Bilgisayarcı, Telefonuma Bilmediğim Uygulamalar Yüklemiş

Natureex

Üye
26 Tem 2023
116
10
Telefonum bugün bilgisayarcıya formatlanmaya gitti yanlış bilmiyorsam bir bilgisayar mühendisi tarafından format işlemi gerçekleştirilmiş. Formattan geldi telefonuma bir baktım ki dosyalarım duruyor teslim aldığım kişiye neden durduğunu sordum dosyaları korumak ve silinmesini engellemek için bir yazılım yüklemiş adam her neyse aradan 10 dakika geçmedi uygulamalar kısmında garip garip oyunlar ve uygulamalar buldum samsung internet sayfasına girip baktığımda ise şok yaşadım Huaeweiappgallery isimli uygulamanın web sitesine girilmiş geçmişte bu şekilde gözüküyordu önce bir inceledim bir şeyler yapmak için sanırım hesap oturumu açmanız ya da uygulamayı indirmeniz lazım pek emin değilim. Siteyi görünce ve uygulamayı görünce bu adam nasıl bir yazılım indirdi candy crush saga gibi garip oyun uygulamaları var dedim uygulamanın detaylar kısmından samsung galaxy store gösteriyordu orada öyle play storede ise yüklü gözüküyordu ve ikisi arasındaki bağlantıyı anlamlandıramadım sanırım indirdiği sözde yazılımla ilgili bir durum var ya zararlı bir apk indirdiyse ve tehlikedeysem diye düşünmeye başladım ve inanın ne yapmam gerektiğini bilmiyorum ne indirdiğini de bilmiyorum ya bir trojan ya internetimi çalan sms gören sime Sd'ye hafıza kartına virüs sokan tüm cihazı takip eden bir Akp indirdiyse ne yaparım bu kişi sözde bilgisayar mühendisi arkadaşlar onu da tam bilmiyorum ne yapmam gerekiyor eğer zararlı yazılımlar indirdiyse nasıl kurtulurum ve bilmediğim için adamla gidip görüşmeli miyim? Ne diyorsunuz sime ve sd karta virüs girerse telefona da kalıcı girerse ne yapmak lazım? Artı olarak indirilen uygulamalar galaxy store'u gösterdiği için galaxy store uygulamasını açtığımda ise benden bu uygulama operatörün ağını kullanarak bağlanmaya çalışıyor uyarısı verdi ve evete tıkladım ne olacak şimdi birde adam sadece bir format için 400 tl aldı sanırım emin değilim sözde virüsü bulmak için saatlerce uğraşmış bu adam virüs sokarsa telefonuma ne yapacağım

Son düzenleme:

alexandre20

Katılımcı Üye
13 Tem 2022
908
716
Dün neden format atmaya gerek olmadığını koca bir paragraf yazıp anlattım ama belli ki umrunuzda olmamış. Bu seviyede bir paranoya kesinlikle sağlıklı değil. Buraya ne yazsam siz yine bildiğinizi yapacaksınız ama açıklayayım;

yüklü gelen uygulamalar, sadece reklamdır. orijinal telefon imajlarında trendyol, hepsiburada, yemeksepeti, candy crush vb. uygulamalar bazen yüklü gelir ve bunun için telefon satan firmaya para öderler. Ayarlardan devre dışı bırak/sil yapıp kurtulabilirsiniz endişelenecek bir durum yok.

ayrıca sim karta virüs girmez

tamam ağa

Uzman üye
7 Haz 2023
1,534
876
sana şöyle söyleyim bazı android romları reklam uygulamalarıyla gelir misal samsung'un bazı telefonlarında trendyol,hepsiburada,facebook vb uygulamalar olur.
ayarlardan devredışı bırakabilirsin.

bence en kısa sürede pronoya şikayetiyle bir hekime görünmelisin.

