Siber güvenlik kariyer

RaZoR247

Üye
24 May 2019
119
0
merhaba bu sene üniversite tercihi yapacağım. yazılım siber güvenlik bu alanlarda çalışmak istiyorum. şu andaki derslerime bakılırsa adli bilişim mühendisliği geliyor. bu bölüm fırat üniversitesinde. bu sene yeni mezun verecek. acaba seneye bırakıp güzel bir üniversitede bilgisayar mühendisliği mi okusam diyorum. teknoloji sürekli gelişiyor ve seneye bırakırsam 1 yıl kaybederim ve geç kalırım diye düşünüyorum. siz olsaydınız ne yapardınız? teşekkürler

9 May 2014
143
0
Night City
Bilgisayar Mühendisliği okuman Adli Bilişime göre sana daha çok kapı açacaktır. Kendine güveniyorsan 1 sene daha dişini sıkabilirsin , bilişim dünyasının bir yere gittiği yok .Tabii ki sana kalmış günün sonunda.

noonebey

Katılımcı Üye
14 Ocak 2019
590
10
Uzay
1 sene çok önemli ama 1 sene sonra başlasanda yapabilirsin. Bilgisayar mühedisliğine başlayana kadarda araştırma yapıp birşeyler öğrenebilirsin 1 senede.

coldplus

Katılımcı Üye
10 Ara 2017
428
1
Bence seneye kadar dişini sık. Bir senede o kadar fazla bir şey kaybetmessin. Evinde çalışırsan teknolojiyi takip edersen hiç birşey kaybetmessin. Bence 1 sene daha bekle.

0x762

Yaşayan Forum Efsanesi
4 Nis 2016
38,343
34
merhaba bu sene üniversite tercihi yapacağım. yazılım siber güvenlik bu alanlarda çalışmak istiyorum. şu andaki derslerime bakılırsa adli bilişim mühendisliği geliyor. bu bölüm fırat üniversitesinde. bu sene yeni mezun verecek. acaba seneye bırakıp güzel bir üniversitede bilgisayar mühendisliği mi okusam diyorum. teknoloji sürekli gelişiyor ve seneye bırakırsam 1 yıl kaybederim ve geç kalırım diye düşünüyorum. siz olsaydınız ne yapardınız? teşekkürler

Adli bilişim bölümünün çok fazla iş alanı yok. Hatta okuyan kişilere sadece program kullandıkları için operatör gözü ile bakılıyor. Pc müh okuman senin için daha avantajlı olur. "Siber güvenlik" dediğin sektörde çalışmak için illa pc bölümü okumana gerek yok. Başka mühendislik dallarını okumuş hatta hiç üni okumamış çalışan insanlar mevcut. Linkedin hesabı açıp o alanda çalışanların mezun olduğu bölümleri inceleyebilirsin. Bir kaç sertifika alıp rahatlıkla iş bulabilirsin. Muhtemelen özel sektörde çalışacağın için çok büyük maddi beklentilere girme.

DeneyimsizDenek

Özel Üye
20 Şub 2011
11,756
90
34
Gökyüzü
Yorum yazan arkadaşlar biraz yorum yazmak için yazıyor gibi geliyor bana. Siber güvenlik alanında çalışacağından eminsen, bu alanda da gerçekten kafa yorup okuduğun okulun dışına çıkabileceksen bu sene git istediğin yeri yaz. Bazı firmaları görmezden gelirsek, kimse senin hangi okulu okuduğunu, kaç puan aldığını sormuyor. Sen neler biliyorsun, hatta bir şeyler öğrenmeye ve üretmeye ne kadar heveslisin ona bakıyor. Sonrası bir şekilde geliyor zaten. E ama ben bu alandaki konuları nasıl öğreneceğim diyeceksin. Okul zaten sana bir şeyleri hap şeklinde öğretmeyecek. Kendin öğreneceksin ne öğreneceksen. neyi öğreneceğimi nereden bileceğim dersen, git o kazanmak istediğin üniversitenin ders programını aç ve oku. Onunla ilgili eminim internette kaynaklar var. Onlara çalışmaya başla. Sonrasında eğitimlere git, etkinliklere katıl, insanlarla tanış ve araştırmana rağmen cevabını bulamadığın sorular varsa onları sor. İletişimi koparma, onlar sana iş imkanı da getirir, farklı projelere de dahil eder.

