Programcı Olmak Neden Önemli / SessizKalpler

SessizKalpler

Kıdemli Üye
17 Ocak 2016
4,911
22
.
Programcı Olmak Neden Önemli / SessizKalpler​

img2.png

Merhaba arkadaşlar ben SessizKalpler bugün ki konumda programcı olmanın önemi hakkında bahsetmeye çalışacağım umarım güzel bir konu olur o zaman vakit kaybetmeden konuya girişimi yapayım. Bilgisayar bilimleri ve bilişim teknolojileri öyle bir hal aldı ki neredeyse gelişimi durmaz hal aldı. Elbette bu geliştirme yarışında ön planda olan kişiler kuşkusuz programcılar, hatta programcılar olmasaydı bilgisayar kavramı bir yığın donanım parçasından öte gidemezdi. Demek istediğim şu ki etrafımıza bir bakarsak gördüğümüz binbir çeşit makinenin elbette bir işletim sistemi vardır. Aklınıza işletim sistemi nedir? Gibi sorular geldiğini tahmin edebiliyorum. Kısa bir şekilde tanım yapmak gerekirse işletim sistemi: Bir makineye çok sayıda işlem yaptırabilen yöneten, kontrol eden yazılım, kod veya kod parçacıklarıdır. Tabi ki biz İşletim sistemi kavramını Bilgisayar ile duyduk. Evet bilgisayarların da bir işletim sistemi vardır ama işletim sistemini sadece Bilgisayardan öte gitmeyen bir şekilde düşünmek kesinlikle yanlıştır. Evimizdeki hesap makinesinden tost yapmak için kullandığımız Tost makinasına kadar bir işletim sistemi vardır. Size komik gelebilir düşüyorsunuzdur Tost makinesi ne alaka işletim sistemi ne gezer diye, ama birde şu açıdan bakın tost makinemizi açtığımız zaman birkaç dakikadan sonra otomatik olarak gücü kesiyor ve kırmızı ışık yanıyor sizce bu işlem nasıl gerçekleşiyor. Tabi ki de işletim sistemi ile. Şu ana kadar Programcıdan bahsediyorduk işletim sistemi olayına girdik hadi tekrar programcıya dönüp aradaki bağlantıyı kuralım.

gelece%C4%9Fi-yazanlar.png

İşletim sistemlerinin yazılması için gerekli olan şey programlama dilidir. Programlama dillerini yazan kişiler veya programlama dili kullanarak program yazan kişilere Programcı deniyor programcı kavramını daha çok yabancı ismi ile duyarız “Devloper” Arkadaşlar her programcı programlama dili yazamaz çünkü programlama dili yazmak gerçekten uzun, uğraştırıcı ve ekip isteyen bir iştir. Fakat Standart bir programcı program geliştirebilir. Nasıl geliştir gibi sorular aklınıza geliyor ise elbette programlama dili kullanarak geliştiriyor. Programlama dili öğrenmek zor bir iş değildir ciddiyet, merak ve heves ister. Bilgisayar mühendislerine 2 veya 4 yıl içerisinde birkaç dil öğretebiliyorlar. Tabi ki piyasada ki tüm programlama dillerini öğrenmekten bahsetmiyorum çünkü piyasada sayısız dil var ve her dilin kendine göre zorluğu olduğunu da unutmamak lazım. Diyelim ki bir dil öğrendiniz ne yapabilirsiniz, Bu dilin alt yapısının uygunluğuna göre yazılım geliştirebilirsiniz. Örnek bir dil üzerinde duralım “C++” C Plus Plus dili makine dilidir ve bu dili kullanarak makinelerinize veya makinelere işletim sistemi geliştirebilirsiniz. Yada vb.NET öğrenerek Windows uygulamaları geliştirilebilir. Peki neden programcı olup bir şey geliştirmek isteyesiniz ki? Güzel soru ve konumuzun başlığı arkadaşlar programcı olmak öncelikle zevkli bir iştir. Zevkli bir iş olmasından öte uğraştırıcıdır da. Sonrasında İş fırsatı bulmak konusunda pek sıkıntınız olmaz. Hatta günümüzün en ihtiyacı olan mesleklerden biridir. Çünkü piyasada en çok satılan ürünler Teknolojik ürünler bu ürünlerin ihtiyacının da İşletim sistemi işletim sisteminin de programlama dili ile yazıldığını söylemiştim. Devamında unuttuğumu sanmayan yokluğu başka bir dert varlığı başka bir dert olan para, Kesinlikle para sıkıntınız olmaz çok bu işten gerçekten çok yüksek miktarda para kazananlar milyarlık olan insanlar var en basitinden Bill Gates dünyanın en zengin insanlarından veya Mark Zuckerberg Facebook kurucusu milyonlarca kişinin girdiği bir iletişim platformu yarattı. Peki nasıl? Programlama dili sayesinde. Bir Steve yada Mark olur musunuz? Bilemem ama ortalama olarak güzel fiyatlara tabi tutulduğunuzu rahatlıklar söyleyebilirim. Para dedik Zevkli dedik, İş imkanı var dedik başka... En önemlisi de bir programcı olarak devletimizi ülkemizi gururlandıracak projelere imza atabilir dünyaya adımızı duyurabiliriz. Facebook gibi tüm dünyaya hitap edecek kendi ürünlerimizi kullandırabiliriz. Bunca zaman Programcılık açısından büyük projelere imza atamadığımız acı bir gerçektir fakat neden bizde bir Facebook, Twitter, İnstagram yapmayalım ki? Ben de bir geç olarak gençliğimizin bir gün gerçekten Dünyayı Programcılık, Yerli programcılık açısından gururlandıracağına inanıyorum. Hatta bir gün gelecek kendi programlama dillerimizi yazacak yabancı devletleri kendi dillerimize mahkum edeceğiz.

programlama-2-770x470.jpg

Evet arkadaşlar konumuzun sonuna doğru geldik bu konu çerçevesinde Programlama dilinin ne olduğunu konusunda Programcılar ile ilişkisine işletim sistemi ile bağlantısına, Neden bir Programcı olmamız gerektiğine kendi görüşlerimi de katarak bilgilendirme yaptığım bir konu oldu. Kısaca özet yapmak gerekirse. Programcı olmak Program yazmak, Programlama dili üretmek geleceğin mesleği geleceğin para kaynağı, zevkli bir iş, aç kalmayacağımız bir meslek, Hatta dünyaya kapı açacak bir meslek. Etrafımızda gördüğümüz her türlü makine yığının kalbi, yaşam kaynağı. Umarım size önemini anlatabilmişimdir bir konumuzun daha sonuna geldik başka bir konumuzda görüşmek üzere hayattan hep zevk almanız dileğiyle ben SessizKalpler iyi günler iyi forumlar dilerim bu arada her hafta 3 adet özgün konularım oluyor konularımı okuyup değerli yorumlarınızla değerlendirmeyi unutmayınız Bay Bay.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.