3D Yazıcılar ve çeşitleri

protutip

Yeni üye
26 Haz 2016
28
0
Eskişehir
3D Yazıcılar​

Konulara biraz ara vermiştim, bugün ''3D Yazıcılar ve çeşitleri'' adlı konumla devam edeceğim. Umarım faydam dokunur :)

hBAjef.jpg

Katmanlı Üretici olarak tanımlayabileceğiz bu yazıcıların normal bildiğimiz yazıcılardan farklı olarak mürekkep girdisi alıp, kağıtta yazı çıktısı vermekten ziyade, bilgisayardan 3D boyutlu eşya tasarımı (.STL uzantılı dosyası) ve o eşyanın gerçeğe dönüştürüleceği maddeyi girdi olarak alıp bizlere bilgisayarda çizdiğimiz o tasarımın maddeye dönüşmüş halini çıktı olarak verir. Açılımı “Stereolithography” olan .STL dosyası, CAD Programlarında yapılmış olan 3 boyutlu tasarımların kaydedildiği dosya formatıdır. 3D Yazıcının küçük sayılabilecek bir hafızası vardır. STL uzantılı dosyası yazıcıya göndererek tasarımınızı 3D Yazıcınıza eklemiş olursunuz.

Diğer girdi olan “madde” ise, üreteceğiniz eşyaya ve sizin isteğinize bağlıdır. 3D Yazıcı kullanımında en yaygın olarak ana maddeler diyebileceğimiz Seramik, Polimer ve m-e-t-al kullanılsa da kişinin isteğine bağlı olarak tuz, naylon, ahşap, reçine, çelik gibi maddeler de kullanılabilmektedir.

Örnek 1:

sjn6qO.jpg

Örnek 2:

7diXVt.jpg

3D Yazıcılar 5 farklı türde faaliyet gösterir. Bunlar;

- Stereolithography (SL): Kısıtlı alandaki eşyaların hızlı ve net bir şekilde renk seçeneği olmadan istenilen madde ile üretilmesi.

ctBBnr.jpg

- Fused Deposition Modelling (FDM): Hammaddesi termoplastik polimer olan Akrilonitril Butadin Stiren (ABS), Polilaktik Asit (PLA), Polikarbonat ve Elastomer olan maddelerin yüksek bir ısıda eritilerek üst üste katmanlar halinde eşyayı oluşturması metodu. Ürettiği malzemenin maddesi sayesinde kuvvetli ve dayanıklı olması sebebiyle ev tipi 3D Yazıcılarda en çok kullanılan yazdırma türüdür.

9UFMbQ.jpg

- Selective Laser Printing (SLS): Bu sistem ışığa duyarlı tozun, CO2 (Karbondioksit) lazer ile katman katman sinterlenmesi ile çalışır. Dayanıklılığı yüksek parçalar üretir ama yüzey kalitesi düşüktür.

ohc8qp.png

- 3 Dimensional Printing (3DP): Eşyaların tozdan malzemeler kullanılarak hızlı ve kolay bir şekilde üretildiği, fakat kalitesi ve dayanıklılığı düşük olan yazdırma türü.

IZmjHT.png

- Polyjet: Bu tür “3DP” türüne Ink-Jet açısından benzemektedir. Fakat ürünü kaliteli ve hızlı üretmesi açısından ondan ayrılır. Bu yazdırma türünün en güzel ve öne çıkan özelliği ise, bir eşyayı üretirken birden fazla malzemenin kullanılabilir olması.

1Sl2Al.jpg

Bu yazıcılar ile ne yapabileceğiniz ise sizin hayaliniz ve bütçenize bağlı. Bütçe demişken 3D Yazıcıların ortalama fiyatı hakkında bilgi verecek olursak, benim hobi olarak üreteceğim eşyaları üretsin yeter diyorsanız 100$, benim işim gücüm bununla olacak ortalamanın biraz üstünde bir yazıcıya ihtiyacım var diyorsanız da yaklaşık bi 500$ kadar ödemeniz gerekli. Aşağı yukarı 3D Yazıcılar hakkında anlatılacakları dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. Beni dinlediğiniz (veya teknik olarak okuduğunuz :)) için teşekkür eder, iyi forumlar diliyorum..

Moderatör tarafında düzenlendi:

Cheat Console

Katılımcı Üye
1 Tem 2018
983
1
mesaj yazmyn
ahmet klnc ne demek istediğnizi anlamadım
reklamla alakası yok bilgi almak amaçlı yazıcının tarihini
bilmeyen dostlarımız oluyor onlar için paylaştım

ZuL-RaA

Kadim Üye
9 Ara 2017
5,551
837
Semerkant
Bunları biliyorum en sevdiğim dergide anlatılmıştı.Sende onlar gibi ama biraz daha detaylı anlatmışsın ellerine sağlık.

S.A.B.E.R!/

Basın&Medya Ekibi Deneyimli
14 Mar 2017
4,173
566
26
Sakarya
Evet özellikle son zamanlarda çıkan stres çarkları bu yazıcılar ile ortaya çıkmıştı :D
Güzel konu.
;)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.