Windows'un Doğuşu MS-DOS 1981-2000

Windows işletim sistemi ilk olarak Microsoft tarafından IBM uyumlu kişisel bilgisayarlar için geliştirilen MS-DOS
(Microsoft DOS) veya PC-DOS olarak bilinen çok farklı bir işletim sistemi ile doğmuştur.

DOS (Disk Operating System)

MS-DOS Microsoft'un bilgisayar sistemlerinde geliştirdiği en uyumlu işletim sistemiydi.
Masaüstü bilgisayarlarda olan popilerliğini zamanla Windows'a bıraktı.
MS-DOS ilk olarak 1981 yılında piyasaya sürüldü. 2000 yılında Microsoft faaliyetlerini durdu.
MS-DOS'un en son sürümü 1994'de piyasaya sürülen 6.22 verdiyonudur.
Üretilen sekiz MS-DOS versiyonun sonuncusu olan 8.0 sürümüise Windows 98, 2000, ME, XP, Vista, Windows 7 ve Windows
8 işletim sistemlerine yerleştirilmiştir.
MS-DOS günümüzde yaygın olarak kullanılmasada, hala daha Microsoft Windows’un her yeni versiyonunda bulunmaktadır.

DOS Sürümleri

DOS 1.0: 1981 yılında çıktı. IBM-PC’lerde kullanılan ilk sürümdür. 8KB
sistem hafızası vardı ve Intel 8086 işlemcilerle çalışmaktaydı.

DOS 2.0: 1983 yılında çıktı. Sabit disk ve disket (floppy disk) desteği eklendi.
Sabit diskte bir klasör (dizin) ve en çok 64 dosya bulunabiliyordu.

DOS 3.1: 1984 yılında çıktı. Bu sürümde ağlar için destek sağlandı.
DOS 6.22: 1994 yılında çıktı. MS-DOS işletim sisteminin son versiyonudur.
Daha sonra çıkan sürümler sadece birer emülatördür.

DOS'un Yapısı

MS-DOS işletim sisteminin grafiksel bir arayüzü yoktur. Tüm işlemler komutlar aracılığıyla yapılmaktadır.
Bunun yanında bilgisayarda bulunan her birimin özel bir adı vardır.

A: Birinci Disk Sürücüsü
C: Sabit Disk Dürücüsü
E: CD-ROM Sürücüsü
LPT1: Birinci Paralel Yazıcı Çıkışı
COM1: Birinci Seri İletişim Çıkışı
CON: Ekran

MS-DOS Sisteminin Açılması İçin Gerekli 3 Dosya

Config.sys
Bilgisayarın donanım özelliklerini değiştirmenizi sağlayan bir metin dosyasıdır.
Bu dosyaya eklenecek komutlar aracılığı ile hafıza, fare, klavye, ekran ve bunun gibi araçların nasıl çalışacağı belirlenir.
MS-DOS tarafından okunup işlenebilmesi için açılış diskinin ana dizininde bulunması gerekir.

Autoexes.bat
Bu dosya MS-DOS'un bazı dosyalarını otomatik olarak çalıştırılmasını sağlar.
Ekran ve dil düzenlemelerini sağlar.
Bilgisayarın her açılışı sırasında yüklemek zorunda kalacağımız klavye, fare, monitör, dil programları yüklenmiş olur.

Command.com
Bilgisayar komutlarını yazdığımız komut derleyiciyi gösterir.
Açılış diskinin ana dizininde bulunması gerekir. Bu olmadan bilgisayarın açılması mümkün değildir.
Makine dilinde yazılmış olduğu için çok hızlıdır.
Command.com sistem açılışından sonra çalışan ilk programdır ve sistem ayarlarının yapılması Autoexec.bat
dosyasını çalıştırır.

MS-DOS İşletim Sistemi İçin Gerekli Diğer Dosyalar

IO.sys: Bu dosya temel giriş ve çıkışları yönetir.
MSDOS.sys: Temel DOS fonksiyonlarını yerine getirir.

MS-DOS işletim sisteminde 1 dosya 2 kısımdan oluşur, Dosya Adı ve Dosya Uzantısı
Bir dosya adı en fazla 8 karakterden, uzantısı ise en fazla 3 karakterden oluşur.
Dosya isimleri büyük ve küçük harflere duyarlı değildirler.
Yani dosya isminin Büyük veya Küçük harflerle yazılması birşey ifade etmemektedir.

Örnegin; THT.TXT=tht.txt

Microsoft’un üretmiş olduğu Windows işletim sistemlerinde DOS işletim sistemi ekranı CMD.exe dosyası açıldıgında çalıştırılır.
BU sadece komut istemcisidir. Yani sanal bir DOS ekranıdır.

DOS'taki COMMAND.com dosyasının görevini Windows sistemlerde CMD.exe yerine getirmektedir.
Giderek daha fazla yapılandırmanın Windows arabirimi üzerinden yapılabilmesine rağmen bazı ayarlar için DOS komut ekranı ile karşı karşıya kalınmaktadır.

