Sosyal Medyada Tehdit Etmenin Cezaları [TCK]

adalet-bakanligi-logo-7A0A39950D-seeklogo.com.png

Sosyal Medyada Tehdit Etmenin Cezaları [TCK]

Sosyal Medyada İşlenen Hakaret ve Tehdit Suçu

Hakaret suçu Türk Ceza Kanunun da ‘Şerefe karşı suçlar’ arasında yer almaktadır. Türk Ceza Kanunu m.125/1’de hakaret ‘Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat edilmesi veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldırılmasıdır.’ denilmektedir. Ayrıca kanunun devamında 125/2’de ‘Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.’ denilerek sesli, görüntülü, yazılı olarak gönderilen iletilerde hakaret suçunun kapsamları arasında sayılmıştır. Ayrıca kanunun devamında 125/4’de ‘Hakaretin alenen işlenmesi halinde ceza altıda biri oranında artırılır.’ denmektedir yani hakaretin aleni işlenmesi cezayı arttıran hallerdendir.

Kanun maddesinde yer alan onur, şeref ve saygınlığın rencide edilmesinden kasıt mağdur kişiyi başkalarının önünde küçük düşürmektir. Yani mağdurun gerçekten onur, saygınlık ve şerefini küçük düşürücü fiilin ülkenin örf ve geleneklerine göre belirlenmesidir. Kişinin kendisine sarf edilen söze karşı aşırı hassasiyet göstermesi de bu suçun oluştuğu anlamına gelmez. Örneğin Yargıtay daha önce vermiş olduğu kararlarda toplum önünde tanınan siyasetçi, iş insanı, sporcu, sanatçı gibi kişilerin eleştirilerde daha toleranslı olması gerektiği yönünde kararlar vermiştir.

E-posta, görüntülü konuşma (Facetime gibi), anlık mesajlaşma (SMS, WhatsApp gibi) yollarla yapılan hakaretlerde kanun kapsamında yer almaktadır.

Sosyal Medyadan Tehditin Cezası

Tehdit suçu Türk Ceza Kanun m.106’da düzenlenmektedir ve altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Ayrıca tehdit eğer vücut veya cinsel dokunulmazlığa yönelikse suç resen soruşturulacaktır. Resen soruşturmada kolluk kuvvetleri görevli olarak gerekli araştırmaları yapacaktır. Örneğin ergin olmayanlara karşı internet üzerinden yapılan tehditler sonucu maddi çıkar elde edilmesi. Eğer kişiye tehditte maddi zarar verileceği söyleniyorsa (örneğin ‘senin evini başına yıkacağım’) bu durumda suç sadece şikayet durumunda soruşturulur.

Kişiler çoğunlukla internet yoluyla yapılan hakaret ve tehdit suçlarında ispatın çok zor olduğunu düşünmektedir. Aynı zamanda yapılan yorumların, gönderilen mesajların anında silinmesiyle ortada delil kalmadığını düşünmektedirler. Oysa EGM suç konusu paylaşımların hangi bilgisayardan gönderildiğini tespit edilmektedir. Bu işlemde profesyonel polisler titizlikle çalışmakta ve neticeye ulaşmaktadırlar.

Kaynak : BH BESLER HUKUK

whyte0sec

Üye
19 Haz 2023
135
75
Usa, New York
Günlerden bir gün internette hakaretten kaynaklı dava açma fikri için adliye yolunu tuttum konuşmanın çıktılarını çıkardım ve adliyeye vardım yorulduğum için beş dakika dışarda oturup adliyenin güvenliğiyle sohbet ettim, sohbet diyaloyuğumuz şu şekildeydi:

güvenlik: reis niye geldin durum nedir?
Ben: instagramda hakarete uğradım şikayetçi olcam
Güvenlik: reis ben burda ne adamlar gördüm cinayetle gelip 6 yıl ceza alıp çıkan senin işten bir şey cıkmaz.

Ülkenin durumu göz önünde olunca hukuku fazla takmamak gerekebiliyor, burası muz cumhuriyeti değil diyorlar ama bu gidişle kesinlikle sonu o yönde

Günlerden bir gün internette hakaretten kaynaklı dava açma fikri için adliye yolunu tuttum konuşmanın çıktılarını çıkardım ve adliyeye vardım yorulduğum için beş dakika dışarda oturup adliyenin güvenliğiyle sohbet ettim, sohbet diyaloyuğumuz şu şekildeydi:

güvenlik: reis niye geldin durum nedir?
Ben: instagramda hakarete uğradım şikayetçi olcam
Güvenlik: reis ben burda ne adamlar gördüm cinayetle gelip 6 yıl ceza alıp çıkan senin işten bir şey cıkmaz.

Ülkenin durumu göz önünde olunca hukuku fazla takmamak gerekebiliyor, burası muz cumhuriyeti değil diyorlar ama bu gidişle kesinlikle sonu o yönde
Hak Savunmak herkesin Hakkıdır.Hukuk içersinde işini boşlayan olursa oda suçludur.

whyte0sec

Üye
19 Haz 2023
135
75
Usa, New York
Hak Savunmak herkesin Hakkıdır.Hukuk içersinde işini boşlayan olursa oda suçludur.
welcome to turkey, işini boşlasa kaç yazar hukuk o kadar sağlam olsaydı her yer denetlenirdi. Örneğin 300 milyon dolarlık işe 1 milyar dolar yazıp geri kalananı cebe atamazlardı.

Ne yazık ki herkes kişisel kazancı için uğraşıyor kimsenin derdi hak adalet özgürlük falan değil hepsi propaganda peşinde ceplerini doldurmaya çalışan adamlar.

olay basına yansırsa adaleti azda olsa görebilirsin ama yansımazsa oda yok :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.