Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Information Technology’s
> Yapay Zeka


Yapay Zeka Çeşitleri Nelerdir?

Yapay Zeka

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 10-07-2018 16:48   #1
  • İstihbarat Tim Asistanı
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
06/2017
Mesajlar
Konular
2


  
Yapay Zeka Çeşitleri Nelerdir?Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren yapay zeka hakkında sizler için detaylı bir şekilde makale yazısı hazırladık. Bu makale yazısı sayesinde yapay zeka nedir? Yapay zeka çeşitleri nelerdir detaylı bir şekilde bilgi sahibi olabileceksiniz.

Öncelikle yapay zeka, insanlar tarafından yapılan ve makinelere vb aletlere yükleme yapılarak bir akıl örneği oluşturmaktadır. Yapay zekalı makineler aynı insanlar gibi hareket edebilir, insanların kavramsallaştırdığı bilgilere göre hareket eden akıllı bir makineler olarak tabir edebiliriz. Yapay zeka tamamen sorunların çözümüne dayalı olmak üzere programlanmış insan gibi düşünme yetisine sahip olabilmesi ilerleyen zamanlar da yeni fikir ve pratik uygulamalar yapılması adına çalışmalar yapmaktadır.

Günümüzde yapay zeka kullanım alanları da gittikçe çeşitlenmekte ve artmaktadır. Buna istinaden yapay zeka ya olan ilgi ve ihtiyaç da gün geçtikçe artmaktadır. Çeşitli bilim insanları ve uzmanların bu alanda çok farklı fikir görüşlerine sahip olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. Bazıları yapay zeka çalışmalarının çok iyi olduğunu belirtirken diğerleri de bu çalışmaların ilerleyen zamanlarda insanoğluna zara verebileceği yöndedir. Ancak böyle bir durumu şu aşamada net olarak bilemeyiz.

Yapay Zeka Çeşitleri Nelerdir?

Yapay zeka çeşitleri kendi içinde 4 çeşide ayrılmaktadır. Şimdi gelin bunları başlıklar halinde inceleyelim.

Tip1 ( Reaktif )
Bu tip yapay zekalar en basit hali ile hazırlanmış olan yapay zeka çeşidi olarak adlandırabiliriz. Durum ve gelişen ortam karşısında, ne görüyor ise ona doğru tepki vermektedir. Çok fonksiyonlu iş yapma olanağına karşın fazla bir işlem yapamaz, geçmişe dair fazla bir şey hatırlamamaktadır. Bunun yanı sıra, sadece 1 alanda uzmanlaşabileceğini söyleyebiliriz

Tip 2 ( Sınırlı Hafıza )
Tip 2 sınırlı hafıza olduğunu söyleyebiliriz. Tip 1 e oranla geçmişi hatırlamakta daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Geçmişi göz önüne getirerek programlama dünyasına kendisini eklemektedir.

Tip 3 ( Zihin Teorileri )
Yapay zeka çeşitlerinden olan tip3 daha iyi düşünebilme hareket edebilme insan duygularını, düşünce ve hareketlerini anlama kapasitesi olduğunu söyleyebiliriz.

Tip 4 ( Bilinci Olan )
En gelişmiş ve kendi bilincinde olan bir yapay zeka çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Böyle bir yapay zeka olmamakla birlikte süper güçlü bir yapay zeka olarak adlandırıldığını söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra soyut düşünceler çıkarıp buna göre düşünme yeteneğine de sahiptir.
    


___________________________________________

Sen içine yönel!
Dışından seni habersiz sansınlar.
Ne güzel haldir o.
Sen akıllı ol, seni deli sansınlar

Cengizhan Heryerde!

Konu Cengizhan66 tarafından (17-07-2018 08:03 Saat 08:03 ) değiştirilmiştir..
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2018

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme VakfıGoogle+

wau

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.