Natureex

Üye
26 Tem 2023
116
10
Bu söz biraz fazla olmamış mı? Cevap veren herkese laf atmış oluyorsun sanki. "Sözde bilgisayar mühendisiniz ya hadi cevap verin bakalım!" gibi bir küçümseme seziyorum. Bu nasıl bir tavır.
Cümleyi yanlış kurmuşum kusura bakmayın arkadaşlar derken çoğul konuşmak istememiştim yani arkadaşlar bakın sözde bilgisayar mühendisi demek istedim yeni fark ettim hemen düzeltiyorum keşke sizde konuya sadece bunun için yanıt vermeseydiniz

Dün neden format atmaya gerek olmadığını koca bir paragraf yazıp anlattım ama belli ki umrunuzda olmamış. Bu seviyede bir paranoya kesinlikle sağlıklı değil. Buraya ne yazsam siz yine bildiğinizi yapacaksınız ama açıklayayım;

yüklü gelen uygulamalar, sadece reklamdır. orijinal telefon imajlarında trendyol, hepsiburada, yemeksepeti, candy crush vb. uygulamalar bazen yüklü gelir ve bunun için telefon satan firmaya para öderler. Ayarlardan devre dışı bırak/sil yapıp kurtulabilirsiniz endişelenecek bir durum yok.

ayrıca sim karta virüs girmez
Söylediklerinizi çok iyi anlıyorum zaten sizin yanıtınızı sonradan görebildim söylediklerinizi aksine dikkate alıyorum çünkü tüm forum ortamlarında en çok yardımcı olan kişisiniz rica etsem son bir kere toplu yanıt verseniz en azından kuşkularım giderilmiş olur çok yardımcı olursunuz şu dakikadan sonra söylediklerinizi dikkate alacağım zaten. Format atmaya götürmek istememin sebebi kuşkularım. Çünkü sosyal medyada herkes ne yazık ki bu konulara vakıf değil mantıklı bir cevap yok o yüzden bu forumdayım. Yüklü gelen uygulamalar elbette, var sadece candy crush değil vodafone'nun benimle ilgisi olmamasına rağmen vodafone uygulaması soltaire woodoku brain test tiles hop gibi uygulamalar var yani bu tarz uygulamalarda mı reklam olarak geldi? Telefona format atılmış bir takım uygulamalarım silinirken outlook falan duruyordu bu bana garip geldi.

Dosyalarımı formattan sonra tutmak için bir yazılım yüklemiş.
Ancak sorun şu ki ben nasıl bir yazılım yüklediğini ve nereden yüklediğini bilmiyorum tamam dosyalarım duruyor ama zararlı mı zararsız mı nereden bileceğim? Kuşkularım bilgisizliğimden kusura bakmayın. Sağlıklı olmadığının bilincindeyim.

Bu dosyalar silinmesin diye yüklemiş tamam diğer uygulamalar tanıdık olduğu için sormadım ama vodafone ve atıyorum brain test gibi oyun uygulamaları ilgisiz olduğu için soruyorum mesela bu uygulamanın indirdiği yazılımla bir ilgisi var mıdır ben bu durumdan çekindim biraz.
Telefonumu aldığımda uygulamaların kaynağını indirildiği yeri galaxy store gösteriyor ancak google playde yüklü cevabını aradığım soru bu ben galaxy storeye giriş yapmaya çalıştığımda benden operatörün ağını kullanarak internete bağlanmaya çalışıyor uyarısı verdi bu diğer uygulamalarda olmadı internette sime virüs bulaşması ağa bulaşması ile ilgili yazılar okudum operatörüme erişip işlem yapma gibi bir durum yok değil mi?

Yani burada asıl konu konuyu açmamın sebebi benim samsung internet tarayıcıma baktığımda kendim açmama rağmen huaeweiappgallery isimli uygulamayı görmemdi bu neden açıldı ne indirildi yazılım buradan indirildiyse ne kadar güvenilir ve sağlıklı biliyorum bunları düşünmek normal değil ancak insan kimseye güvenemiyor her şey oluyor bu hayatta bu uygulamaların inmesinin ya da dosyalarımın gitmemesi için indirilen yazılımın huaewiappgallery ile ilgisi yoktur eminsiniz değil mi?

Dün telefon geldiğinden beri wifi-ye bağlanamadım korkumdan eğer zararlı bir yazılım yüklüyse wifiye virüs bulaşır wifiden de diğer cihazlarıma bağlanır diye böyle bir ihtimal var mıdır?

Ya da herhangi bir zararlı yazılımla bu yapılabilir mi tüm bu paragraf dolusu soruları yazmamın sebebi aslında hiçbir şey bilmemem zor bir insanım çok yardımcı oluyorsunuz teşekkürler ilallah getirdiğimi de biliyorum ancak son bir kere toplu yanıt verseniz gerçekten benim içimi rahatlatırsınız eğer olduda ben wifiye bağlandım zararlı bir yazılım arka planda yüklü mühendisin yüklediğinden bahsediyorum tekrardan formatla bunlar gider mi ya da teknik servise versem durumu bildirsem çözülür mü ihtimal olduğu için soruyorum zaten bilgisayar camı çizikmiş bahanesi olur şimdiden teşekkür ederim kusura bakmayın cidden kuşku içindeyim bilgisizlik insana kafayı yedirtiyor ve bunları yapıyor sizde en çok yardımcı olan aklımdaki soruları gideren kişisiniz bu yüzden size sordum şimdiden teşekkürler

.

Yeni Kullanıcıyım Ben

Katılımcı Üye
11 Ara 2022
797
301
Matrix
sana şöyle söyleyim bazı android romları reklam uygulamalarıyla gelir misal samsung'un bazı telefonlarında trendyol,hepsiburada,facebook vb uygulamalar olur.
ayarlardan devredışı bırakabilirsin.

bence en kısa sürede pronoya şikayetiyle bir hekime görünmelisin.
Bende bir ara sormuştum forumda,
Ama windows hali.
Windowsta sol alt köşede windows simgesi olur orada spotify vb. şeyler vardı yüklümüydü yoksa indirme bağlantısımı pek hatırlamıyorum ama bunlarda reklammış.

alexandre20

Katılımcı Üye
13 Tem 2022
908
716
Dün telefon geldiğinden beri wifi-ye bağlanamadım korkumdan eğer zararlı bir yazılım yüklüyse wifiye virüs bulaşır wifiden de diğer cihazlarıma bağlanır diye böyle bir ihtimal var mıdır?

bu ihtimal yok denecek kadar küçük, bilgisayar virüsleri biyolojik virüsler gibi yayılmazlar, karşı cihaza bulaşabilmesi için karşı sistemde çok kritik güvenlik açıkları olması gerekir (ör: eternalblue vs. gibi exploit'lerin istismar edebileceği açıklar)
Bu tür açıklar normal kullanıcıya denk gelmez çünkü patch'lenme riski artar, eğer normal kullanıcıya denk gelirse zaten (bkz: wannacry) gibi küresel felaketlere sebep olur.
Ağdaki cihazlarda çalışan yazılımlar eğer güncelse endişelenecek bir durum yok. Eğer kripto milyoneri değilseniz kimse bu tür bir exploit'i kullanarak sizi hedef almaz relax olun, bu tür güvenlik açıkları çok değerlidir ve bir formata 400 tl alan rastgele bir telefoncunun erişebileceği şeyler değildir. Kullanıcı interaksiyonu olmadan kod çalıştırma (0-click RCE deniyor) bulunabilecek en nadir güvenlik açığı türüdür ve diplomat, gazeteci veya kripto milyoneri değilseniz kimse bu exploiti israf etmez

Telefona hard reset atıp içinde ne var ne yok temizleyebilirsiniz, aşağıdaki tutorial'i takip edin

Sonra telefonu açınca kurulum ekranı gelecek ordan normal bir şekilde kurulumu yapın bu kadar.

Son düzenleme:

Natureex

Üye
26 Tem 2023
116
10
bu ihtimal yok denecek kadar küçük, bilgisayar virüsleri biyolojik virüsler gibi yayılmazlar, karşı cihaza bulaşabilmesi için karşı sistemde çok kritik güvenlik açıkları olması gerekir (ör: eternalblue vs. gibi exploit'lerin istismar edebileceği açıklar)
Bu tür açıklar normal kullanıcıya denk gelmez çünkü patch'lenme riski artar, eğer normal kullanıcıya denk gelirse zaten (bkz: wannacry) gibi küresel felaketlere sebep olur.
Ağdaki cihazlarda çalışan yazılımlar eğer güncelse endişelenecek bir durum yok. Eğer kripto milyoneri değilseniz kimse bu tür bir exploit'i kullanarak sizi hedef almaz relax olun, bu tür güvenlik açıkları çok değerlidir ve bir formata 400 tl alan rastgele bir telefoncunun erişebileceği şeyler değildir. Kullanıcı interaksiyonu olmadan kod çalıştırma (0-click RCE deniyor) bulunabilecek en nadir güvenlik açığı türüdür ve diplomat, gazeteci veya kripto milyoneri değilseniz kimse bu exploiti israf etmez

Telefona hard reset atıp içinde ne var ne yok temizleyebilirsiniz, aşağıdaki tutorial'i takip edin

Sonra telefonu açınca kurulum ekranı gelecek ordan normal bir şekilde kurulumu yapın bu kadar.
Ben gerçekten anlamadım bilgisayar derken cihazdan yani telefondan mı bahsediyorsunuz? Sanırım telefondaki en son güncellemeleri yapmamıştım bir sorun olur mu? Zaten bu riskin düşük olduğunu söylediniz sonrasında cihazlarınız güncelse sorun yok dediniz güncel olması her ihtimale karşı mı yoksa bu tarz bir ihtimale karşı mı yani hala risk var demek mi?
400 tlyi sanırım sadece formata almamış bir işlem daha yapmış. Artı olarak tekrarlıyorum Bilgisayar mühendisi götürülen yer zaten bir tanıdığımızın çalıştığı bir yermiş Üstte bahsettiğiniz konular üzerine de en ufak bir fikrim yok. Yani kısaca wifi-ye virüs bulaşma ihtimali düşük anladığım kadarıyla diyelim o yok denecek ihtimal gerçek oldu wifi resetlemek mi yoksa kapattırıp yenisini almak mı gerekir endişelenecek bir durum yok biraz paranoya yapıyorum deliriyorum anladığım kadarıyla ve yine anladığım kadarıyla bu dosyalarımı saklamak için indirilen yazılım her neyse hard reset attığımda bu temizlenir değil mi ?
internette saçma sapan bir sürü şey yazıyor. Ve yukarıda arkadaşın reklam dediği olay anladığım kadarıyla reset atmadan önce kendinde bulunan mevcut cihazdan mı yazılım yüklemiş şimdi ben bu reklamla gelen uygulamaları sileceğim bir sorun olmaz anladığım kadarıyla ha aklıma takılan bu huaweiappgallery isimli uygulama sayfasının neden samsung internet tarayıcımda açık olduğu konusunda kuşkum var sizce bu uygulamayı ya da bu uygulamadan zararlı bir şey indirmiş olma ihtimali var mı yani bir kerede içim rahat haraket etmek istiyorum dosyaları korumak için indirilen yazılımlarla ilgisi yoktur değil mi eğer içim içimi yerse hard reset atarak çözebilirim anladığım kadarıyla bunlar dışında bir sorum yok çok yardımcı oldunuz cidden çok teşekkür ederim.

Bende bir ara sormuştum forumda,
Ama windows hali.
Windowsta sol alt köşede windows simgesi olur orada spotify vb. şeyler vardı yüklümüydü yoksa indirme bağlantısımı pek hatırlamıyorum ama bunlarda reklammış.
Öncelikle yanıt için teşekkür ederim anladığım kadarıyla endişelenecek bir durum yok tekrardan format atmaya gerek yok diyorsunuz sizinde formattan sonra bu tarz uygulamalar geldi değil mi benim telefonumdaki dosyaları korumak için bir yazılım yüklenmiş ve bu yazılım nedir ne değildir bilmediğim ve görüntüleyemediğim için sorma ihtiyacı hissettim bu reklamların bununla bir ilgisi virüsle pek bir ilgisi yoktur değil mi? ve samsung internet tarayıcımda huaeweiapgallery isimli bir uygulamanın sayfası açıktı buradan bir indirme olmuş mudur? Bu dosyaları korumak için indirilen yazılımı buradan indirme ihtimali var mıdır format atmalı mıyım götürdüğümüz adam bilgisayar mühendisi ve tanıdık biriymiş güvenilir dendi Yani kısacası bu uygulamaların formatla mı yazılımla mı ilgisi olduğunu çözemedim bu yüzden sorma ihtiyacı hisettim şimdiden teşekkürler.

Ha birde artı olarak bu gelen reklam amaçlı olan uygulamalar arasında oyun uygulamaları da var mı çünkü oyun uygulamaları da vardı bende telefonum düşüyor kırılıyor teknik servise gidiyordu formatanıp sıfırlanıp geliyordu hiçbir allahın günü reklam için uygulama otomatik gelmedi ben de bu yüzden kuşku duydum vodafone falan gelmiş ilgisiz bir şekilde bu yüzden indirilen yazılımla mı yoksa sıfırlanmayla mı bir ilgisi var diye sordum galaxy store olarak gösterdiğine göre kaynağı sanırım dediğinize göre bir reklam ama neden daha öncede olmadı da yeni oldu birde şu samsung internet tarayıcımdan huaeweiappgallerye neden girdiğini çözemedim zararlı bir şey indirmemiştir değil mi sonuçta para veriyoruz çalışan bir arkadaşının tanıdığız ve yasalar var kuşku duyulacak bir durum yok değil mi? Sizi de epey uğraştırdım yordum ama inanın birdaha uzun uzun sorularımla boğmayacağım araştırıyor olacağım gerçekten yardımlarınız çok değerli sağ olun.

alexandre20

Katılımcı Üye
13 Tem 2022
908
716
Ha birde artı olarak bu gelen reklam amaçlı olan uygulamalar arasında oyun uygulamaları da var mı çünkü oyun uygulamaları da vardı bende telefonum düşüyor kırılıyor teknik servise gidiyordu formatanıp sıfırlanıp geliyordu hiçbir allahın günü reklam için uygulama otomatik gelmedi ben de bu yüzden kuşku duydum vodafone falan gelmiş ilgisiz bir şekilde bu yüzden indirilen yazılımla mı yoksa sıfırlanmayla mı bir ilgisi var diye sordum galaxy store olarak gösterdiğine göre kaynağı sanırım dediğinize göre bir reklam ama neden daha öncede olmadı da yeni oldu birde şu samsung internet tarayıcımdan huaeweiappgallerye neden girdiğini çözemedim zararlı bir şey indirmemiştir değil mi sonuçta para veriyoruz çalışan bir arkadaşının tanıdığız ve yasalar var kuşku duyulacak bir durum yok değil mi? Sizi de epey uğraştırdım yordum ama inanın birdaha uzun uzun sorularımla boğmayacağım araştırıyor olacağım gerçekten yardımlarınız çok değerli sağ olun.
huawei app gallery, format atan kişinin telefondaki medyayı (resimler müziker vb) yedekleyip format sonrası hızlıca tekrar telefona aktarması için kullanılmıştır muhtemelen, o yüzden format sonrası tarayıcıda huaweiappgallery'i aratıp ordan indirmiştir. zararlı bir şey değil.

telefondaki resimleri fotoğrafları PC'ye yedekleyip yukarıda attığım linkteki tutorial'i izleyip telefona hard reset atın, fabrika ayarlarına döndürüyor. Tam kapsamlı bir wipe olduğu için telefonun içerisinde yüklü olan her şeyi silip fabrika çıkışında yüklü olan işletim sistemi ile tekrar başlatıyor, sonra güncelleme vs. yapmanız gerekiyor

Natureex

Üye
26 Tem 2023
116
10
huawei app gallery, format atan kişinin telefondaki medyayı (resimler müziker vb) yedekleyip format sonrası hızlıca tekrar telefona aktarması için kullanılmıştır muhtemelen, o yüzden format sonrası tarayıcıda huaweiappgallery'i aratıp ordan indirmiştir. zararlı bir şey değil.

telefondaki resimleri fotoğrafları PC'ye yedekleyip yukarıda attığım linkteki tutorial'i izleyip telefona hard reset atın, fabrika ayarlarına döndürüyor. Tam kapsamlı bir wipe olduğu için telefonun içerisinde yüklü olan her şeyi silip fabrika çıkışında yüklü olan işletim sistemi ile tekrar başlatıyor, sonra güncelleme vs. yapmanız gerekiyor
Anladım teşekkürler böyle bir kullanım amacı olduğunu bilmiyordum peki bu gelen oyunlar işte brain test vodafone bunların hepsi galaxy store temelli olduğu için birer reklamdır değil mi? Aynı soruyu tekrardan sordum ama sanırım formatı çok takık olduğum için önerdiniz aslında formatlık bir durum yok atmadan yoluma devam edebilir ben bu uygulamaları devre dışı bırakıp wifiye bağlanıp kullanımımı sürdürebilirim kısacası artık relax olabilirim değil mi?

Son düzenleme:
9 Ara 2021
218
42
@Natureex

telefonu direk varsa samsunga gönder orjinal rom yüklet yada güvendiğin bilgisayarcıya ver yada telefoncuya orjinal rom yüklet yani orjinal yazılım fabrika çıkış , format için bidaha telefoncu ve bilgisayarcıya vermene gerek yok , hard reset yada ayarlardan fabrika ayarlarına döndür, örnek telefon samsung galaxy s9+ diyelim hard reset nasıl atılır yaz google ve youtube gösterir, yada hiç bilmiyorsan ayarlardan formatla

Natureex

Üye
26 Tem 2023
116
10
@Natureex

telefonu direk varsa samsunga gönder orjinal rom yüklet yada güvendiğin bilgisayarcıya ver yada telefoncuya orjinal rom yüklet yani orjinal yazılım fabrika çıkış , format için bidaha telefoncu ve bilgisayarcıya vermene gerek yok , hard reset yada ayarlardan fabrika ayarlarına döndür, örnek telefon samsung galaxy s9+ diyelim hard reset nasıl atılır yaz google ve youtube gösterir, yada hiç bilmiyorsan ayarlardan formatla
Benim sorum format atmak bir zorunluluk muydu aslında diye zaten götürdüğümüz bilgisayarcı tanıdık bir yer yani güvenilirmiş atan yazılım yükleyende bilgisayar mühendisi fark ettiyseniz ben sorunlu ve takık bir insan olduğum için illa buna gerek var mı diye sordum arkadaş zaten buna gerek olmadığını gelen uygulamaların bir reklam olduğunu şu huaewi uygulamasınında neden girildiğini açıkladı yani sorduğum soruşu endişelenecek bir durum var mı servislik bir durum var mı anladığım kadarıyla böyle bir durum yok yani gönül rahatlığıyla kurulumumu yapıp bağlanabilir miyim di yoksa zaten format atmalık bir durumda bunu yaparım keşke direkt samsunga yolla demek yerine bunu açıklasaydınız relax olabilirim değil mi bunu soruyorum? Artı olarak samguna götürüp onu yükletmek yerine direkt fabrika ayarları hard resetle dosyaları korumak için yüklenen yazılım siliniyor değil mi anladığım kadarıyla yani sakin olabilirim

Cidden illa götürmem mi gerekiyor şayet böyle aptal bir durum için bununla uğraşasım yok pek endişelenecek bir durum yok arkadaş epey bilgili ve sağ olsun yardımcı oldu götürdüğümüz yer zaten bir tanıdığımızın yeri siz sanki durumu endişelenecek bir durum varmış gibi birde güvendiğiniz birine götürün diyince insan bir endişeleniyor yani özetle endişelenecek bir durum yok anladığım kadarıyla değil mi?

Son düzenleme:
9 Ara 2021
218
42
@Natureex
hard reset hepsini siler orjinal yazılım ise reklam barındırmaz , anca oynanmış modlu room rootlar reklam genelde barındırır, inen siteye baglı olarak yazan kişiye virüs olabilir yada banka bilgileri çalma gibi kripto para cüzdan çalma gibi vb kameradan izleme ses dinleme rat gibi yükleyebilir, atan kişi veya yazılımı yapan kişinin insafina kalmış

Natureex

Üye
26 Tem 2023
116
10
@Natureex
hard reset hepsini siler orjinal yazılım ise reklam barındırmaz , anca oynanmış modlu room rootlar reklam genelde barındırır, inen siteye baglı olarak yazan kişiye virüs olabilir yada banka bilgileri çalma gibi kripto para cüzdan çalma gibi vb kameradan izleme ses dinleme rat gibi yükleyebilir, atan kişi veya yazılımı yapan kişinin insafina kalmış
Reklamdan kastınız inen uygulamalar mı diğer arkadaşlar öyle demiyor endişelenmeniz gereken bir durum yok telefon formatlama işleminden sonra bazi android romları trendyol hepsiburada gibi uygulamalar otomatik geliyor huaeweiappgallery isimli uygulama içinse sorduğum soruda telefondaki medya görsel vb format sonrası hızlıca telefona aktarmasıyla olur zararlı bir şey yok diyor şimdi arkadaşlar cidden çok teşekkür ederim hepiniz yardımcı oluyorsunuz ama biriniz farklı bir şey söylediğinde benim endişelerim ve şüphelerim daha da artıyor cidden net konuşur musunuz sanırım yukarıdaki mesajları okumadınız google hesabındaki etkinlikleri inceledim formattan hemen sonra sanırım indirdiği yazılım data restore tool bu zararlı mıdır yani samsung firmasının reklam olarak gelen uygulamalarıyla yazılımın ne ilgisi olabilir? Artı olarak madem format at dediniz şimdi ben samsung cihazımın adını yazıp hard reset nasıl atılır diye videodan uygulasam kesin olarak gider değil mi? Bazıları gitmiyormuş şimdiden teşekkür ederim.

ha birde artı olarak ben kaspersky kullanıyorum dediğiniz gibi bir durum olsa taramada çıkmaz mıydı zaten rom nedir neden yükletmem gerekiyor yine mevcut dosyalarımın kaybolmaması için mi ben diyorumki korkudan 2 gündür wifiye bağlanamıyorum. Arkadaşların yazdığı mesajlarada hiç bakmadınız sanırım yüklü gelen uygulamaların reklam olduğu orijinal telefon imajlarında trendyol candycrush gibi uygulamaların yüklü geldiğini bunun için telefon satan firmaya para ödendiği söylenmiş insanlar yazılımla bir ilgisi yok demesine rağmen siz neden aksini iddia ettiniz?

Moderatör tarafında düzenlendi:
9 Ara 2021
218
42
@Natureex
hiç bir firmada denk gelmedim para verip oyunun reklam yaptığını , adamlar oyun yüklemez , yada kendi yazılımların içine reklam bile basmıyor, adam telefonu ve yazılımı satıyor kendi yazıyor, saten reklamını yapmış telefonu satarak, anca orjinal rom veya root içinde reklam barındırmaz, evde 6 7 telefon var hepside orjinal hiç birinde senin gibi reklam yok eski yeni marka fark etmiyor, tavsiyem gönder samsunga orjinal yazılım attır, kafan rahat olsun

By.Mrx

Katılımcı Üye
22 Haz 2021
280
50
32
Telefonum bugün bilgisayarcıya formatlanmaya gitti yanlış bilmiyorsam bir bilgisayar mühendisi tarafından format işlemi gerçekleştirilmiş. Formattan geldi telefonuma bir baktım ki dosyalarım duruyor teslim aldığım kişiye neden durduğunu sordum dosyaları korumak ve silinmesini engellemek için bir yazılım yüklemiş adam her neyse aradan 10 dakika geçmedi uygulamalar kısmında garip garip oyunlar ve uygulamalar buldum samsung internet sayfasına girip baktığımda ise şok yaşadım Huaeweiappgallery isimli uygulamanın web sitesine girilmiş geçmişte bu şekilde gözüküyordu önce bir inceledim bir şeyler yapmak için sanırım hesap oturumu açmanız ya da uygulamayı indirmeniz lazım pek emin değilim. Siteyi görünce ve uygulamayı görünce bu adam nasıl bir yazılım indirdi candy crush saga gibi garip oyun uygulamaları var dedim uygulamanın detaylar kısmından samsung galaxy store gösteriyordu orada öyle play storede ise yüklü gözüküyordu ve ikisi arasındaki bağlantıyı anlamlandıramadım sanırım indirdiği sözde yazılımla ilgili bir durum var ya zararlı bir apk indirdiyse ve tehlikedeysem diye düşünmeye başladım ve inanın ne yapmam gerektiğini bilmiyorum ne indirdiğini de bilmiyorum ya bir trojan ya internetimi çalan sms gören sime Sd'ye hafıza kartına virüs sokan tüm cihazı takip eden bir Akp indirdiyse ne yaparım bu kişi sözde bilgisayar mühendisi arkadaşlar onu da tam bilmiyorum ne yapmam gerekiyor eğer zararlı yazılımlar indirdiyse nasıl kurtulurum ve bilmediğim için adamla gidip görüşmeli miyim? Ne diyorsunuz sime ve sd karta virüs girerse telefona da kalıcı girerse ne yapmak lazım? Artı olarak indirilen uygulamalar galaxy store'u gösterdiği için galaxy store uygulamasını açtığımda ise benden bu uygulama operatörün ağını kullanarak bağlanmaya çalışıyor uyarısı verdi ve evete tıkladım ne olacak şimdi birde adam sadece bir format için 400 tl aldı sanırım emin değilim sözde virüsü bulmak için saatlerce uğraşmış bu adam virüs sokarsa telefonuma ne yapacağım
Haha yazılımcı galiba emekli hacker senin telefonla baya eğlenmiş

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.