Open Sef Dersi

By-CyL1nD3r

Uzman üye
1 Eyl 2008
1,485
14
BuRs4
Open Sef 2.0.0 Rc5 İndirmek için adres : JoomlaCode > Exception

Öncelikle genel ayarlarda neler olmalı buradan bakınız.

-----------------> https://tik.lat/8i7m0

Burada gözüken "Search Engine Friendly Url" cümlesi "Arama Dostu Url ler" anlamına g eliyor,yani sayfalarımızın linkleri arama motorlarına daha hoş gözükecek şekilde oluyor.

Alttaki "Dynamic Page Titles" ise "Değişken Sayfa Başlıkları" anlamına geliyor ki her sayfa için ayrı sayfa başlıkları oluşturuyor,buda arama motorları için çok büyük artı!

Önemli Not: Arama Dostu Url leri yapmak için joomla ana dizininde bulunan htaccess.txt adlı dosyamızın adının .htaccess olarak değiştirilmesi lazım. Eğer .htaccess yaptığınızda sitenizdeki linkler çalışmazsa .htaccess dosyanızın bir yedeğini alın,sonra .htaccess dosyasını açarak içindeki kodları silin ve şu kodları yapıştırın,kaydedin.Büyük ihtimalle çalışır.

Kod:
## OpenSEF plain htaccess file

## Can be commented out if causes errors
#Options FollowSymLinks

## mod_rewrite in use
RewriteEngine On

## If Joomla is installed in the web server root
## RewriteBase /
## If Joomla is installed in a sub-directory
## RewriteBase /directory_name_here
RewriteBase /

## Begin 3rd Party or OpenSEF Section
##
#RewriteCond %{REQUEST_URI} ^(/component/option,com) [NC,OR] ##optional - see notes##
RewriteCond %{REQUEST_URI} (/|\.htm|\.php|\.html|/[^.]*)%body%nbsp; [NC]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule (.*) index.php
##
## End 3rd Party or OpenSEF Section

Şimdi şunlar olmuş olması lazım;
1- Sitenizdeki linkler artık www.siteadi.com/category/14/33 [url]https://tik.lat/mANQj
List Friendly Urls: Bu sekme sitemizdeki arama dostu linkleri listeler ve çeşitli ayarlar yapmamızı sağlar,örneğin;yayından kaldırma,silme,kullanım durumu gibi.

New Friendly Url: Yeni bir arama dostu link oluşturmanıza yarar.

Delete All Unpublished: Yayında olmayan tüm linkleri siler.

Delete All Invalid: Tüm geçersiz linkleri siler.

Delete All: Tüm linkleri siler.

Sırada Manage Sites sekmesi var.
Resim: https://tik.lat/6pmZw

Öncellikle bu sekme bir host altında birkaç joomla siteniz varsa işinize yarar.Yani çoklu site desteği gibi birşey.
List Sites: Burada eklediğiniz siteler çıkar karşınıza.
New Site: Yeni bir site eklemek için gerekli sayfa.

Diyelim sitemize open sef i kurduk ve herşey takır takır işliyor,ve sıra sitemizi google a tanıtmaya geldi.Bu durumda devreye open sef bileşeninin Google Sitemap özelliği giriyor.Bu özellik sayesinde site haritamızı google a çıkartıyoruz.

Google Sitemap:
Resim : https://tik.lat/Fi8mY

Google Sitemap: Bu sayfada sitemap hakkında çeşitli bilgiler var.Ayrıca diyorki; sitemap dosyası ayarlarınızı Configuration - Google sitemap sekmesinden yapabilirsiniz.
Hemen oraya gidiyoruz. Resim: https://tik.lat/hjmHD

Xml File Name : Sitemap dosya adını belirlemiz isteniyor,bunu aynen bırakabiliriz.
Sitemap ******** : Site haritasının konumunu belirtiyor.Boş bırakırsak ana dizine atıyor.
Last Modified : Son düzenlenme diyor; bunu olduğu gibi bırakıyoruz.
Change Frequency : Değişim sıklığı,bunu ben günlük yaptım,isterseniz saatlik , yıllık v.s olarak yapabilirsiniz.
Priorty : Ben 0.8 de bıraktım,açıkcası ne işe yaradığını doğru bildiğime emin olmadığım için söylemiyor
Display Edit Screen After Scan : Sitemap hazırlandığı zaman düzenleme yapmama izin ver anlamına geliyor.Eğer site haritası hazırlandığı zaman düzenleme yapmak isterseniz bu sekme Yes de olacak.

Şİmdi ayarlarımızı yaptık ve "Save" butonuna basarak ayarlarımızı kaydediyoruz.Bu arada oluşturulan sitemap in yazma iznini 777 yapmayı unutmayın.Ayrıca sitemap nasıl google a tanıtılır diye soracak olursanız bunu şurada detaylı olarak anlattım.
Adres: http://www.******************/forum/i...p?topic=6253.0

Sıra geldi sitamap imizi oluşturmaya,yani Generate Sitemap sekmesine.
Generate Sitemap sekmesine tıklıyoruz,karşımıza sitemizin adresleri geliyor,save xml file diyoruz ve site haritamız kayıt edilmiş oluyor.

