1000 TL altı Raspberry Pi önerisi

ScriptKid

Katılımcı Üye
5 Şub 2022
610
91
Merhaba, tam bir bütçem yok, kafamda raspery Pi ile telefon veya laptop benzeri bir cihaz yapmak var, teknik bağlantıları ve işlemlleri kendim yapabilirim ama hangi Raspberry Pi modelini seçmem gerektiğine karar veremedim asgari olarak Raspberry Pi Zero 2W'u almayı düşünüyorum ama yapacağım cihazın kasmasını veya donmasını istemiyorum. Fazla bütçe de biriktiremem öğrenciyim.

Bu bilgilere dayanarak bana önerebileceğiniz uygun bir Raspberry Pi veya Raspberry Pi benzeri (latte panda gibi) bir kart var mı?

admin44

Katılımcı Üye
6 Kas 2023
453
139
TÜRKİYE
Merhaba, tam bir bütçem yok, kafamda raspery Pi ile telefon veya laptop benzeri bir cihaz yapmak var, teknik bağlantıları ve işlemlleri kendim yapabilirim ama hangi Raspberry Pi modelini seçmem gerektiğine karar veremedim asgari olarak Raspberry Pi Zero 2W'u almayı düşünüyorum ama yapacağım cihazın kasmasını veya donmasını istemiyorum. Fazla bütçe de biriktiremem öğrenciyim.

Bu bilgilere dayanarak bana önerebileceğiniz uygun bir Raspberry Pi veya Raspberry Pi benzeri (latte panda gibi) bir kart var mı?
bulamazsın git Arduino nun PC si vardı en ucuzu o

ANKA1034

Katılımcı Üye
26 Haz 2020
295
50
İçerisine raspian işletim sistemi kurup en azından Web ten video izleyebilir veya müzik dinleyebilir miyim?
Evet yapabilirsin ama kendini 1000 TL altı ürün diye sınırlandırmamalısın bu konuda. Bahsettiğimiz tek kart bilgisayar olan Raspberry Pİ 3A+ kartı yeni çıkan modellerine göre biraz daha eski bir kart yeni gelen güncelleme, teknoloji, yazılım vb. teknolojilere ne kadar ayak uydurabileceği konusu muamma. Maalesef paranıza kıyıp bir tane eğer bulabilirseniz Raspberry Pİ 4 bulmanızı tercih ederim. Uzun vadede performans açısından Pİ3 modelinden daha yararlı olacaktır.

Kruvazör

Ar-Ge Ekibi Lideri
28 Mar 2020
1,739
2,556
Wrong Side Of Heaven
bulamazsın git Arduino nun PC si vardı en ucuzu o
2 mb depolama ve 8 kb ram ile tabi o pcyi açabilirsen kullanırsın.

bu alanda en elle tutulur örnek PiTop dediğimiz bi cihaz.
Onun da fiyatı +10K diye hatırlıyorum.
Standart bir eski sürüm raspberry pi soğutma bloğu olmadan zar zor nefes nefese çalışıyor yani bilgisayar olarak kullanmak bir kenara oyuncaktan öteye gidemez.

SinyorProfesorS

Kıdemli Üye
3 Nis 2020
2,265
288
Londra
Merhaba! Raspberry Pi Zero 2W, uygun maliyetli ve enerji verimli bir seçenek olabilir, ancak performansı sınırlıdır. Eğer donma veya kasılma olmadan daha güçlü bir cihaz yapmak istiyorsanız, Raspberry Pi 3 Model B+ veya Raspberry Pi 4 Model B gibi daha güçlü modelleri düşünmelisiniz.

Raspberry Pi 4 Model B, dört çekirdekli bir işlemciye, 2 GB, 4 GB veya 8 GB RAM seçeneklerine sahiptir ve USB 3.0 bağlantılarıyla daha hızlı veri transferi sağlar. Eğer bütçeniz izin veriyorsa, Raspberry Pi 4 Model B tercih edilebilir.

Ama unutmamalısın ki burada önemli olan konu bütçe 1000TL olan bir malzemeden 10K beklentisine girersen beklediğini bulamazsın.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.