Raspberry Pi Nedir ?

Cheat Console

Katılımcı Üye
1 Tem 2018
983
1
mesaj yazmyn

Raspberry pi kredi kartı boyutunda mini bir bilgisayardır en son çıkan modeli raspberry pi üçtür, raspberry pi ile normal bir bilgisayarda yaptığınız bütün işleri yapabilirsiniz tek bir fark var oda aham şaham derecede bir hızı yok ama genel işler yapılabilir internete girebilir, basit oyunları oynayabilir, HD(1080p) kalitede video film izleyebilirsiniz

Raspberry pi’nin olayı yani özelliği küçük bilgisayar olması değil zaten bilgisayar dediğimiz CPU(işlemci) ve GPU(Grafik işlemcisi) dan oluşur diğerleri fasa fiso, bir media player’i açsanız raspberry’e benzer sisteme ulaşırsınız ama girişi falan yok dolayısıyla yazılım yükleyemezsiniz, raspberry pi’nin olayı geliştirile bilir şekilde satılması içine işletim sistemde yükleyebilirsiniz.

kit-multimedia-mediacenter-raspberry-pi-3-inclus.jpg

Buraya not düşmekte fayda var Raspberry pi’nin kutusundan ek hiçbir şey çıkmamaktadır, çalışması için gerekli olacak şarj aletini almalısınız veya telefonunuzun şarj aletini kullanmalısınız ayrıca ek fan kap alıp monte edebilirsiniz.

Raspberry Pi Ne İşe Yarar

Raspberry pi az kar amacı güden bir kuruluş tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir menşei İngilteredir amacı ise geliştiricilerin bu aracı kullanarak elektronik ve yazılımsal projelerde kullanmasıdır Ama raspberry pi bir çok alanda kullanılabilir yani yapılabilecekler hayal gücümüze bağlı örneğin android telefon yapımında, robot yapımında, yüz tanıma sistemi ile kapı kilidi vs .

death_skater_dribbs.gif

Elektronik projeler konusuna değinecek olursak elektronik projelerde basit bir işlemciye sahip olan bu işe özel tasarlanan arduino kullanılır genelde ama Raspberry pi’nin pimleri olması sayesinde elektronik projelerde raspberry pide kullanabiliriz. Raspberry pi’nin güzel yanı bozulursa cebimizden fazla bir şey çıkmamış olacak.

Raspberry Pi Genel Kullanıcıların Ne İşine Yarar

Raspberry pi genel kullanıcının çok işine yarayabilir ama uğraşmak isteyene, gelelim neler yapabileceğimize ben nasıl yapabileceğimize yüzeyden değineceğim internette bir çok kaynak var konu ile ilgili

Android telefon yapımında ekranı ayrı alıp belirli giriş yerlerine bağlıyoruz ve al sana telefon.
Televizyona HDMI dan bağlanan android’li sistem yapımında yani tv’yi akılı tv’ye çevirmiş olacağız.
Media player yapımında internette yazılımlar mevcut indirip sd karta atıyoruz ve raspberry pi’ye takıp…
Taşınabilir pc yapımında, tatil için köy yerlerine gidenler için bulunmaz nimet.
Benim gibi web master’lerin kendi sunucusunu yapmakta işe yarar raspberry pi.
Kendinize İnternet üzerinden ulaşılabilecek driver yapabilirsiniz google driver gibi.
İnternet ortamından bağlanılabilecek kamera yapılabilir Raspberry pi 3 ün üzerinde kamera giriş bölümü mevcut.

//alıntıdr
site linki :Mini Bilgisayar Raspberry Pi Nedir | Ne İşe Yarar - TeknoSelfi

Son düzenleme:

TheChief

Üye
8 Kas 2015
84
0
Almak isteyen arkadaşlara Arduino'ya da bakmasını tavsiye ederim çünkü Arduino ile bulabileceği Türkçe dersler oldukça mevcut...Ama bence Raspberry daha gelişmiş bir araçtır.

lealperen

Üye
30 Haz 2018
73
0
Aydın
Ah bir de analog input alabilseydik tadından yenmezdi. Neyse arduino ile usb serial iletişimi sayesinde arduino ile bu durumu sağlayabiliyoruz. Ama yinede kritik bir eksik.

BYLoaded

Katılımcı Üye
30 Eyl 2017
840
1
Moskova
Çinden kutu , pi 3 , 32gb sd ve adaptör aldım kutu 2 ay oldu gelmedi hadi bakalım ben de bi vncden bahsediyim yakında :)

KoDa

Uzman üye
14 May 2016
1,438
1
127.0.0.1
Gerçekten Okudum Güzel Bir Konu Olmuş Ki Kendimde Zaten Raspberry pi 3 plus kullanıyorum bundan ötürüde çok beğendim Eline Sağlık

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.