Siber güvenlik sektörünün yarısı bilgisayar mühendisi ise yarısı farklı alanlarda çalışıyor. Ben henüz mezun olmadım. Benim en yakın arkadaşım, aynı zamanda iş arkadaşım, eczacılık okuyor, sektörde başka birisi tıp okuyor, başkası bilgisayar öğretmenliği, lise mezunu olanlar ve hala lise okuyanlar bile var. Yani en azından görünen süreçte diploman iş yapmayacak zaten. Bugün, Bill Gates gelse ve dese ki sevgili Türk firmalar, bana iş imkanı sağlar mısınız? kaç firma yok der? O sırada da sen sektörde kendini kanıtlarsan diploma sorunu yaşamazsın. Neden hayatının bir senesini tekrar sınava hazırlanmakla geçiresin?

Artık dünya bu kafaya girmeye başladı. Sen kendi kendini eğiteceksin. Bilgisayar mühendisliği diye bir meslek yok. Orada aldığın eğitim sonucunda tercih ettiğin dalda uzmanlaştığın meslekler var.

Bunlar işin tatlı yanları. Zorlukları yok mu? Elbette var. Eksikliği olmayacak mı? Olacak. Ancak işte o üniversiteye vereceğin bir seneyi alanına çalışmakla harcayıp telafi edebilirsin. Ben de mezuna kaldım, bir sene daha hazırlandım. Pişmanlıktan kahrolduğum yok, hayat bu. Ama keşke ilk sene kazandığım üniversiteye gitseydim diyorum. İlk sene kazanmama rağmen belli sebeplerden gidememiştim üniversiteye. İkinci sınavda 40 bin kişi geride başladım. O dönem Edelkrone'un başındaki Kadir Köymen ile görüşmüştüm. O da bana yukarıda yazdıklarımı önerdi. Ben ise o zaman bu şekilde bakmamıştım olaya. Şimdi çok haklı buluyorum.

Üniversite önemsiz değil ama büyük anlamlar yüklemeye çalışmayın. Sonra o anlamı gittiğiniz yerde bulamayıp üniversiteye de çamur atıyorsunuz. Esas beklentiniz kendinizden olsun.

AnTitRA1l

Yeni üye
4 Haz 2019
2
0
Eğer daha çok çalışacaksan bu sene bilgisayar mühendisliğine git. Hem oku hem hazirlik yap ama dediğim gibi yapacaksan diploma puanin yariya iner yani daha cok çalışman gerek bence azim yaparsan başarabilirsin. Bol şans dilerim. Allah yar ve yardımcin olsun

Ceys

Yaşayan Forum Efsanesi
2 Nis 2016
7,658
4,965
Orhun Nehri
Merhaba. Öncelikle 1 yıl kaybetmek demek hem maddi hem manevi açıdan kötü bir durum. Senin yerinde olsam yılımı heba etmez tercih verirdim.

Bölüme gelecek olursak. Adli bilişim Türkiye'de sadece Fırat Üniversite'sinde var. dediğin gibi yeni mezun verecek. Özel sektörde firmalar adli bilişim mühendisi almak yerine daha köklü olan ve eğitimleri daha iyi olan bilgisayar mühendislerini tercih ederler. Bilgisayar mühendisliğinde de şöyle bir olay var. Siber güvenlik yazılım vs gibi şeyler öğretilmez. Dünya genelinde mühendislik standartları neler ise onlar gösterilir. Ha illaki yanında az da olsa gösterirler tabi çoğunluk öğrenciye kalmış. Sen kendini normal derslerin dışında ne kadar geliştirisen mezun olunca o kadar iyi bir mühendis olursun. Sadece dersler üzerine yoğunlaşırsan akademisyenlik güzel meslek olur.

Idyllic

Yeni üye
9 Tem 2019
1
0
Bilgisayar Muh okumani tavsiye ederim. Her alandan biraz kapiyorsun zaten sonrasinda da istedigin alana yonelebilirsin dostum.

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.