View Xml File sekmesi ise site haritamızı görüntülemeye yarıyor.

Seo Assistant Sekmesi:
Resim: www.komedimerkezi.com/seodersi/6.JPG [url]https://tik.lat/vhUdz

Configuraiton sekmesine tıklıyoruz.Basic ayarlardan başlıyoruz.

Open Sef Enabled: Bunu open sefi yayınlamak istiyorsak Enabled yapıyoruz.
Administrative Language: Bunu englishde bırakıyoruz.
Show Administrative Sidebar : Yes de kalıyor.
Fetch Uptades and Addon list: No da kalıyor.

Sef sekmesine geçiyoruz.
Lower Case All Urls: Yes de kalıyor.
Page Suffix: .html oluyor.
Replace Space Character: Boşluklara hangi karakterin koyulacağını soruyor : Ben - kullanıyorum isterseniz _ kullanabilirsiniz.
Remove Charecters: Silinecek karakterlerin listesi,şunu kullanıcaksınız:
!,$,%,@,?,#,(,),+,*,"
Content Url Structure: İçerik linklerinin hangi tarz olacağını seçiyoruz.Ben Section/Category/Title da bıraktım
Section Title Field: Title kullanıyoruz.
Category Title Field: Title kullanıyoruz.
Content Title Field: Title kullanıyoruz.
Multi Page Numbering: %s_%d böyle olucak.
Multi Page Prefix: sayfa ön eki oluyor,bunu sayfa olarak kullanabilirsiniz.İngilizce olarak page yazmışlar.
Validation Level: Normal

Replacements sekmesine geilyoruz:
Bu sekme hangi karaktelerin,hangi karakterlerle değiştirileceğini belirlememize yarıyor.Şunu kullanın:

Characters : ş,ı,ğ,ç,ü,ö,Ş,İ,Ğ,Ç,Ü,Ö
Replacements : s,i,g,c,u,o,S,I,G,C,U,O

Aynen sırası ile yazılmalı,yani kopyala yapıştır yapın.

Core alias sekmesine geldik.Ben burayı olduğu gibi bıraktım.

Sıra geldi components sekmesine : Bu sekme bileşenlere hangi isimler verileceğini belirlememize yarıyor.Örneğin bende pony gallery komik_resim ler olarak çıkıyor.Bu özelliği istediğimiz bileşenlerde kullanabiliriz.Bazı bileşenlerde sorun çıkarabilir.Bu durumlarda o bileşenin yanındaki "Use Alias" sekmesini boş bırakacağız.

Geldik features sekmesine:

Use Multi Site Feature: Eğer çoklu site desteği kullanmıyorsak No olarak seçieceğiz.
Use content auto mapping : Yes olacak.
Auto Map Redirect : Yes.
Use Advenced Sef Extansions: Yes
Enforce Canoncial Urls: Bu sekme bende no ama yes olması faydalı.Gelelim bende neden no ve ne işe yarar.Bu sekme sitemizde bulunan sefli olmayan linklerin otomatik olarak sefli olmasını sağlar.Fakat bu sekme açıkken joomlanın oylama sistemi çalışmıyor.Bu yüzden ben bunu no yaptım.Yeni bir yama çıkana kadar ben no kullanacağım.Ama eğer oylama sistemini kullanmıyorsanız Yes olursa daha iyi.

Generate Absolute Urls: Yes
Append Date: No
Append Date Format : %Y%m%d
Append Conent ID: No
Append item id : No
Use Sessiong İd Support : Yes
Record Unmapped Urls: Yes
Record Invalid Urls: Yes
Record Url Hit Count: No

Geliyoruz advanced sekmesine : burada değiştirilecek birşey yok.
Google sitemap sekmesinde zaten gerekli ayarları yapmıştık.
****tag sekmesi ise aynen olduğu gibi kalıyor.

Ve şimdi tüm bu yaptıklarımızı sol üst köşedeki SAVE butonuna tıklayarak kaydediyoruz.

Dipnot: Open sef açıldığında sitemizdeki linkler joomla sefindeki gibi gelecektir öncelikle.Bunların open sefli hallerini alması için üstlerine birer kere tıklanması lazım.

Ek özellikler:
Open sef blog sayfalarda sorun çıkarabiliyor,onun için ekte bulunan yamayı
/administrator/components/com_sef/core içindeki sef.mapper.php nin üzerine yazıdırıyoruz.Böylece blog sayfalarımızdaki hata düzelecektir.

Open sef bileşenler için özel olarak sef_ext.php çıkararak bileşenler için özel olarak sef yapılmasını sağlıyor.Docman için yapılmıştı fakat Türkçe'de sorun çıkarıyordu.Bunu www.open-sef.org

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.