THT DUYURU

chat
ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

GPT-3 Nedir ?

SinyorProfesorS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Basın & Medya Ekibi
Üyelik tarihi:
04/2020
Nereden:
Londra
Mesajlar:
1.739
Konular:
131
Teşekkür (Etti):
3
Teşekkür (Aldı):
688
Ticaret:
(0) %
1
390
21-08-2020 10:09
#1


OpenAI'de çalışan 31 mühendis ve araştırmacıdan oluşan grup projeyi geçtiğimiz ay yayınladıı! OpenAI tarafından GPT-3 yayımlandı.GPT-3 bugüne kadar insan dillerini taklit edebilme yeteneğine sahip en gelişmiş dil modeli. Bu yapay zeka sorulara cevap verebiliyor, tercüme yapabiliyor ve hatta şiir yazabiliyor.
GPT-3'e öğrenmesi için verilen veri kümesinin %60'ının kaynağı, 410 milyar veriden oluşan filtrelenmiş Common Crawl sürümüdür. Veri kümesinin %22'si İnternetteki verilerden, %16'sı şimdiye kadar yayımlanmış kitaplardan ve %3'ü Wikipedia'dan gelmektedir.
Peki GPT-3 Ne Yapabiliyor
11 Haziran 2020'de OpenAI, kullanıcıların OpenAI'nin yeni teknolojisinin "güçlü yönlerini ve sınırlarını keşfetmesine" yardımcı olmak için kullanıcı dostu GPT-3 API'sine ("makine öğrenimi araç seti") erişim talep edebileceklerini duyurmuştur.[9][10] Davetiyede, bu API'nin neredeyse "tüm İngilizce komutları" tamamlayabildiğini yazmaktadır. OpenAI GPT-3 API'nin erken sürümüne erişim hakkı olan bir kullanıcıya göre, GPT-3 "inanılmaz derecede tutarlı metinler" yazma konusunda "ürkütücü derecede iyiydi".[11]
GPT-3, insanlar tarafından yazılan makalelerden ayırt etmekte güçlük çekilen haberler üretebildiğinden",[4] GPT-3'ün hem yararlı hem de zararlı uygulamaların geliştirilmesinde kullanılabileceği düşünülmektedir. Araştırmacılar 28 Mayıs 2020 tarihli makalelerinde GPT-3'ün potansiyel zararlı etkilerini detaylıca açıklamışlardır. Yanlış bilgi üretimi, spam, kimlik avı, yasal ve hükümet süreçlerinin kötüye kullanımı, sahte akademik makale yazma ve sosyal mühendislik potansiyel zararlı etkilerden bazılarıdır. Yazarlar, bu risklerin azaltılması konusunda araştırmalar yapılması için bu tehlikelere dikkat çekmektedir.


Birkaç Özellik

Bu site tweet atabileceğiniz güzel sözler üretiyor. “Life is a precious and fragile thing- you have already lost it in the moment you don’t realize that.”. –
"Hayat değerli ve kırılgan bir şey - farkına varmadığınız anda onu zaten kaybetmişsinizdir..” anlamına gelen bu sözün bir yapay zeka tarafından yazıldığına inanmak gerçekten zor. Sayfayı her yenileyişinizde yeni bir aforizma üretiliyor. Bazıları çok mantıklı, bazıları kafa karıştırıcı.

Yazarları teklit edebiliyor

GPT-3 o kadar çok veriyle beslenmiş ki artık belli bir yazarın yazım üslubunu taklit edebiliyor. Bunun için bir şeyi tarif etmenize bile gerek yok. William Shakespeare’den bir kaç dize veriyorsunuz, o bunların kim tarafından yazıldığını anladığı gibi aynı üslupla fakat daha önce yazılmamış bir şiiri yazıyor.

Kodlama yapıyor
Yapmanız gereken tek şey ne istediğinizi tarif etmek “Üzerinde zar at yazan bir buton olsun ve değerini göstersin” Yapay zeka bu basit uygulamayı birkaç saniye içinde yapıyor ve size kodunu da veriyor. Çıkan sonucu beğenmediniz mi? Tarifinizi biraz daha detaylı bir hale getiriyorsunuz. Zarın değeri 0 ve 100 arasında olsun, yukarıda bir başlık olsun. Bir kaç saniye içinde size hem HTML tasarımı hem de gerekli fonksiyonları da kullanarak hazırlanmış Javascript kodu üretiliyor.
Ve briçok Özellik


Röportaj yapabiliyor
Tasarım yapabiliyor


"GPT-3 bir zihin değil, aynı zamanda tamamen bir makine de değil. Bu başka bir şey: milyonlarca zihnin içeriğinin, yazılarında ifade edildiği şekliyle istatistiksel olarak soyutlanmış bir temsili. "

Regini Rini, Filozof
---------------------
Venterius ツ
Konuşmak ihtiyaç olsa bile susmak ayrı bir sanattır.


Konu SinyorProfesorS tarafından (22-08-2020 19:22 Saat 19:22 ) değiştirilmiştir.
3vn2odzn, Reiɴα, -BRAVE-, real Pars, Vepers Teşekkür etti.
P4RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Purple Team & Moderasyon Lideri
Üyelik tarihi:
01/2017
Nereden:
Balkes
Yaş:
19
Mesajlar:
4.995
Konular:
585
Teşekkür (Etti):
1611
Teşekkür (Aldı):
3168
Ticaret:
(0) %
3 Hafta önce
#2
Ellerine sağlık
---------------------

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler