0'dan temellendirme - Network-FTP

memu.exe

Üye
24 Mar 2023
70
63
lol
Nabersiniz dostlar!

welcome-to-the-hood

Sınavlar, aile, iş, güç derken buraya ara vermiştim sonunda nefes alabilecek vakitlerimin olduğu döneme geri döndüm.
Maleseef onca aradan sonra hiç bir şey hatırlamıyorum, her şeyin başladığı noktaya geri döndüm diyebilirim.

O yüzden geçmişte paylaştığım şeylerin üzerinden geçip 0'dan bir başlangıç yapıcağım temelleri hatırlasam bile
üzerinden geçmem iyi olur, geçmişte paylaştığım şeyleri daha da basitleştirip tekrardan üzerinden geçiceğimiz bir
seriye başlıyorum.

Yani eğer 0'dan başlıyorsan ve onca kaos bilgi içerisinde nereye bakıcağını bilmiyorsan
temel atmak için bu konu başlığı tam sana göre.

Sabırsız dostum, 2 günde Ubisoftu hackleyip tüm datayı çalmak isteyen arkadaş, sana sesleniyorum;
hayallerle yaşıyanı...

Biraz uzun gelebilir ve epey sabır isteyen bir iş olucak ama temelli sağlam atmadan direkt " '+or+1=1 " diye girerseniz
güvenin bana bu anlamak değil ezber olucaktır.

Kısaca bu serinin ilk başların da öğrenicekleriniz;

*
Network nedir? (Bu Konu)
*Hacking nasıl yapılır?
*
Sql nedir?
*
Sql İnjection nedir?
*
Kali Linux, Pentester programları nelerdir?
*Ve dahası..

İlk önce her şeyin nasıl olduğunu anlamak için Network konusunu basitçe anlıyalım

Varsayalım ki PC noktasındayız ve H sitesine girmek istiyoruz, bunun için bir istek gönderiyoruz,
ardından rooter bu noktaya isteğimizi ulaştırıyor ve bize sitenin bilgilerini veriyor (Buna da B bilgisi diyelim.)

Bilgisayarımız işe bunları yazdırıyor.

o1ccn2x.png

Kısaca Network bu, tabi bu konun içine bir çok protokoler, firewall, dns... giriyor ama su anlık bu kadar detaya inmemize
gerek yok, günümüzde kullanılan internet mesh'inin basitleştirilmiş hali.

(Mesh = internet ağının iskeleti, bunu da bilmenize gerek yok. Sadece buna benzer bir çok Network ağının olduğunu bilin.)
(Network konusu için ap ayrı detaylı bir konu açıcağım, içinde hack örnekleri de bulunucak çıktığında buraya o konunun
linkini bırakırım.)

Bu Network konusuna bir örnek verelim ve bir cihazdan başka bir cihaza "FTP(File Transfer Protocol)" yoluyla bir
dosya aktaralım.

Öncellikle bir komut sistemi açıp içine ftp yazıyoruz

9m12n0u.PNG

Kısaca bu komut bizi ftp moduna sokuyor, ardından "open serverismi"
Server olarak internet üzerinde ki ücretsiz bir servera bağlanıyorum

o8ffzqk.PNG

Eğer server open public ise kullanıcı adınızı anonymous(veya kurucu ne olarak belirlediyse) yaparak katılabilirsiniz
eğer public değil işe sizden kullanıcı adı ve sifre isteyecektir.

3uah8td.PNG

Başarıyla giriş yaptık simdi server içinden bir şey indirmeyi deniyelim;
server içinde ki dosyalara bakmak için
ls yazıyorum

jhcnf6i.PNG

Eğer hiç bir uzantısı yok işe muhtemellen bir klasördür. Klasörün içine bakmak için "cd klasör ismi"
Bir dosyayı indirmek için get dosyaismi yazıyoruz örnek olarak welcome.msg'yi indirelim

3l7jq7w.PNG

Gördüğünüz gibi welcome.msg bilgisayarımza ulaştı

ftp serverından çıkmak için işe "
bye" yazabiliriz

1uzzitg.PNG

Bunu anlatmamın sebebi, temeli atarken bir çok Website Labı çözüceğiz ki iyice injection terimini ve ne olduğunu anlayalım.
Ayrıca Network üzerinde kendini geliştirmek ve orada siber güvenlikle uğraşmak isteyenler içinde güzel bir temel olucak.

Bu günlük konumuzun sonuna geldik basitçe Network konusuna ve Network üzerinden bilgi alışverişine örnekli bir şekilde
bakmış olduk, günümüz internet bilgi alışverişi temelde böyle işliyor, hatam varsa affınıza sığınırım
uzunca bir süreden sonra geri dönüş olarak basit bir konuyu ele almak istedim benim gibi temellini unutmuş
veya 0'dan başlayan insanlara destek olacağını düşünüyorum.
Vakit geçtikçe daha fazla temellendirme konusu, ilerledikçe ve bende hatırladıkça daha farklı konulara
geçiş yapacağım, simdiden onlarca konuyu hatırladım.

-Tatlı geceler İyi rüyalar-

221 Goodbye.

louise0357

Anka Underground Team
21 Tem 2023
487
177
/
Nabersiniz dostlar!

welcome-to-the-hood

Sınavlar, aile, iş, güç derken buraya ara vermiştim sonunda nefes alabilecek vakitlerimin olduğu döneme geri döndüm.
Maleseef onca aradan sonra hiç bir şey hatırlamıyorum, her şeyin başladığı noktaya geri döndüm diyebilirim.

O yüzden geçmişte paylaştığım şeylerin üzerinden geçip 0'dan bir başlangıç yapıcağım temelleri hatırlasam bile
üzerinden geçmem iyi olur, geçmişte paylaştığım şeyleri daha da basitleştirip tekrardan üzerinden geçiceğimiz bir
seriye başlıyorum.

Yani eğer 0'dan başlıyorsan ve onca kaos bilgi içerisinde nereye bakıcağını bilmiyorsan
temel atmak için bu konu başlığı tam sana göre.

Sabırsız dostum, 2 günde Ubisoftu hackleyip tüm datayı çalmak isteyen arkadaş, sana sesleniyorum;
hayallerle yaşıyanı...

Biraz uzun gelebilir ve epey sabır isteyen bir iş olucak ama temelli sağlam atmadan direkt " '+or+1=1 " diye girerseniz
güvenin bana bu anlamak değil ezber olucaktır.

Kısaca bu serinin ilk başların da öğrenicekleriniz;

*
Network nedir? (Bu Konu)
*Hacking nasıl yapılır?
*
Sql nedir?
*
Sql İnjection nedir?
*
Kali Linux, Pentester programları nelerdir?
*Ve dahası..

İlk önce her şeyin nasıl olduğunu anlamak için Network konusunu basitçe anlıyalım

Varsayalım ki PC noktasındayız ve H sitesine girmek istiyoruz, bunun için bir istek gönderiyoruz,
ardından rooter bu noktaya isteğimizi ulaştırıyor ve bize sitenin bilgilerini veriyor (Buna da B bilgisi diyelim.)

Bilgisayarımız işe bunları yazdırıyor.

o1ccn2x.png

Kısaca Network bu, tabi bu konun içine bir çok protokoler, firewall, dns... giriyor ama su anlık bu kadar detaya inmemize
gerek yok, günümüzde kullanılan internet mesh'inin basitleştirilmiş hali.

(Mesh = internet ağının iskeleti, bunu da bilmenize gerek yok. Sadece buna benzer bir çok Network ağının olduğunu bilin.)
(Network konusu için ap ayrı detaylı bir konu açıcağım, içinde hack örnekleri de bulunucak çıktığında buraya o konunun
linkini bırakırım.)

Bu Network konusuna bir örnek verelim ve bir cihazdan başka bir cihaza "FTP(File Transfer Protocol)" yoluyla bir
dosya aktaralım.

Öncellikle bir komut sistemi açıp içine ftp yazıyoruz

9m12n0u.PNG

Kısaca bu komut bizi ftp moduna sokuyor, ardından "open serverismi"
Server olarak internet üzerinde ki ücretsiz bir servera bağlanıyorum

o8ffzqk.PNG

Eğer server open public ise kullanıcı adınızı anonymous(veya kurucu ne olarak belirlediyse) yaparak katılabilirsiniz
eğer public değil işe sizden kullanıcı adı ve sifre isteyecektir.

3uah8td.PNG

Başarıyla giriş yaptık simdi server içinden bir şey indirmeyi deniyelim;
server içinde ki dosyalara bakmak için
ls yazıyorum

jhcnf6i.PNG

Eğer hiç bir uzantısı yok işe muhtemellen bir klasördür. Klasörün içine bakmak için "cd klasör ismi"
Bir dosyayı indirmek için get dosyaismi yazıyoruz örnek olarak welcome.msg'yi indirelim

3l7jq7w.PNG

Gördüğünüz gibi welcome.msg bilgisayarımza ulaştı

ftp serverından çıkmak için işe "
bye" yazabiliriz

1uzzitg.PNG

Bunu anlatmamın sebebi, temeli atarken bir çok Website Labı çözüceğiz ki iyice injection terimini ve ne olduğunu anlayalım.
Ayrıca Network üzerinde kendini geliştirmek ve orada siber güvenlikle uğraşmak isteyenler içinde güzel bir temel olucak.

Bu günlük konumuzun sonuna geldik basitçe Network konusuna ve Network üzerinden bilgi alışverişine örnekli bir şekilde
bakmış olduk, günümüz internet bilgi alışverişi temelde böyle işliyor, hatam varsa affınıza sığınırım
uzunca bir süreden sonra geri dönüş olarak basit bir konuyu ele almak istedim benim gibi temellini unutmuş
veya 0'dan başlayan insanlara destek olacağını düşünüyorum.
Vakit geçtikçe daha fazla temellendirme konusu, ilerledikçe ve bende hatırladıkça daha farklı konulara
geçiş yapacağım, simdiden onlarca konuyu hatırladım.

-Tatlı geceler İyi rüyalar-

221 Goodbye.
eline sağlık

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.