Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform...  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform... >
THT Makaleler
> Yeni Teknolojiler

Google'ın Wi-Fi balonları Porto Riko'ya internet sağlayacak

Yeni Teknolojiler

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 01-10-2017   #1
  • Offline
  • Asteğmen
  • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Sep 2017
Yaş
22
Mesajlar
Konular


  
Google'ın Wi-Fi balonları Porto Riko'ya internet sağlayacakGeçtiğimiz haftalarda Porto Riko'yu vuran Maria kasırgası ülkede yoğun elektrik kesintilerine neden olurken iletişim altyapısını da çalışmaz hale getirmişti. ABD'nin önde gelen teknoloji şirketleri bölge halkına finansal destek olmak için bağış hareketleri yürütürken internet devi Google, ülkedeki krizin etkisini azaltmak adına Project Loon çalışmasını devreye sokuyor. Google'ın çatı şirketi Alphabet için çalışan ve yaratıcı fikirleriyle öne çıkan X bölümü tarafından geliştirilen çalışma ile bölge halkına internet hizmeti sunulacak.


Balonlarla İnternet Hizmeti Yaklaşık 3.5 milyon insanın yaşadığı ülkede, baz istasyonlarının yüzde 90'ı kasırgadan zarar görmüş ve çalışmaz hale gelmiş. Henüz onarılamayan baz istasyonları nedeniyle internet, mesajlaşma ve arama hizmetinden faydalanmayan Porto Rikolular, sevdikleriyle iletişime geçip onların durumunu öğrenemiyor. Google'ın Project Loon ekibi ise bu problemleri çözmek için harekete geçti ve henüz test aşamasında olan balonları Porto Riko'da konuşlandırmaya başladı. Şiddetli rüzgarlara dayanabilen ve 20 kilometre yükselikte uçabilen balonlarla Wi-Fi bağlantısı üzerinden bölge halkına internet sunmak isteyen şirket, böylece bölgedeki iletişim sorununu çözmeyi planlıyor.
Google'ın aslında internet erişimi olmayan kırsal bölgelere internet sağlama amacıyla ortaya attığı ancak felaket bölgelerinde de oldukça işe yarayan balonla internet sunma çalışması geçtiğimiz mayıs ayında Peru'da kullanılmıştı. Peru'da meydana gelen sel felaketi sonrasında Project Loon'u uygulamaya koyan ve bölge halkına internet hizmeti sağlayan Google'în tecrübeli olduğunu söyleyebiliriz ancak bu çalışma öncesinde şirketin Peru'da halihazırda testler yaptığını söylemekte fayda var. Bu açıdan bakıldığında Porto Riko'daki çalışma şirket için oldukça zorlu geçebilir.

Facebook da Benzer Adım Atabilir Google'ın balonla internet sunma fikrine benzer bir fikri test eden Facebook, insansız hava araçlarıyla internet hizmeti sunmaya çalışıyor. Porto Riko'daki felaket sonrasında Facebook'un da benzer bir hamle ile bölge halkına yardım edebileceği konuşuluyordu ancak şirket henüz böyle bir karar almış değil. Porto Riko'daki hasarın giderilmesi için 1.5 milyon dolarlık bağış yapan Facebook, bağlantı sorunlarının çözülmesi için de bölgeye ekip yolladı.
Kaynak : Donanım haber
    
Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından açılmaktadır.
Bu konular yönetimimiz tarafından takip edilsede gözden kaçabilen telif hakkı olan veya mahkeme kararı çıkmış konular sitemizde bulunabilir. Bu tür konuları bize turkhackteamiletisim [at] gmail.com adresine mail atarak bildirdiğiniz takdirde en kısa sürede konular hakkında gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com


Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Turkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Turkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Turkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2018

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme VakfıGoogle Links

wau

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.