IONIC Framework Nedir? Nasıl Kurulur?

'GÖKBÖRÜ

Özel Üye
16 Ağu 2012
11,083
16
Belirsiz.
Ionic, web teknolojileri kullanarak (html,css ve javascript) ortaya bir mobil(hybrit) uygulama çıkartır.
AngularJS altyapısı üzerine kurulu olduğundan AngularJS’in barındırdığı bütün yapıyı kullanıma olanak sağlamakta ve büyük bir kolay getirmektedir.
ngCordova mobülü ile Cordova yı kullanarak gps,kamera gibi cihazın tüm özellikerini kullanabilmeyi sağlıyor.
Performans takıntılı. Hıza yüksek ölçüde önem veriyor.
Android, IOS, Windows Phone vb. gibi birçok mobil işletim sistemi desteği var.
Peki her platform için sdk desteği ile geliştirmek varken neden Ionic kullanmalıyız? Çünkü native uygulamalar için

Her biri için sağladığı programlama diline hakim olmak ve componentlerini iyi bilmek gerekiyor,
Aynı uygulamayı bir platformda yazdığımız zaman diğerine taşırken bir çok problemle karşılaşabiliyoruz,
Zaman kaybı
olarak basitçe sıralayabiliriz. Ionic framework’ü kullanırsak

Tek dil ile bütün platformlar için uygulama,
Zamandan ve iş gücünden tasarruf,
Hızlı prototipleme ile native lere göre daha erken uygulama elde etmek,
Chrome tarayıcı üzerinde IOS ve Android platformlarının emulatörleriyle uğraşmaksızın çıktı alabilme ve oto update özelliği
degisim

gibi temel farkları ortaya koyabiliriz. Şimdi gelin ionic framework’ü kurmak için neler gerekli başlayalım.

Anlatım işlemlerimi Windows 10 üzerinde gerçekleştireceğim.

Öncelikle bilgisayarınızda NodeJS kurulu olması gerekiyor. Buraya tıklayarak indirebilirsiniz. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra executable dosyaya tıklayıp olağan kurulum sırasını takip ederek(next,next,next..) NodeJS’i kurabilirsiniz. Kurulum tamamlandıktan sonra Denetim Masası/ Sistem/Gelişmiş Sistem Ayarları penceresinde bulunan Ortam Değişkenleri butonuna tıklayalım. Açılan ekranda PATH değişkenini düzenle diyelim.

Sistem Degiskenleri

Değişken değeri içerisinde “C:\Users\KullaniciAdi\AppData\Roaming\npm” adında bir path bulunması gerekiyor. Yoksa ekleyelim.

İkinci olarak Android SDK gekerekli. Ben burada daha sonradan anlatacak olduğum örneklerde android platformu üzerinden devam edeceğim yani uygulamayı build ettiğim sonuçları android cihazlarda test etmek istediğim için android in APIlerine ihtiyacım olacak. Buradan Android SDK’yı indirip kurabilirsiniz. SDK manager’ı açtığınızda 21 ve 22 level apileri indirmeyi unutmayın.

Android için emülatörde çalıştırmak istediğimiz uygulama varsa bunun için birde JDK’ya ihtiyacımız olacak. JDK’yı buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Son olarak indirmemiz gereken tek şey Apache ANT. Onu da buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Adresten indirdikten sonra istediğiniz bir klasöre dosyaları kopyalayın ancak bu dosyaların sabit bir yerde bulunmalarına özen gösterin zira biraz sonra sistem değişkenleri kısmına statik bir yol girmiş olacağız. Ben C nin altında herhangi bir yere koyuyorum.

Bütün kurulumlar tamamlandıktan sonra sistem değişkenleri ayarlamamız gerekiyor. Bunun için yukarıda izlediğimiz (PATH düzenlediğimiz bölüm) yolu takip ederek PATH in görüntülendiği pencereye gelelim. Düzenleye tıkladıktan sonra indirmiş olduğumuz android sdk ve jdk için path e adreslerini verelim:

“C:\…….\JDK\Bin”;
“C:\………\ANDROIDSDK\tools”;
“C:\………\ANDROIDSDK\platform-tools”;
“C:\………\ApacheANT\Bin”;
bunları peş peşe ekledikten sonra tamam deyip çıkalım.

Sıra geldi Ionic kurulumuna. Bunun için command line interface’imizi açalım ve “npm install -g cordova ionic” yazarak enter a basalım.

cmd-ionic

Bu işlemden sonra ionic otomatik olarak kuruluma başlayacaktır.

Evet şuanda ionic framework’ünü kurmuş bulunmaktasınız ve bir sonraki aşama olan örnek proje oluşturmaya geçmeye hak kazandınız !​

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.