THT DUYURU

 
 
Seçenekler

Para kazanma önerileri

LordMazuru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Katılımcı Üye
Üyelik tarihi:
09/2007
Nereden:
cd..
Mesajlar:
994
Konular:
122
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
349
Ticaret:
(0) %
0
2951
08-02-2009 20:26
#1
Bu herşeyden önce adım adım para kazanmanın anlatılacağı bir rehber değil. Basitçe işin ana fikrini kavramanız için bir kaç konudan bahsedeceğim. Türkçe'si balık tutmayı öğretmek amacım.

1.1 TİCARETİN "ALTIN" YOLU:
WoW dünyası öyle bir mekaniğe sahiptir ki her adımınızda bu işi başka şekilde de yapabilirim düşüncesi aklınızda olur. Evet para kazanmanın 101 yolu var ve bunlardan en çabuk döneni farmdan geçer. Ama eğer sabrınız ve yeterli imkanınız varsa bu 101 yoldan herhangi birini deneyerek daha fazla para kazanabilirsiniz.

Oyun mekaniğinde hiç bir şey tek bir kullanıcıya özgü değildir. Her kullanıcı dilediği itemı dilediği şekilde temin edebilmekte özgürdür. Ancak LvL70 olmuş ve cebinde 1000G'u olan bir player türlü nedenlerle ihtiyaç duyduğu ve LvL50 farmından elde edeceği item için 1-2G'unu her zaman feda edecektir.

Bir kaç örnek vermek gerekirse,
a) Meslekler için kullanılan beyaz recipe ve booklar aslında mutlaka bir NPC tarafından satılmaktadır. Eğer yeni açılan bir yerleşim yerini biraz dolaşırsanız mutlaka bu recipe ları bulacaksınız. Genellikle AH fiyatının çok çok altına ve sınırlı sayıda satın alabileceğiniz bu itemları AH'da %300-400 karla satabilmeniz mümkündür. Aynı şekilde reputationınız yüksek olan bölgelerde daha fazla itemı daha ucuz fiyata alabilirsiniz. O bölgeye her gidişinizde aynı recipelardan tekrar elde etmeniz mümkün. (Düşül LvLlarda iyi bir fırsattır ama 3-5G sizin için bir şey ifade etmiyorsa artık başka yol bulmanın vakti gelmiştir.)

b) Pek çok class özel class questleri için değerli itemlara ihtiyaç duyarlar -ki bu sizin için bir fırsattır.

1.2 OYUNU TANIMAK:
WoW size aslında itemlar için çok fazla ipucu verir. En basitinden gri bir itemın işe yaramaz olduğunu beyazların bir iş için kullanılabilirr olduğunu v.b. bilirsiniz. Herhangi bir şekilde elinize geçen bu beyaz itemların ne işe yaradığını gerçekten bilirseniz onları gerçek değerinde satma şansınız her zaman bulunur. Belki bir arkadaşınız yardımıyla bu item ı daha değerli bir item haline getirebilir veya biriktirerek daha faza para kazanabilirsiniz.

AH'da armor ve weapon dışında satılan diğer ürünleri tanımak, fiyatlarını bilmekte size oldukça kazanç getirir. Herhangi bir addon kullanmasanız bile AH'da fiyata göre sıralama yapabilir aynı itemı daha düşük fiyata satanlardan alıp bir süre sonra daha yüksek fiyata satabilirsiniz.

Bir itemı vendor veya ah'ta satmadan önce ne işe yaradığına bakmak size kazanç olarak dönecektir.

1.3 MESLEK SEÇİMİ:
Seçeceğiniz mesleği çok iyi tanımalısınız. Size ne kazandırır, kaç para harcamanız gerekir, oyunu oynayış tarzınızla örtüşür mü iyi düşünün. Örnek vermek gerekirse eğer sık farm yapan biriyseniz ve amacınız hızla LvL almaksa 2 toplama mesleği sizin için biçilmiş kaftandır. Ama bir huntersanız mini mapinizde her zaman bir TRACK çalışacağından Herbalism ve Mining prof. ları için çoğu zaman kaynakları kaçıracaksınız demektir.

Öte yandan oyun sizin için LvL60 veya 70'den sonra başlayacaksa buna göre meslek edinmeniz ve bu lvl lara ulaştığınızda meslek değiştirmeniz mümkündür. Üstelik zaten biriken paranızla seçtiğiniz meslek için recipe veya hammade satın almanız çok daha kolay olacağından bu meslekte daha hızlı ilerleyeceksiniz.

1.4 FARKLILIK YARATMAK:
Ticarette altın kural farklılık yaratmakdır. Yeterince farkınızı yansıtırsanız geliriniz artacak rakipleriniz azalacaktır. Örneğin bu aralar en rağbet gören hammadde mining prof. u ile elde edilenlerdir. (Değişen blacksmith ve yeni Jewelcraft profları nedeniyle) Bunu gören pek çok oyuncu toplama skillerini mininge çevirdi ve fiyatlar rekabet şartları nedeniyle gün geçtikçe düşecek. Ama insanlar hala herbalism, skining v.b. ye ihtiyaç duymaktalar.

Bir diğer basit örnek ise first aid için kullanılan bir çok kumaş parçalarının aynı zamanda pek çok işe yaramasıdır. Humanoidlerden düşen bu kumaş parçaları terziler tarafından kullanılabildiği gibi reputation questleri nedeniyle de çok değerlidir. Eğer bu parçaları bolt of... veya xxx bandage olarak AHta satarsanız pazar payınızın büyük bir bölümünü kaybedeceksiniz demektir.

1.5 TİCARET AHLAKI:
Piyasa değişkendir hatta sunucudan sunucuya bile değişiklik gösterir. Bu nedenle addonlar veya benzeri yollarla aldığınız AH fiyatları heran sizdekinden farklı olabilir.

Bu durumda benzer ürünlerin AH fiyatlarını baz alarak yeni bir fiyat belirlemeniz gerekir. Ancak bunu yaparken 10 adet aynı ürünü görürseniz asla satış yapabilmek için en düşük fiyatı vermeyin.

Bu hem etik olmayacak hem de aslında kazanacağınızdan çok daha düşük bir fiyat belirlemiş olacaksınız. Bu hareketiniz piyasayı durmadan aşağıya çekecek ve düşük alıp pahalı satan ticaret erbaplarının da yemi olmuş olacaksınız. Normal olarak en yüksek fiyat verenin %10'undan daha düşük fiyat vermek sizi bu konuma sokacaktır.

Ürününüzü bankanıza koyun ve bırakın düşük fiyata satılan itemlar tükensin

1.6 AH'I KULLANMAYI ÖĞRENMEK:
AH'da bildiğiniz gibi buyout bedelini ve arttırma başlangıç rakamını belirleyeceğiniz 2 fiyat bölümü yer alır.

Eğer satışınızda bu 2 rakam arasında bir kopukluk var ve arttırmayı takip edemeyecek durumdaysanız zararına satış yapmaya hazırsınız demektir. Çoğu kullanıcı bu gibi durumları takip ederek buyout fiyatı piyasa ederinde ancak bid rakamı düşük olan ve kapanış süresi az kalmış ürünleri takip ederler.

(Tabi bu durumu tersine kullanmakta mümkün olabilir. Bkz.: Farklılık Yaratmak)

Dikkatli olun. Çoğu itemı AH'a koymak için bir bedel ödersiniz. Bu bedel sattığınız item a göre belirlenir ve zaman zaman sıkıcı bir rakam haline gelebilir. Eğer farm yapacaksanız mutlaka depozit bedeli olmayan en azından daha az olan itamları tercih edin.

Çok sık rasladığım diğer dikkat edilecek bir konu da satacağınız itemın vendor değerini iyi bilin. 1G'a koyduğunuz bir item aslında Vendora 2G'a satılıyor olabilir. (Yine tersine kullanılabilecek bir konu.)

Ürettiğiniz itemların değerini bilin. Örneğin çanta yapmak için harcadığınız toplam para (itemları toplamış bile olsanız) 10G'sa o çantayı 5G'a satmak parçaları ayrı ayrı satmaktan daha fazla zarar getirir.

İtemları tanıyın. 2G'a satılan bir weapon örneğin disenchant edildiğinde ederinin çok üstünde bir başka itema dönüşebilir.

Müşterinizi ve fırsatları tanıyın. Oyundaki 2. günümde düşürdüğüm Gri bir Shoulder üzerimde dolaşırken önüne gelen satın almak istedi. Nedenini merak edip araştırdığımda bu kadar düşük bir lvlda çoğu insanın shoulderı olmadığını gördüm. Yapmam gereken basitti. Benimkini satıp gidip aynı farmdan diğerini düşürmek ve böyle devam etmek

2.0 TUTUMLU OLMAK:

devamı sonra
---------------------
BU İMZAYA ERİŞİM ENGELLENMİŞTİR

Ankara 5. Sulh Ceza Mahkemesi, 23/11/2008 tarih ve 2008/599 nolu kararı gereği bu imzaya erişim
TELEKOMÜNİKASYON İLETİŞİM BAŞKANLIĞI"nca engellenmiştir.

Access to this signature is banned by "TELEKOMÜNİKASYON İLETİŞİM BAŞKANLIĞI" according to the order of:
Ankara 5. Sulh Ceza Mahkemesi, 23/11/2008 of 2008/599.


Her Hakkım Saklıdır®™
|l|lllll|lll||ll||lll
³³¹°¹³²¹³ °¹³¹²³

Copyright ©

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler