Sunucu Güvenliği Nasıl Sağlanır / SessizKalpler

SessizKalpler

Kıdemli Üye
17 Ocak 2016
4,911
22
.
Sunucu Güvenliği Nasıl Sağlanır / SessizKalpler

RD6EO7.png

Merhaba arkadaşlar ben SessizKalpler bu konumda güvenli bir sunucu için neler yapmamız gerektiği ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağım hadi başlayalım. İlk olarak Sunucu adlı kavramımızın kısa bir tanımını verelim. Sunucu, yabancı adı ile Server, donanım açısından yüksek özelliklere sahip 7/24 aktif kalabilen uzaktan harekete geçirilebilen bilgisayarlardır. Amacı bilgi yada veriyi kullanıcılara herhangi bir aksaklığa uğramadan kullanıcılara aktarmaktır. Kullanım alanı açısı bakımından çok yaygın bir kitleye sahiptir yani Hastanelerde kullanıyor, Üniversitelerde, Oyun sunucusu kuran gençlerde. Kolay müdahale edilmesi açısından, kuruldukları yerler sabit alanlardır bazen devasal boyutlara sahip olabildikleri içinde taşınmaları mümkün değildir. Sunucu içerisinde bulunanlar hiç kimsenin eline geçmemesi gereken tehlikeye sonuç verebilecek veriler olabilir bazen bir şirkete aittir bazen de kuruma işte bu durumda belirli önlemler alınması farz olur. Bu önemleri iki çeşit olabiliriz yazılımsal yada donanımsal. Bunlar arasından hangisi daha önemli derseniz bence donanımsal çünkü son zamanlar server odalarına girip taşınabilir belleklere veri çalma olayları sık rastlanan bir durum. Madem donanımsal daha önemli donanımsal tavsiyelerden başlayalım.

Server kasanızın herhangi bir taşınabilir bellek ile iletişim kurmasını sağlayan giriş ve çıkışları devre dışı bırakınız bunlara örnek vermek gerekirse SD Cart okuyucu CD-Room, DVD-Room, USB harici hard disk giriş yerleri. Yukarıda belirttiğim veri hırsızlarına karşı etkili önlemlerden birisi. Bir başka tavsiyede Makinelerinizi kesinlikle kitli odalarda muhafaza edin kesinlikle kolay ulaşılabilir olmasın. Güvenlik kamerası, alarm, hareket sensörü gibi sistemler kurarak odaya herhangi bir müdahale sırasından haberinizin olmasını sağlayın. Parmak izi algılayıcı sistem kurdurunuz çünkü en güvenli anahtar parmaklarınızdır. Bu arada parmak izi demişken sadece parmak açısından düşünmeyin Ses algılayıcıları, Damar izi algılayıcıları, Göz algılayıcıları bunların bir çok çeşidi bulunmaktadır. Sanırım fiziksel açıdan yeterli bilgiler verdik şimdi başka bir önemli nokta olan Yazılımsal açıdan güvenliğe gelelim. Hangi işletim sistemi kullanıyorsanız içerisindeki işe yaramayan hizmetleri kapatmak sizin için hem performans açısından fayda hem de güvenlik açısından yarar sağlayacaktır. Bunun sebebini şu şekilde açıklayabiliriz işletim sisteminiz içerisinde ne kadar çok servis bulunursa açık olma ihtimali o kadar artıyor. Bir başka noktada sunucunuz içerisindeki işe yaramayan gereksiz portların kapatılması sadece kullandığınız portların açık kalması yeterlidir. İşletim sisteminizin lisanslı olmasına dikkat etmeniz de en önemli noktalardan biridir diyebiliriz benim bir çok makalemde belirttiğim hatta ayrı bir makale yazığım bir konudur. Lisans demişken Linux işletim sisteminin açık kaynak olduğunu bilmeyeniz yoktur yani herhangi bir Lisans ücreti ödemeden ücretsiz olarak sunulmaktadır. Mesela Windows işletim sistemini kurmak istiyorsanız lisans ücretini ödemeniz gerekmektedir. Eğer lisanssız yada crack şeklinde kullanmak isterseniz kullanırsınız ama bu durumda sayısız tehlikeye kapı açmış olursunuz ayrıca bu kurduğunuz makine kişisel bir bilgisayar değil sunucu, içerisinde hayati bilgilere yer verebilir. Güvenlik açısında Windows mu Linux mi der iseniz bence kesinlikle Linux çünkü mesela herhangi bir açık ortaya çıktı bunun için Windows’un güncelleme getirmesini günlerce hatta aylarca bekleyebilirsiniz kendinizde dışarıdan herhangi bir müdahale yapamazsınız ama Linux kullanıyor iseniz açık kaynak olduğu için açığı kendiniz anında kapatabilirsiniz. Dışarıdan gelebilecek kelime saldırılarına da önlem almanız küçümsenmeyecek bir noktadır sunucunuza erişim sağlayabilmek için ssh, yada panele brute force saldırıları düzenlenebilir bu yüzden kullanacağınız şifre içerisinde büyük harf küçük harf özel karakterler, rakamlar, saçma kelime kalıpları gibi unsurlar olmasını dikkat ediniz ne kadar akla gelmeyecek bir şifre yapar iseniz o kadar kırılma süresini uzatırsınız ama unutmamanız gereken bir noktada şu ki hiçbir şifre kırılmaz değildir. Sunucu içerisinde kullandığınız işletim sisteminizin güncel olmasına dikkat ediniz hatta otomatik bir şekilde güncelleme yapması şeklinde özelleştiriniz. Sisteminizi bakımsız bırakmayınız belirli zaman aralıkları ile gereksiz dosyaları temizlemeniz sistem tutumluluğu ve kararı güvenlik açısında dikkate alınması gerekenlerden birisidir diyebiliriz. Sunucu platformunuza göre işletim anti virüs yazılımı kullanmayı da es geçmeyiniz bilgisayarınızın güvenliğini zar zor sağlıyorsunuz koskoca sunucuyu tek başına koruyamazsınız. Belirli zaman aralıklarında güncellenecek şekilde ayarlayarak her hangi bir veri kaybında pişmanlık verecek sonuçlara engel olunuz.

Sonlara doğru gelelim arkadaşlar sunucu güvenliği yapacağınız bir iki adımla sağlanacak bir şey değildir genel bir bütünlük olarak düşünmeniz gerekmektedir. Kullandığınız yazılımdan lisansınıza kadar kullanıldığınız şifreye şifrenin içerisinde bulunan büyük harf özel karakter küçük harfe servislere açılan portlara güncellemelerinize yedeklerinize kadar tüm önlemlerinizi alınız gerek fiziksel açıdan gerek yazılımsal açıdan önemsememezlik yapamayınız güvenlik kamerası, parmak okuyucu , alarm, sensör genel olarak tüm açıları ele alınız.

Ben SessizKalpler başka bir konumda görüşmez üzere bu konu çeşitli sayfalardan uzun araştırmalar sonucu herhangi bir alıntı yapılmadan kendi ağzımdan tarafımda yazılmıştır başka bir konumda görüşmek üzere sağlıcalıkla kalın iyi forumlar dilerim.

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.