THT DUYURU

chat
ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Yapay Zeka Çeşitleri Nelerdir?

Cengizhan66 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
06/2017
Mesajlar:
67
Konular:
2
Teşekkür (Etti):
22
Teşekkür (Aldı):
17
Ticaret:
(0) %
0
2381
10-07-2018 16:48
#1
Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren yapay zeka hakkında sizler için detaylı bir şekilde makale yazısı hazırladık. Bu makale yazısı sayesinde yapay zeka nedir? Yapay zeka çeşitleri nelerdir detaylı bir şekilde bilgi sahibi olabileceksiniz.

Öncelikle yapay zeka, insanlar tarafından yapılan ve makinelere vb aletlere yükleme yapılarak bir akıl örneği oluşturmaktadır. Yapay zekalı makineler aynı insanlar gibi hareket edebilir, insanların kavramsallaştırdığı bilgilere göre hareket eden akıllı bir makineler olarak tabir edebiliriz. Yapay zeka tamamen sorunların çözümüne dayalı olmak üzere programlanmış insan gibi düşünme yetisine sahip olabilmesi ilerleyen zamanlar da yeni fikir ve pratik uygulamalar yapılması adına çalışmalar yapmaktadır.

Günümüzde yapay zeka kullanım alanları da gittikçe çeşitlenmekte ve artmaktadır. Buna istinaden yapay zeka ya olan ilgi ve ihtiyaç da gün geçtikçe artmaktadır. Çeşitli bilim insanları ve uzmanların bu alanda çok farklı fikir görüşlerine sahip olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. Bazıları yapay zeka çalışmalarının çok iyi olduğunu belirtirken diğerleri de bu çalışmaların ilerleyen zamanlarda insanoğluna zara verebileceği yöndedir. Ancak böyle bir durumu şu aşamada net olarak bilemeyiz.

Yapay Zeka Çeşitleri Nelerdir?

Yapay zeka çeşitleri kendi içinde 4 çeşide ayrılmaktadır. Şimdi gelin bunları başlıklar halinde inceleyelim.

Tip1 ( Reaktif )
Bu tip yapay zekalar en basit hali ile hazırlanmış olan yapay zeka çeşidi olarak adlandırabiliriz. Durum ve gelişen ortam karşısında, ne görüyor ise ona doğru tepki vermektedir. Çok fonksiyonlu iş yapma olanağına karşın fazla bir işlem yapamaz, geçmişe dair fazla bir şey hatırlamamaktadır. Bunun yanı sıra, sadece 1 alanda uzmanlaşabileceğini söyleyebiliriz

Tip 2 ( Sınırlı Hafıza )
Tip 2 sınırlı hafıza olduğunu söyleyebiliriz. Tip 1 e oranla geçmişi hatırlamakta daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Geçmişi göz önüne getirerek programlama dünyasına kendisini eklemektedir.

Tip 3 ( Zihin Teorileri )
Yapay zeka çeşitlerinden olan tip3 daha iyi düşünebilme hareket edebilme insan duygularını, düşünce ve hareketlerini anlama kapasitesi olduğunu söyleyebiliriz.

Tip 4 ( Bilinci Olan )
En gelişmiş ve kendi bilincinde olan bir yapay zeka çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Böyle bir yapay zeka olmamakla birlikte süper güçlü bir yapay zeka olarak adlandırıldığını söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra soyut düşünceler çıkarıp buna göre düşünme yeteneğine de sahiptir.
---------------------
Sen içine yönel!
Dışından seni habersiz sansınlar.
Ne güzel haldir o.
Sen akıllı ol, seni deli sansınlar

Cengizhan Heryerde!
Konu Cengizhan66 tarafından (17-07-2018 08:03 Saat 08:03 ) değiştirilmiştir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler