yine bu ve diğer maddelerle fazla vakit kaybetmeden 50 TL ücreti ile ONET+ PLUS’un bu işi profesyonel bir şekilde, anahtar teslim olarak yaptığını söyleyelim.

Sitenizde Serve Scaled Images uyarısı da görmeniz oldukça olası. Bu uyarının sebebi WordPress sitenizin, gerçek boyutlarında sunmadığınız resimleri düzenlemeye çalışmasıdır. Bu da şu anlama geliyor, sitenizin resim için ayırdığınız alanın 600px olduğunu düşünelim. Bir resimin genişliği sizin ayırdığınız alanın daha büyüğü olan 800px boyutunda olduğunda görünürde 600px olan resim, ziyaretçiler tarafından indirilmeye daha doğrusu görüntülenmeye çalıştığında resimin boyutu 800px olacaktır.

Hâlbuki siz aynı resmi 600px genişliğinde sitenize ekleseniz, ziyaretçinin tarayıcısı bu resmin daha büyük boyutunu indirmekle uğraşmayacak ve sitenize daha hızlı erişim sağlayabilecek. Bu da direkt olarak WordPress sitenizin hızlandırma işlemine etki eden özelliklerden biri olarak öne çıkıyor.

Peki bunu nasıl anlayabilirsiniz? Sitenizde olan bir resme sağ tıklayarak yeni sekmede açın. Eğer yeni sekmede açılan resmin boyutları sitenizde var olan resim ile aynıysa, sorun yok demektir. Ancak daha büyük veya daha kötü olarak daha küçük çıkıyorsa bir sorun var demektir. Bunun için de yine başka bir eklenti olan Regenerate Thumnails sizi en azından bu sorundan kurtarabilecektir. Tabii ki bu eklenti otomatik olarak çalışmayacak ve üstünde resimlerin boyutları hakkında çalışmanız gerektirecek. Bu da uzun bir zaman anlamına geliyor.

Resimlerin yanı sıra sitenizde kullandığınız ya da yukarıdaki önerilerimiz doğrultusunda kullanacağınız eklentiler de ister istemez site hızını yavaşlatmaktadır. O yüzden bu kısımn belki de en önemli kısım olarak öne çıkmaktadır.

P3 Plugin Performance Profiler ile Eklenti Performansınızı Ölçün
P3 Plugin Performance Profiler eklentisini kullanarak hangi eklentinin sitenizi ne kadar yavaşlattığınzı görmeniz mümkün. Eklentiyi sitenize yükleyerek Scan Now tuşuna bastığınızda eklentilerin sitenizin açılma hızındaki yavaşlığı etkileyen eklentileri görebilirsiniz.

Bu yavaşlığı gidermek adına, WordPress sitenizde Hello Dolly veya WordPress Importer eklentilerinin gereksiz olduğunu ve bunları mutlaka kaldırmanızı tavsiy edebilirisiz. Yine onun haricinde Google istatistiklerinizi siteniz üzerinden takip ediyorsanız bu eklenti de sitenizin açılma hızını yavaşlatacaktır. Yine aynı şekilde Facebook ya da Twitter sayfalarınız için beğen/takip et eklentilerini kaldırıyorsanız, bunlar da sitenize yük olacaktır. Eğer kullanmadığınız bir eklenti sitenizde bulunuyorsa bu eklentiyi etkisizleştirmeyin, direkt olarak kaldırın.

WordPress site hızlandırma işlemlerinde bir diğer önemli adım ise veri tabanının optimizasyonudur. Veri tabanınızda yapacağınız optimizasyon ile sitenizin açılma hızını iyileştirmeniz mümkün. Bu da zahmetli ve zaman harcattıran işlerden bir tanesidir.

P3 Plugin Performance Profiler İndirmek İçin Tıklayınız

Lazy Load Eklentisi ile Performans Arttırın
Aynı şekilde Lazy Load faktörü de sitenin açılmasına etki etmektedir. Eğer Lazy Load özelliğini sitenize entegre ederseniz, ziyaretçinin karşısına çıkan alan hemen yüklenecek, ekran aşağıya doğru kaydırıldığına kadar alt kısımdaki ögeler yüklenmeyecektir. Böylelikle sitenizin yükleme hızı artacak ve sitenizin trafiği de zaman kazanmış olacaktır. Kimi ziyaretçi için bu durum sinir harbine de dönüşebilir.

Lazy Load İndirmek için tıklayınız
Kullanıcı İmzasıBookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı