Pascal Değişken ,fonksiyon ve procedure isimlendirme...

CorsaiR

Emektar
27 Ara 2005
1,228
18
Çekirdekten
Değişken ,fonksiyon ve procedure isimlendirme... Bazen isimler çok önemlidir....

Yaptığımız programlara bazen bir müddet sonra eklemekler yapmak zorunda kalırız. Yada bazı
yerlerinde düzeltmeler yapmamız gerekir. Eğer program bir kaç satır ise belki bir bakışta
kodları hatırlar ve hangi ismi neye verdiğimizi buluruz. Ama bu program şöyle bin veya iki bin satırlı bir şeyse. Hele üzerindende unutcak kadarda zaman geçtiyse bize yol göstericek
en önemli şeyler değişken , procedure ve function isimleri ile yapacağımız kısa açıklama
satırlarıdır. Bunlar başta önemsiz gibi gelebilir. Ben size bir anımı anlatayım belki daha fazla inandırıcı olur. Ben lisedeyken okulumun kütüphane programını yazmıştım. Satır sayısını hatırlamıyorum ama oldukça fazla uzunluktaydı. Değişken isimlendirmeleri a harfinden z ye kadardı. Procedurler ondan da beter isimlere sahipti. Bir yıl sonra programda bazı değişiklikleri yapmamı istediler. Geri dönüş yoktu çünkü aylardır kullanıyorlardı. Bazı menü iyileştirmeleri ve yazıcı çıktıları için bir kaç özellik eklemem gerekiyordu. Sonra kodları açtım ve beyazın deyimiyle abışıp kaldım. Kodlar tanıdık geliyor ama niye yazmıştım bunu veya bu değişken ne işte kullanılıyordu gibi abuk sabuk sorular sormaya başladım kendi kendime. Bir düşünün değişkenin ismi a. Sizce ne için tanımlanmış olabilir? Saatlerce bunlarla uğraştım. Bir saat sürmeyecek bir iş için bir hafta uğraştım. Bu gerçi bana hala ders olmadı diyebilirim. Aynı tas aynı hamam gidiyoruz. Özellikle yeni başlıyan arkadaşlara bu konuda dikkatli olmalarını öneriyorum. Çünkü nasıl alışırsanız öyle gider. Mesela değişkeni bir a olarak tanımlamak var birde kayit_adi şeklinde tanımlamak var. Belki içinizde boş boş konuşuyor (yazıyor) diyen çıkabilir ama belirttiğim gibi değşken isin,mleri ile diğer isimlendirmeleri yaparken dikkatli olun ve öyle alışmaya çalışın...

doğan dağdelen

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.