Maltego || Kısa Anlatım // T3RMiN4TOR

T3RMiN4TOR

Kıdemli Üye
19 Haz 2013
4,998
7
İstanbul
693Bgl.png

Merhaba arkadaşlar,

Bugün sizlere bilgim dahilinde Maltego Nedir? Konusunu anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle arkadaşlar, hedef bilgisayar yada hedef kişiden ne kadar çok bilgi toplarsak toplayalım bu kesinlikle bizim yararımıza olacaktır. Neden mi? Çünkü, hedef kişi hakkında az bilgilere sahip olduğumuz vakit atacağımız her adım kuşkulu ve belirsiz olur. Bu da bizi başarısızlığa iter.

Maltego, en çok pentest aracı olarak kullanılmasında Aktif ve Pasif bilgi toplama olacak şekilde büyük rol oynamaktadır.

Peki bu bahsettiğimiz Aktif ve Pasif Bilgi Toplama ne işe yarıyor. Onu anlatayım sizlere.

Pasif Bilgi Toplama:
Hedef kişi veya sistemi hiçbir erişim olmaksızın yani yüzeysel olarak bilgi toplamaya denir.

Aktif Bilgi Toplama:
Hedef kişi veya sistem hakkında yüzeysel olarak elde ettiğimiz bilgiler doğrultusunda yapacağımız taramalar sonucu zafiyetleri ortaya çıkarmaya denir.

Maltego'nun diğer pentest araçlarından ayıran tek ve büyük bir özelliği mevcuttur. O da topladığı bilgileri ekrana görsel olarak yansıtmasıdır.

Maltego, hem windows hem linux hem de mac işletim sistemine sahip bilgisayarlar da çalışması için tasarlanmış olup, iki de sürümü bulunmaktadır. Bunlar; Ticari Sürüm ve Topluluk Sürümüdür.

Açıklamalar doğrultusunda Maltego bizim için hangi bilgileri topluyor onları maddeler halinde sıralayalım.

》Alan adları
》Whois bilgileri
》Ip adresi veya bir ağın tespiti
》E-posta adresi toplama
》Telefon, fax numaraları
》Sosyal paylaşım ağları
》İnsanların kişisel bilgileri
》Sosyal networkler
》Şirketler, web siteleri
》İnternet altyapısını kullarak domainleri,
》IP adreslerini, belgeleri ve dosyaları gibi....

İsoTas'

Kıdemli Üye
8 Ocak 2017
2,596
0
Kıbrıs'
Ellerinize Sağlık Hocam Teşşekürünüzü Verdim İşe Yarar Konu Bilmeyen Arkadaşlar İçin Kısa Ve Öz Anlatım

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.