Windows ve Linux İşletim Sistemi Arasındaki Temel Farklar

Windows kişisel cihazlar ve bilgisayarlar için Microsoft tarafından geliştirilen bir dizi işletim ve bilgisayar işletim sistemidir. İşletim sistemleri kullanıcılarının dosyalarını, resimlerini görüntülemesini sağlayan bir grafiksel kullanıcı arayüzü ile gelir.
AMD, İntel işlemciler gibi x86 donanımında çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Linux 1991 yılında oluşturulan UNIX tabanlı açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Bilgisayarların içerisinde bulunan diğer tüm yazılımların altında çalışır. Kullanıcıları mevcut kodunu istediği gibi değiştirebilir ve dağıtım oluşturabilir. Sunucu olarak kullanılır.
Web sayfalarının çoğunluğu Linux sunucularında üretilir.

Windows'un ilk sürümü 1985 yılında piyasaya sürülmüştür. İşletim sistemi basit bir GUI ve mevcut disk işletim sisteminin bir uzantısıdır. MS-DOS internet desteği alan PC'ler yalnızca Windows işletim sisteminde çalışır.

Linux işletim sistemi ise günlük olarak kullanılan bazı gerekli yazılımların bulunduğu grafiksel bir arayüz GUI ile birlikte çalışır.
Bilgisayar, telefon, oyun konsolları, kameralar Linux işletim sistemi ile çalışır.

Windows ve Linux İşletim Sistemi Arasında Bazı Farklılıklar Göze Çarpmaktadır

•Linux açık kaynak kodları olan bir işletim sistemidir, Windows ise ticari kaygıları olan bir işletim sistemidir.
•Linux'un kaynak kodlarına erişilebilir ve değiştirilebilir, Windows da ise erişim imkansızdır.
•Linux dağıtıcıları kullanıcıların verilerini toplanmaz, Windows gizlilik sorununa yol açan kullanıcıları toplar.
•Linux Windows'dan daha güvenilirdir.
•Linux Windows'dan daha fazla özgür yazılım desteklerken, Windows geniş bir oyun yazılım koleksiyona sahiptir.
•Linux oldukça güvenilirdir çünkü hataları saptamak ve düzeltmek kolaydır, Windows'un geniş bir kullanıcı tabanı vardır virüs ve kötü amaçlı yazılım geliştiricileri tarafından hedef haline gelmektedir.
•Linux kurumsal kuruluşlar tarafından örn; Google, Facebook,
vb. güvenlik amaçlı sunucular ve işletim sistemi olarak kullanılır, Windows çoğunlukla oyun ve iş kullanıcıları tarafından tercih edilmektedir.
•Linux ve Windows donanım ve sürücü desteği üzerinde aynılar.

Grimner

Adanmış Üye
28 Mar 2020
6,308
4,733
Eline sağlık asistanım. Bilgilendirici ve akıcı bir yazı olmuş, okurken sıkmadı.

Yegar

Üye
17 Kas 2023
85
22
Kanada

Windows kişisel cihazlar ve bilgisayarlar için Microsoft tarafından geliştirilen bir dizi işletim ve bilgisayar işletim sistemidir. İşletim sistemleri kullanıcılarının dosyalarını, resimlerini görüntülemesini sağlayan bir grafiksel kullanıcı arayüzü ile gelir.
AMD, İntel işlemciler gibi x86 donanımında çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Linux 1991 yılında oluşturulan UNIX tabanlı açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Bilgisayarların içerisinde bulunan diğer tüm yazılımların altında çalışır. Kullanıcıları mevcut kodunu istediği gibi değiştirebilir ve dağıtım oluşturabilir. Sunucu olarak kullanılır.
Web sayfalarının çoğunluğu Linux sunucularında üretilir.

Windows'un ilk sürümü 1985 yılında piyasaya sürülmüştür. İşletim sistemi basit bir GUI ve mevcut disk işletim sisteminin bir uzantısıdır. MS-DOS internet desteği alan PC'ler yalnızca Windows işletim sisteminde çalışır.

Linux işletim sistemi ise günlük olarak kullanılan bazı gerekli yazılımların bulunduğu grafiksel bir arayüz GUI ile birlikte çalışır.
Bilgisayar, telefon, oyun konsolları, kameralar Linux işletim sistemi ile çalışır.

Windows ve Linux İşletim Sistemi Arasında Bazı Farklılıklar Göze Çarpmaktadır

•Linux açık kaynak kodları olan bir işletim sistemidir, Windows ise ticari kaygıları olan bir işletim sistemidir.
•Linux'un kaynak kodlarına erişilebilir ve değiştirilebilir, Windows da ise erişim imkansızdır.
•Linux dağıtıcıları kullanıcıların verilerini toplanmaz, Windows gizlilik sorununa yol açan kullanıcıları toplar.
•Linux Windows'dan daha güvenilirdir.
•Linux Windows'dan daha fazla özgür yazılım desteklerken, Windows geniş bir oyun yazılım koleksiyona sahiptir.
•Linux oldukça güvenilirdir çünkü hataları saptamak ve düzeltmek kolaydır, Windows'un geniş bir kullanıcı tabanı vardır virüs ve kötü amaçlı yazılım geliştiricileri tarafından hedef haline gelmektedir.
•Linux kurumsal kuruluşlar tarafından örn; Google, Facebook,
vb. güvenlik amaçlı sunucular ve işletim sistemi olarak kullanılır, Windows çoğunlukla oyun ve iş kullanıcıları tarafından tercih edilmektedir.
•Linux ve Windows donanım ve sürücü desteği üzerinde aynılar.

Kısa ve net olmuş elinize sağlık 👍

Umutsuz78

Black Hat Junior
3 Ocak 2020
451
153
Anlatım güzel olmuş ama windows sadece kişisel değil, sunucular ,atm vs heryerde kullanılıyor

Windows kişisel cihazlar ve bilgisayarlar için kısmı için demiştim ama konunuz baltaliyor gibi hissettim keşke size özelden yazsaydim yanlış anlamışım o vakit kusura bakmayın

Dediğinizde haklısınız benim buna bir itirazım yok zaten ama yeni yaygınlaşmaya başladı bu sistem benim demek istediğim o şu anda windowsun slt tabanında dahil Linux işletim sistemi çalışıyor windowsun zaten çıkış amacı kişisel cihazlarda kullanımı en basite indirgemek için günümüz teknolojisinde zaten atmlere de gelmesi gereken bir sistem çogunda görüyoruz evet ama çökme problemleri yaşanıyor atmlerde bulunan windows sistemler en azından ben canlı tanık oldum yani bunu diyebilirim size bu arada kusura bakmalık bir problem yoktur şahsi düşüncenizdir sizinde saygı duyarım

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.