THT DUYURU

chat
ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

İngiliz Firmalar Çalışanları Denetlemek İçin Yapay Zekâ Kullanıyor

Çakma Madara' - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
10/2014
Yaş:
23
Mesajlar:
351
Konular:
48
Teşekkür (Etti):
65
Teşekkür (Aldı):
61
Ticaret:
(0) %
0
2158
14-04-2019 00:35
#1
Onlarca İngiliz Firması yapay zekâ teknolojilerini kullanan “Isaak” adında ki bir sistem sayesinde çalışanların üretkenliğini, yaratıcılığını ve verimliliğini ölçebiliyor. Şu an da 130,000 çalışan, İngiliz Status Today şirketinin geliştirmiş olduğu Isaak sisteminin denetiminde. Sistem, çalışanların e-mail trafiklerinden gelen verileri gözlemleyip analiz ediyor. Gelen maillerin ne zaman açıldığı, ne zaman düzenlendiği, toplantıların ne sıklıkla yapıldığı ve e-maillerin ne sıkılıkla ve kimlere gönderildiğinin verileri toplanıyor ve yapay zekâ ile birlikte bunlar işlenip raporlanabiliyor.

Ancak sisteme bazı eleştiriler de var. Sendikalar bu durumun iş ortamında bir güvensizlik yaratacağı kanısında. Aynı zamanda çalışanların ruhsal sağlıklarının da olumsuz yönde etkileneceği tahmin ediliyor. Hertfordshire Üniversitesinden Prof. Ursula Huws’a göre bilgisayarla iletişime geçmeden düşünmek veya diğer bazı işleri yapmak bu sisteme göre kişinin çalışmadığını gösteriyor. Bu durum çalışanların yaratıcılığını olumsuz yönde etkileyebilir. Ek olarak çalışanlar kendi verilerini göremiyorlar, bu veriler sadece işverene özel. Status Today’in açıklamasına göre sistem 1 milyardan fazla veri toplamış durumda ve bu veriler en yetenekli çalışanların tanımlanmasına yardımcı olarak iş verimine bir ivme kazandırmış durumda. Status Today’in CEO’su Ankur Modi’ye göre sistem suistimale açık olabilir, ancak fazla çalışmayı da gösterebiliyor. Modi’ye göre aynı zamanda sistem iş yerlerinde ki ayrımcılığında önüne geçecek.


Kaynak: https://www.dailymail.co.uk/news/art...oop-staff.html

--------------------- Geçen doğum günümde yine bir dilek tuttum, çocuk gibi. Yine imkansız bir dilek tabi. Ne diledim biliyor musunuz? İyi bir insan olmayı..
Konu Çakma Madara' tarafından (14-04-2019 01:09 Saat 01:09 ) değiştirilmiştir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler