Atatürk'ün Doğa ve Gül sevgisi

ZoRRoKiN

Özel Üye
7 Ağu 2005
2,149
379
WORLD
Atatürk Sabiha Hanım'a şöyle diyor:

Sabiha kızım, bak hayattayken çiçeklerimle ben kendim ilgileniyorum. Onlara bakıyorum, baktırıyorum. Biz bakmazsak onların dilleri mi var? Bizden su isteyecek, gübre isteyecek, ışıklı bir yer ya da gölgelik isteyecek.
Unutma kader bir gün benim de kapımı çalacak, bir başka dünyaya davet edecek...

Çiçeklere bakmak, mezarıma çiçek getirmek sana düşecek. O zaman bir kaç gül yeter de artar bile. Ama canlı olsun, hayatiyet dolu olsun...der.

Atatürk bir doğa aşığı idi. Yurdun çöl halinde olmasından büyük ızdırap duyardı. Ankara'daki Orman Çiftliğinin yaz topraklarını orman yaptı. Hemen her ağaçta hakkı vardır. Çankaya'da ağaçların dikilişini, büyüyüşünü adım adım kollardı.

Ataürk bütün çiçekleri çok severdi. Sofrasını ve odasını çiçeksiz görmek istemezdi.Doğada ki çiekleri de doğada olduğu gibi seyretmekten zevk alır, bunları asla kopartmaz, koparttırmazdı.

Sabiha Gökçen anılarında çiçeğin Atatürk'ün hayatında bir tutku olduğunu özellikle gül ve karanfili çok sevdiğini belirtir.

Kültür ve Sanat dergisi & Sabiha Gökçen Anıları.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.