App Inventor | Android Programlama Dersleri | Ders 2 Bölümler

Jenjente110

Uzman üye
6 Ağu 2015
1,446
2
root@THT:~
Nasıl Yeni Bir Proje Oluşturulur ?
Bir Önceki Dersimizde Anlattığımız Üye Olma İşleminden Sonra Bu Sayfaya Giriyoruz
WkDL4L.png

Resimde Görünen "Start New Project" Butonuna Bastıktan Sonra Önümüze Çıkan Ekranda Project Name : Kısmına Uygulamamızın İsmini Veriyoruz . Proje İsminde : Boşluk , Türkçe Karakter Bulunmamalıdır.
BPz5Pp.png

"OK" Butonuna Bastığımızda Önümüze Gelen Ekranı Tanımamız Çok Önemli .
kB6y6y.png

ToolBox :Bütün Araç-Gereçlerimizin Bulunduğu Kısım .Kullanacağımız Bütün Nesneleri Sürükleyerek Önizleme Ekranına Bırakmamız Gerekmekte
Önizleme Ekranı :Tasaramları Yapacağamız , Uygulamamızın Nasıl Göründüğünü Görsel Bir Şekilde Öğreneceğimiz Kısım
BileşenlerProjemize Eklediğimiz Her Nesne Burada Yer Alacak ; Buradan Nesnelerin İsimlerini Değiştirebilir , Nesne'yi Silebilirsiniz
Özellikler KısmıSeçilen Nesnenin Ayarlamaları İle İlgili Düzenlemeleri Yapabileceğimiz Bölüm
Sağ Üsteki Bu Bölüm İle Desinger / Blocks Kısmı Desinger Sekmesinde Tasarımı , Blocks Sekmesinde Programlamayı Yapacağız . Fakat Programlamayı Kod Yazmadan Yapacağız .
o3VRpo.png

Blocks Sekmesine Girdiğinizde Karşımıza Altaki Gibi Bir Bölüm Çıkacaktır .
9oNB88.png

Controls :Döngüler Diyebileceğimiz Bu Kısım Programlamanın Bel Kemiğidir . Ve En Önemli Kısım Burasıdır .
Logic Türkçesi Operatör Olan Kısım Döngülerde İşimize Yarayacak
Mathİçinde Matematik Kod Bloklarını Barındıran Kısım Burası .
Text String (Yazılar) İle İlgili Bu Kısımı İleriki Kısımlarda Değineceğiz
List : Liste İşlemleri İle İlgili Bir Kısım
Colors : Renkler İle İlgili Kısım
Variables : : Değişken Bölümü

Son düzenleme:
25 Mar 2016
55
0
Bunu 6. sınıfa giden kuzenime öğretiyorlar. Eğer gerçekten birşey yapmak istiyorsanız bir programlama dili öğrenmenizi öneririm.

Jenjente110

Uzman üye
6 Ağu 2015
1,446
2
root@THT:~
Aslına Bakarsanız 3 Farklı Programlama , 2 Tane Web Programlama Dili Biliyorum . Sadece Forum'a yeni Katılmış , Programlamaya Yeni Başlayacak Kişiler İçin Yazılı Döküman Hazırlıyorum . Ve App Inventor'ı Bilmeyen Binlerce Kişi Var Burada

25 Mar 2016
55
0
Aslına Bakarsanız 3 Farklı Programlama , 2 Tane Web Programlama Dili Biliyorum . Sadece Forum'a yeni Katılmış , Programlamaya Yeni Başlayacak Kişiler İçin Yazılı Döküman Hazırlıyorum . Ve App Inventor'ı Bilmeyen Binlerce Kişi Var Burada

Forumun yaş ortalaması 15 (sanırım) ve 15 yaşındaki birinin bir programlama dili öğrenmesinin daha faydalı olacağını düşünüyorum. Ama 7-12 yaş arası için güzel bir site.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.