Windows 10 bütün gereksiz dosya ve önbelleği silme

08metehan08

Yeni üye
31 Ağu 2021
3
1
23
Öncelikle işleme başlamadan önce gizli dosyaları göster ayarının açık olduğundan emin olun.

1. Adım - Arama kutusuna "%temp%'' yazıp çıkan klasörü temizliyoruz, silinmeyenlere atla diyoruz.

2. Adım - "Win+R" tuşlarına basıp çıkan kutucuğa bu sefer sadece "temp" yazıyoruz, klasör içini tamamen temizliyoruz ve silinemeyenlere atla diyoruz.

3. Adım - Windows'un kurulu olduğu diske girip "windows.old" ve "Windows10Upgrade" klasörleri mevcutsa tamamen siliyoruz.

4. Adım - Dosya gezginine girip yukarıdaki kısıma "C:\Windows\SoftwareDistribution\Download" yazıp klasörün içerisindeki her şeyi siliyoruz.

5. Adım - "Win+R" tuşlarına basıp "prefetch" yazıyoruz ve klasörün içerisindeki her şeyi siliyoruz.

6. Adım - Arama kutusuna "disk temizleme" yazıp disk temizleme aracını açıyoruz ve sistem dosyalarını temizle tuşuna tıkladıktan sonra hepsini siliyoruz.

7. Adım - Arama kutusuna "geri yükleme noktası oluştur" yazıp çıkan araca tıklıyoruz ve "yapılandır" diyoruz, ardından sil deyip çıkıyoruz, bu işlemi bütün disklerimize uyguluyoruz.

8. Adım - Dosya Gezgini'ni açıyoruz, görünüm sekmesine tıklayıp ayarları açtıktan sonra alttaki "temizle" tuşuna basıp biraz bekledikten sonra çıkıyoruz.

9. Adım - CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp, "WSReset.exe" yazıyoruz ve biraz bekledikten sonra çıkıyoruz.

10. Adım - İnternet tarayıcımızın geçmişini temizliyoruz.

11. Adım - CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp, "ipconfig /flushdns" yazdıktan sonra biraz bekleyip çıkıyoruz.

12. Adım - Arama kutusuna "konum gizlilik ayarları" yazıp tıklıyoruz ve sayfayı aşağı kaydırarak "temizle" tuşuna basıyoruz.

13. Adım - Spotify yüklüyse dosya gezgininde arama kutusuna ''C:\Users\kullanıcıadınız\AppData\Local\Spotify\Data'' yazıp tıklıyoruz ve klasörün içerisindeki her şeyi temizliyoruz.

14. Adım - Ekran kartımız NVIDIA ise, dosya gezgininde yukarı kısma ''C:\Users\kullanıcıadınız\AppData\Local\NVIDIA\GLCache'' yazıp tıklıyoruz ve klasörün içerisindeki her şeyi temizliyoruz.

'Albatros

Anka Team Junior
7 Mar 2023
1,347
858
anka.html
Kalıcı ve kesin bir çözüm olacağını düşünmüyorum. Silinen veriler o programların kendilerine ait olan veriler yani sildikten sonra program çalıştırılınca o verilerin büyük bir kısmı ve hatta tamamı geri yüklenecek zaten. Eline sağlık ek olarak konuyu yanlış yere açmışsın.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.