'Halaskâr

Kıdemli Moderatör
4 Ara 2020
1,184
1,078
Midgard
Beni eski, msdos la sabahlara kadar oyun oynadığımız günlere götürdün.. Emeğin için teşekkürler..
* autoexec.bat dosyası olacak.. "s" olmayacak..🙂🙋🏻‍♂️

drjacob

Uzman üye
21 Ocak 2012
1,776
404
localhost

Windows işletim sistemi ilk olarak Microsoft tarafından IBM uyumlu kişisel bilgisayarlar için geliştirilen MS-DOS
(Microsoft DOS) veya PC-DOS olarak bilinen çok farklı bir işletim sistemi ile doğmuştur.

DOS (Disk Operating System)

MS-DOS Microsoft'un bilgisayar sistemlerinde geliştirdiği en uyumlu işletim sistemiydi.
Masaüstü bilgisayarlarda olan popilerliğini zamanla Windows'a bıraktı.
MS-DOS ilk olarak 1981 yılında piyasaya sürüldü. 2000 yılında Microsoft faaliyetlerini durdu.
MS-DOS'un en son sürümü 1994'de piyasaya sürülen 6.22 verdiyonudur.
Üretilen sekiz MS-DOS versiyonun sonuncusu olan 8.0 sürümüise Windows 98, 2000, ME, XP, Vista, Windows 7 ve Windows
8 işletim sistemlerine yerleştirilmiştir.
MS-DOS günümüzde yaygın olarak kullanılmasada, hala daha Microsoft Windows’un her yeni versiyonunda bulunmaktadır.

DOS Sürümleri

DOS 1.0: 1981 yılında çıktı. IBM-PC’lerde kullanılan ilk sürümdür. 8KB
sistem hafızası vardı ve Intel 8086 işlemcilerle çalışmaktaydı.

DOS 2.0: 1983 yılında çıktı. Sabit disk ve disket (floppy disk) desteği eklendi.
Sabit diskte bir klasör (dizin) ve en çok 64 dosya bulunabiliyordu.

DOS 3.1: 1984 yılında çıktı. Bu sürümde ağlar için destek sağlandı.
DOS 6.22: 1994 yılında çıktı. MS-DOS işletim sisteminin son versiyonudur.
Daha sonra çıkan sürümler sadece birer emülatördür.

DOS'un Yapısı

MS-DOS işletim sisteminin grafiksel bir arayüzü yoktur. Tüm işlemler komutlar aracılığıyla yapılmaktadır.
Bunun yanında bilgisayarda bulunan her birimin özel bir adı vardır.

A: Birinci Disk Sürücüsü
C: Sabit Disk Dürücüsü
E: CD-ROM Sürücüsü
LPT1: Birinci Paralel Yazıcı Çıkışı
COM1: Birinci Seri İletişim Çıkışı
CON: Ekran

MS-DOS Sisteminin Açılması İçin Gerekli 3 Dosya

Config.sys
Bilgisayarın donanım özelliklerini değiştirmenizi sağlayan bir metin dosyasıdır.
Bu dosyaya eklenecek komutlar aracılığı ile hafıza, fare, klavye, ekran ve bunun gibi araçların nasıl çalışacağı belirlenir.
MS-DOS tarafından okunup işlenebilmesi için açılış diskinin ana dizininde bulunması gerekir.

Autoexes.bat
Bu dosya MS-DOS'un bazı dosyalarını otomatik olarak çalıştırılmasını sağlar.
Ekran ve dil düzenlemelerini sağlar.
Bilgisayarın her açılışı sırasında yüklemek zorunda kalacağımız klavye, fare, monitör, dil programları yüklenmiş olur.

Command.com
Bilgisayar komutlarını yazdığımız komut derleyiciyi gösterir.
Açılış diskinin ana dizininde bulunması gerekir. Bu olmadan bilgisayarın açılması mümkün değildir.
Makine dilinde yazılmış olduğu için çok hızlıdır.
Command.com sistem açılışından sonra çalışan ilk programdır ve sistem ayarlarının yapılması Autoexec.bat
dosyasını çalıştırır.

MS-DOS İşletim Sistemi İçin Gerekli Diğer Dosyalar

IO.sys: Bu dosya temel giriş ve çıkışları yönetir.
MSDOS.sys: Temel DOS fonksiyonlarını yerine getirir.

MS-DOS işletim sisteminde 1 dosya 2 kısımdan oluşur, Dosya Adı ve Dosya Uzantısı
Bir dosya adı en fazla 8 karakterden, uzantısı ise en fazla 3 karakterden oluşur.
Dosya isimleri büyük ve küçük harflere duyarlı değildirler.
Yani dosya isminin Büyük veya Küçük harflerle yazılması birşey ifade etmemektedir.

Örnegin; THT.TXT=tht.txt

Microsoft’un üretmiş olduğu Windows işletim sistemlerinde DOS işletim sistemi ekranı CMD.exe dosyası açıldıgında çalıştırılır.
BU sadece komut istemcisidir. Yani sanal bir DOS ekranıdır.

DOS'taki COMMAND.com dosyasının görevini Windows sistemlerde CMD.exe yerine getirmektedir.
Giderek daha fazla yapılandırmanın Windows arabirimi üzerinden yapılabilmesine rağmen bazı ayarlar için DOS komut ekranı ile karşı karşıya kalınmaktadır.

eline sağlık

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.